Hlavní navigace

Český rozhlas uvažuje o digitálním vysílání na Moravě. Čeká na nabídky operátorů

17. 6. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Celoplošného digitálního vysílání Českého rozhlasu v rozhlasových formátech DAB a DAB+ se zřejmě jen tak nedočkáme. Ačkoli Český telekomunikační úřad (ČTÚ) udělil již začátkem letošního roku kmitočty krajským rozhlasovým multiplexům, žádný z novopečených operátorů dosud nebyl schopen veřejnoprávnímu rozhlasu předložit obchodní nabídku na toto vysílání. Český rozhlas by přitom chtěl kromě Prahy a Příbrami, kde digitálně vysílá od letošního dubna, šířit digitální signál také v některé z moravských metropolí. Zájem má o Brno nebo Ostravu.

Pokrytí Moravy už o letních prázdninách?

Pražský a příbramský multiplex DAB a DAB+ provozuje příbramská společnost Teleko, která od ČTÚ získala koncem února licence pro provozování pěti krajských rozhlasových digitálních sítí. Pokrýt by měla Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Firma momentálně pracuje na zprovoznění vysílačů na Ostravsku a Brněnsku, což jsou po Praze nejlukrativnější regiony s nejvyšším počtem potenciálních posluchačů. Bylo nám řečeno, že vysílání v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji by chtěli zahájit už v létě. Zatím jsme ale nedostali žádnou konkrétní nabídku na zapojení do těchto digitálních sítí, řekl serveru DigiZone.cz vedoucí projektu digitalizace Českého rozhlasu Pavel Balíček.

Právě Český rozhlas se z obsahového hlediska podílí na rozhlasové digitalizaci nejvíce. V pražském a příbramském multiplexu firmy Teleko šíří celkem šest programů ze sedmi (jednu programovou pozici v multiplexu zaujímá křesťanské Rádio Proglas). Čistě komerční rádia zatím o digitální vysílání nejeví zájem, ačkoli si předloni prosadila novelu vysílacího zákona, která řeší právě rozhlasovou digitalizaci. Tahounem plánovaných rozhlasových multiplexů by tedy měl být Český rozhlas, nepočítáme-li další doplňkové multimediální služby ve standardu DMB, které operátoři také plánují. Mohlo by jít o bezdrátové připojení k internetu, televizní vysílání pro mobily a další produkty mimo klasické rozhlasové vysílání.

Příjem DAB v Praze - v jedoucím vlaku, průjezd Libní

Díky digitálnímu vysílání se do éteru v Praze vrátilo Radio Wave, stanice Českého rozhlasu pro mladé. Budou si ji moci naladit i posluchači v Brně nebo Ostravě? (Foto: autor)

Český rozhlas chce Brno nebo Ostravu. Obojí ne

Český rozhlas sice chce svoje digitální vysílání v systémech DAB či DAB+ rozšiřovat do dalších regionů, evidentně ale nehodlá vysílat všude, kde bude možné spustit rozhlasové multiplexy. Podle ředitelky zpravodajských stanic ČRo Hany Hikelové, pod níž spadá nejposlouchanější veřejnoprávní stanice ČRo 1 – Radiožurnál i zpravodajské Rádio Česko, je nyní na řadě Morava. Uvažujeme o jednom z moravských regionů, buď Brnu nebo Ostravě, ale jednání s operátory rozhlasových multiplexů jsou zatím na úplném začátku, řekla Hikelová serveru DigiZone.cz na nedávném setkání s novináři k pěti letům Rádia Česko. Potíž je v tom, že rozhlas zatím nezná ani obchodní podmínky, za jakých by mohl na Moravě vysílat.

V obou preferovaných regionech má vysílat zmiňovaná firma Teleko, konkurz na další operátory městských multiplexů v Brně a Ostravě teprve začíná. Majitel a jednatel Teleka Tomáš Řapek na dotaz serveru DigiZone.cz, kdy přesně firma zahájí digitální rozhlasové vysílání na jihu a severu Moravy, zatím nebyl schopen odpovědět. Dnes i zítra jsem velmi zaneprázdněn, pokud nechcete odpovědi jednou větou, odepsal s příslibem delšího rozhovoru v následujícím týdnu. Rozhlas ale zatím nedostal nabídku ani od Českých Radiokomunikací, které zvítězily v tendru na provozovatele rozhlasového multiplexu v Praze a středních Čechách. Jeho dosah by měl být mnohem větší než současná digitální síť firmy Teleko v české metropoli.

Hana Hikelová

Chtěli bychom digitálně vysílat v jednom z moravských regionů, říká ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hana Hikelová. Rozhlas se ale zároveň nechce vzdát šíření svých programů v televizním multiplexu České televize. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

České Radiokomunikace okolo digitálního rozhlasu mlží

Čekal bych, že nám České Radiokomunikace zašlou nějakou nabídku, nebo iniciují jednání, když získaly kmitočet pro Prahu a střední Čechy, ale vůbec nás nekontaktovaly, stěžuje si Pavel Balíček z Českého rozhlasu. Největší český provozovatel rozhlasových a televizních vysílačů vydražil kmitočet pro pražský a středočeský multiplex za více než jeden milion korun, přesto dosud nic nenasvědčuje tomu, že by se ho chystal v dohledné době využít. Na konkrétní otázky DigiZone.cz odpovídá mlhavě. Proč České Radiokomunikace dosud vůbec neoslovily Český rozhlas s nabídkou digitálního vysílání ve středních Čechách? A jednají tedy alespoň s jeho konkurenty, velkými komerčními rádii a jejich majiteli?

České Radiokomunikace se svými zákazníky průběžně na četných obchodních jednáních diskutují nejen stávající služby, ale i příležitosti pro budoucí rozvoj s cílem připravit atraktivní nabídku, která splní potřeby a očekávání zákazníků. Obsah těchto jednání ČRa zásadně v tisku nekomentují, odpovídá neurčitě zástupkyně firmy Markéta Šveňková. Ani na otázku, kdy firma zahájí vysílání svého rozhlasového multiplexu v Praze, nenabízí jasnou odpověď. Časový harmonogram zahájení vysílání T-DABu závisí na výsledcích jednání s našimi zákazníky. Obsah těchto jednání ČRa zásadně v tisku nekomentují, opakuje Šveňková. České Radiokomunikace podle ní momentálně vyhodnocují, zda se zúčastní nových tendrů ČTÚ na rozhlasové multiplexy v krajských městech.

Měření DVB-T2 - Žižkovský vysílač

České Radiokomunikace by mohly šířit digitální rozhlas ze žižkovského vysílače, takže by se dostal dál než nynější jediný rozhlasový multiplex v Praze, který ze Strahova provozuje společnost Teleko (Foto: autor)

Další operátor, RTIcz: ticho po pěšině

Ani třetí z budoucích provozovatelů krajských digitálních rozhlasových multiplexů, plzeňská společnost RTIcz, dosud nezahájila jednání s potenciálními zákazníky, ani neinformovala o časovém harmonogramu spouštění svých sítí. Firma vlastní oprávnění pro provozování krajských sítí pro zemský digitální rozhlas v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji. Jedinou aktivitu, kterou v rozhlasové digitalizaci dosud podnikla, bylo zveřejnění informace na jejím webu, že získala oprávnění provozovat digitální rozhlasové vysílání a multimediální služby v těchto třech krajích. To však učinila začátkem března, a od té doby už svoje plány s digitálními rádii nekomentovala. Podle podmínek výběrového řízení ČTÚ má sice ještě dost času, nejpozději do dvou let od udělení kmitočtů by ale měla zahájit vysílání.

Pokud by však některý z provozovatelů rozhlasového vysílání projevil zájem o šíření digitálního signálu v multiplexu RTIcz, případně Teleka či Českých Radiokomunikací, musí mu operátoři vyhovět do půl roku od obdržení žádosti. To je nejpravděpodobnější důvod, proč žádný z tří provozovatelů krajských rozhlasových multiplexů dosud nerozeslal rádiím obchodní nabídky. Kdyby se totiž našel nějaký zájemce o digitální rozhlasové vysílání, a zaplatil by třeba jen jednu programovou pozici v síti, operátor by musel multiplex zprovoznit a na jeho vysílání by doplácel. Jedno rádio by totiž nepokrylo náklady spojené s provozem celé krajské sítě. Operátoři se ale zatím rozhodně nemusejí obávat zástupu zájemců o digitální rozhlasové vysílání. Kromě Českého rozhlasu a Rádia Proglas o něj zatím nikdo nejeví zájem.

Digitální rádio Pure Sensia

Digitální rozhlasové přijímače už prodává ve své reprezentační prodejně na Vinohradské třídě v Praze i Český rozhlas. Jde ale o přeprodej nabídky e-shopu společnosti Teleko, která zatím jako jediná provozuje řádné digitální rozhlasové vysílání v České republice.

Rádia zatím nemají žádný termín vypnutí analogu

Komerční rádia, která se napříč celým trhem shodla a prosadila tzv. rozhlasovou diginovelu vysílacího zákona, začne digitální vysílání zajímat nejdříve tak za deset let. Zmíněnou novelou si totiž pojistila prodloužení svých stávajících licencí pro analogové vysílání v FM pásmu až do roku 2025. Stát má podle stejné novely do roku 2020 připravit cosi jako Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální rozhlasové vysílání. Pokud se tak nestane, budou moci komerční rádia i nadále vysílat jen analogově, případně na obou platformách. Alespoň to tvrdí předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřina Kalistová, podle níž je největším problémem absence nějakého závazného termínu ukončení analogového rozhlasového vysílání v České republice.

Neexistuje žádné datum vypnutí analogu, nevíme, jak to bude probíhat. Nejsou ani vyjasněné technické aspekty toho, jak to bude probíhat. Možná, že se do roku 2025 vůbec nic nestane, potom to po nich samozřejmě nemůžeme vyžadovat, i když to je v zákoně, odpověděla Kalistová v rozhovoru pro DigiZone.cz na otázku, zda je pro komerční rádia, která se přihlásí k přechodu na digitální vysílání a získají od Rady tzv. transformační licenci pro prodloužení analogového vysílání do roku 2025, vypínání analogu právně závazné. Když stát nepřipraví podmínky pro to, aby mohla vysílat digitálně, nemůže se vypínat analogové vysílání a likvidovat rozhlasový trh jako takový. Tady prostě musí nastat nějaká aktivita ze strany státu, který připraví nějaký Technický plán přechodu, vysvětluje šéfka RRTV.

Kateřina Kalistová

Bez určení termínu vypínání analogové FM sítě se rozhlasová digitalizace nerozjede, míní předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Není kam spěchat, míní majitel Frekvence 1 a Evropy 2

Komerční rádia o nejasném harmonogramu přechodu na digitální vysílání vědí a rozhodně jim nevadí. Jakékoli zdržení celého procesu digitalizaci jim zajišťuje upevnění stávajících pozic, protože „analogový“ rozhlasový trh se zabetonuje a do roku 2025 na něj nebude moci vstoupit žádný další velký hráč. Proto komerční rádia digitální vysílání marginalizují. Všichni víme, že digitalizace jednou bude. Nevíme, kdy, jak a na jakých platformách. Nikdo to neví. Osobně si myslím, že byly správně udělané legislativní kroky a že je dobrá angažovanost hráčů na trhu o podpoře rozhlasové digitalizace, řekl minulý týden v rozhovoru pro server MediaGuru.cz Michel Fleischmann, prezident společnosti Lagardere Active Radio International CZ, které patří Frekvence 1, Evropa 2 či Rádio Bonton.

Cloud23

Fleischmann se domnívá, že rozhodnutí o rozhlasové digitalizaci padne „celoevropskou vyhláškou“ a bude více koordinované, než bylo u televizní digitalizace. Argumentuje přitom neúspěchy digitálních rádií v zemích západní Evropy. V Anglii se celý proces brzdí, v Německu plno vysílatelů vrací licence, ve Francii je to zpochybněno a minimálně oddáleno o dva roky, namítá. Kvalita analogového rádiového vysílání je v rozmanitosti a i po stránce zvuku dostačující a digitální nebude o tolik větší. Rozhlasová digitalizace přináší nové služby, to je pravda, ale v rozhlasu jsou spíše doplňkové, ne že by měnila podstatu věci, neskrývá Fleischmann skepsi ohledně možností, které digitalizace dá stávajícím rádiím.

Provozovatelé budoucích krajských multiplexů zemského digitálního rozhlasu
Kraj Vysílací kanál Střední kmitočet (MHz) Kmitočtový rozsah (MHz) Počet obyvatel v dosahu sítě Provozovatel
Praha a Středočeský LI 1466,656 1465,888–1467,424 2 291 579 České Radiokomunikace
Plzeňský LM 1473,504 1472,736–1474,272 550 688 RTIcz
Karlovarský LJ 1468,368 1467,600–1469,136 304 343 RTIcz
Jihočeský LD 1458,096 1457,328–1458,864 625 267 RTIcz
Ústecký LG 1463,232 1462,464–1464,000 820 219 Teleko
Liberecký LL 1471,792 1471,024–1472,560 428 184 Teleko
Královéhradecký LH 1464,944 1464,176–1465,712 550 724 Teleko
Moravskoslezský LP 1478,640 1477,872–1479,408 1 265 019 Teleko
Jihomoravský LE 1459,808 1459,040–1460,576 1 134 786 Teleko

Zdroj: ČTÚ; o kmitočty v Olomouckém, Zlínském a Pardubickém kraji neprojevil nikdo zájem

V kterém moravském regionu by měl Český rozhlas zahájit digitální vysílání hned po Praze?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).