Hlavní navigace

Digitalizace zabila další českou televizi. Všimli jste si?

10. 9. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - V podstatě bez jakéhokoliv mediálního zájmu, pochopitelně s výjimkou serveru DigiZone.cz, ukončila vysílání další česká televize, která byla šířena v rámci DVB-T. Nešlo sice o tak významný subjekt, jakým byla v minulosti například zpravodajská televize Z1 nebo lifestylová televize Public, ale i tak svým signálem pokrývala významnou část území Čech, a to konkrétně západních, severních a středních. Prima se rozhodla ukončit vysílání lokální televize R1 Vřídlo. Její provozovatel to zdůvodnil právě problémy, které se objevily v souvislosti s přechodem na DVB-T.

Prima ukončila existenci regionální televize R1 Vřídlo

Televize Prima, která ovládá prostřednictvím společnosti Regio Media lokální stanice sdružené pod hlavičkou R1, ukončila vysílání kanálu R1 Vřídlo, jež vysílala pro oblast Karlovarska a Chebska prostřednictvím vysílačů Klínovec a Zelená hora. Serveru DigiZone.cz tuto informací potvrdil ředitel Regio Media Karel Zýka. Prima už obdržela na posledním zasedání od RRTV souhlas s touto skutečností. K tomuto kroku došlo z důvodů nepříznivé ekonomické situace, do které se společnost TV Vřídlo s.r.o. dostala zejména v souvislosti s přechodem na pozemní digitální vysílání v České republice, uvedl pro DigiZone.cz Zýka. R1 Vřídlo se do vysílání Primy připojovala v časech 17:40 až 18 hodin (Minuty regionu), 19:25 až 19:26 (reklamní blok), 23:01 až 23:03 (reklamní blok) a reprízou regionálního zpravodajství následující den v 6:55 až 7:20. R1 Vřídlo zároveň ovlivní i vysílání kanálu Prima love, odkud zmizelo její ranní okno.

Lukáš Polák: Prima ukončila vysílání karlovarské televize R1 Vřídlo

Jsou známí finalisté do volby generálního ředitele ČT

Rada České televize na středečním veřejném zasedání v Praze na Kavčích horách vybrala pětici finalistů konkurzu na generálního ředitele ČT. Z dvaatřiceti adeptů, kteří splnili formální požadavky na přihlášky, do finále postoupil bývalý generální ředitel televize Nova Petr Dvořák, marketingový ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Jan Svoboda, výkonný ředitel zpravodajské ČT 24 Roman Bradáč, bývalý výkonný ředitel hudební televize Óčko Hynek Chudárek a někdejší manažer Siemensu Radomír Šimek. Z této pětice by měla Rada České televize vybrat ve středu 21. září nového generálního ředitele ČT, který nahradí Jiřího Janečka, jenž na svoji funkci rezignoval ze zdravotních důvodů k 31. srpnu. Kavčí hory nyní dočasně řídí Janečkův zástupce Vladimír Karmazín. Kdo jsou vlastně finalisté konkurzu na šéfa ČT a jaké jsou hlavní teze jejich kandidátských projektů? Mají šanci stanout v čele České televize, a co by s ní provedli?

Jan Potůček: Kdo jsou finalisté konkurzu na ředitele České televize a s čím přicházejí?
Jan Potůček: Finalisté konkurzu na ředitele ČT: Dvořák, Svoboda, Bradáč, Chudárek a Šimek

ČT - Kavčí hory

Kavčí hory zažívají nejdrsnější volbu ředitele České televize v historii

Společnost Teleko rozšířila vysílání digitálního rozhlasu na Ostravsko

Společnost Teleko rozšířila po Praze, Příbrami a Brně digitální rozhlasové vysílání také na Ostravsko. Oznámil to jednatel firmy Tomáš Řapek. „Poslech digitálního rozhlasu DAB je přístupný již 30 % obyvatel České republiky,“ uvádí firma v tiskové zprávě. Ostravsko firma pokrývá z Lysé hory. V rámci všech čtyř uvedených lokalit by měly být dostupné vybrané okruhy veřejnoprávního Českého rozhlasu a také mostecké Gama rádio plus religiózní stanice Proglas. Přijímač pro digitální rozhlas digitální rozhlas mohou zájemci sehnat například v kamenné prodejně Radioservis na Vinohradské třídě v Praze nebo prostřednictvím webových stránek společnosti Teleko, které najdou na adrese www.pureradio.cz. Poměrně bohatý je také výběr automobilů, ve kterých jsou již přijímače pro DAB a DAB+ součástí, mimo jiné Škoda, Audi, Seat, BMW nebo Mercedes. Teleko patří v České republice k dlouhodobým propagátorům digitálního rozhlasového vysílání u nás. Zavádění DAB a DAB+ se věnuje už od roku 2005.

Teleko - pokrytí DAB a DAB+ na Ostravsku

Pokrytí digitálního rozhlasu na Ostravsku, který provozuje příbramská společnost Teleko. (Zdroj: Teleko)

Lukáš Polák: Digitální rozhlas DAB a DAB+ už si naladíte i na Ostravsku

Stručně

Česká televize potvrdila včera oficiálně svůj záměr, o kterém hovoří již delší dobu. Poslední její analogový vysílač (dokrývač) bude vypnut 30. listopadu letošního roku. Tuto myšlenku razil například vedoucí projektu digitalizace Pavel Hanuš. Již 27. května zazněl termín také z úst předsedy volebního výboru Poslanecké sněmovny Václava Mencla (ODS). 30. listopad zároveň odpovídá také legislativě.

Lukáš Polák: Potvzeno! Konec analogového vysílání České televize nastane 30. listopadu

Dalších sedmnáct analogových dokrývačů programů ČT 1 a ČT 2 vypne k poslednímu zářijovému dni Česká televize. U žádného z nich nezajistí varovný piktogram, který by přímo v obraze informoval diváky, že právě jich se plánované vypínání analogového signálu bude týkat. Vypínání se dotkne lokalit v devíti krajích České republiky, přičemž nejvíce vypínaných dokrývačů je v Olomouckém a Ústeckém kraji.

Jan Potůček: Česká televize vypne 30. září 17 analogových dokrývačů ČT 1 a ČT 2

Přesně před pěti lety, v září roku 2006, uvedl španělský operátor Telefónica na český trh svůj první produkt – IPTV službu O2TV. O této skutečnosti jsme vás na DigiZone.cz již informovali. Nyní však firma bilancuje své pětileté působení v České republice oficiálně, tedy prostřednictvím tiskové zprávy. Při této příležitosti vydala také dokument „Milníky společnosti 2006 – 2011".

Lukáš Polák: Telefónica bilancuje pět let v Česku. Multiplexu 4 se vyhnula

Vysílač Praha - Olšanská

Telefónica O2 slaví pět let na českém trhu. Vysílání DVB-T multiplexu 4 ji ale příliš těšit nemůže. (Zdroj: archiv)

Desáté výročí teroristických útoků z 11. září 2001, kdy členové Al Kaidy zaútočili unesenými letadly na budovy Světového obchodní centra (WTC) v New Yorku, budovu Pentagonu ve Washingtonu a zamýšleli i napadení Bílého domu, se tuto neděli odrazí ve vysílání všech plnoformátových českých televizí. Tedy s jedinou výjimkou. První program České televize přenechal vzpomínky na tuto událost sesterským kanálům ČT 2 a ČT 24.

Jan Potůček: Před desátým výročím 11. září 2001 diváci neutečou na žádné televizi

Rakouská veřejnoprávní televize ORF chystá ke konci příštího měsíce výrazné změny v portfoliu svých stanic. Především dojde k ukončení vysílání nekódovaného turistického kanálu TW 1. Na jeho místě se objeví 26. října nová televize ORF 3. Kanál ORF Sport Plus pak přejde na čtyřiadvaceti­hodinový režim, protože už nebude nutné, aby se dělil o svou pozici se zaniklou TW1.

Lukáš Polák: Rakouská ORF 3 odstartuje 26. října, ORF Sport Plus bude samostatným kanálem

MM AI t

Velice výrazným vítězstvím TV Nova skončila minulý víkend nedělní sledovanost českých plnoformátových stanic. Český film Doktor od jezera hrochů pustilo od 20 hodin neuvěřitelných 2,289 milionu dospělých diváků. Nova se tak dostala na share 54,54 % ve skupině diváků 15+, na kterou však primárně necílí, a podařilo se jí velice významně znepříjemnit televizi Prima start druhého ročníku soutěže Česko Slovensko má talent.

Lukáš Polák: Nova rozdrtila Talent na Primě. Doktor od jezera hrochů měl 2 289 tisíc diváků

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).