Hlavní navigace

Facebook sleduje rizikové lidi, Google má mapy s rozšířenou realitou a Twitter nemaže zprávy

17. 2. 2019
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: olechowski / Depositphotos.com
Proč lidé klikají, Tetris 99, 4,2 miliardy lidí na internetu, Roblox vs. PewDiePie, 500px hacknuto, Indie chce zakázat TikTok. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Oats Studio Neilla Blomkampa po dlouhé odmlce vypustilo nový krátký film. Conviction se odehrává ve stejném světě jako Anthem, střílečka od BioWare:

Nový velký skandál: Facebook používá vlastní aplikaci pro sledování „rizikových“ uživatelů. Rizikových pro Facebook jako takový, včetně bývalých zaměstnanců. Bezpečnostní tým Facebooku sleduje jejich polohu i využívání internetu. V některých případech popisovaných ve Facebook uses its apps to track users it thinks could threaten employees and offices něco takového dává smysl (příkladem může být někdo hrozící útokem na kanceláře Facebooku), ale celé je to jen další ukázka toho, že když někdo či něco dostane do rukou příliš mnoho zneužitelných možností, tak to nikdy nemůže nakonec dopadnout dobře. Facebook navíc udržuje seznam lidí, které detailně monitoruje – BOLO (Be On LookOut) obsahuje stovky lidí. Na seznamu se nicméně můžete ocitnout, už prostě jenom když na Facebooku napíšete „F*** you, Mark“ a řadu dalších bezvýznamných vět. Fascinující čtení, vše samozřejmě „pro dobro uživatelů“ a Facebooku.

Colin Kroll vybudoval Vine a HQ Trivia a stal se milionářem. Ve 34 letech zemřel na předávkování drogami. Příběh v The Tech Whiz Behind Vine and HQ Trivia Made Millions in His 20s. He Was Dead by 34.

TELEgraficky

Amazon koupí eeroScoop.sh Nové Zoho Office ■ Windows 10 ARM na Raspberry Pi 3 ■ Ridley Scott pro aerolinky ■ Timber, seznamka se stromy ■ Link AwakeningTolkienLove Death + Robots ■ RIP Mars One ■ Samsung v USA končí s BR ■ RIP Payless 

WEBDESIGN, INTERNET

Poslední verze směrnice EU revidující autorský zákon je nejhorší ze všech, píše Cory Doctorow v The Final Version of the EU's Copyright Directive Is the Worst One Yet.

Proč lidé klikají na zprávy? A vypovídají počty kliknutí nějakým způsobem o kvalitě? Užitečné zamyšlení a výsledky testu najdete v Clicks are an “unreliable seismograph” for a news article’s value — here’s new research to back it up.

Můžete existovat bez Amazonu, Googlu, Microsoftu, Applu či Facebooku? Dá se jim opravdu vyhnout? Nestali jsme se závislí na infrastruktuře ovládané pěticí technologických gigantů? Čtěte v It’s almost impossible to function without the big five tech giants a Life Without the Tech Giants.

Google mění názor, blokovače inzerce v Chrome likvidovat nebude. Paradoxní je, že změna názoru přišla poté, co Ghostery zveřejnili studii, která usvědčila Google ze lži – blokovače inzerce žádné zásadní zpomalení nepřinášejí. Viz Google backtracks on Chrome modifications that would have crippled ad blockers a Adblockers Performance Study.

SOFTWARE

Tetris 99 je Tetris, kde spolu soupeří 99 hráčů. Na Nintendo Switch. Vážně. Princip je přitom prostý, poslední vyhrává:

Celosvětový internet má mít už 4,2 miliardy lidí, 55,1 % populace. Viz World Internet Users and 2018 Population Stats a jde o jeden z několika odhadů, v tomto případě k 30. červnu 2018. Není nezajímavé, že přes 2 miliardy jsou v Asii a druhá je Evropa se 705 miliony. Trochu to celé kazí, že pro Česko uvádějí 9,3 milionu uživatelů (k 31. prosinci 2017).

This Person Does not Exist najdete na www.thispersondoesnotexist.com. Obličeje tam zobrazované (mačkejte F5) jsou prostě obličeje lidí, kteří neexistují. Detaily viz StyleGAN – Official TensorFlow Implementation.

HARDWARE

Tesla má „dog mode“. Necháte-li v autě psa, zajistí vhodnou teplotu a také dá vědět lidem okolo, že váš pes je v bezpečí. Viz Tesla's new ‚dog mode‘ tells people that your pet is OK in the car.

MARKETING A KOMUNIKACE

Roblox dal ban PewDiePie, aby ho vzápětí odvolal. Vlastně ani není divu, protože ban dostal za „nevhodné jméno“. Roblox bany dokonce rozdával i dalším uživatelům, stačilo zmínit „PewDiePie“. Roblox ve snaze vše vysvětlit tvrdí, že šlo o omyl a mělo jít prý o škodlivý „PewDie mem“, který se měl ve hře objevit v prosinci. Mírně problematické je, že sami hráči vůbec netuší, na co se provozovatel vlastně odvolává. Viz PewDiePie: Roblox lifts ban after social media backlash.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Specificky vytvořený soubor PNG může umožnit napadnout Android. Pokud chcete více podrobností, najdete je v CVE-2019–1986, CVE-2019–1987 a CVE-2019–1988 (prozatím ve stavu „rezervováno“, Google detaily prozatím nezveřejnil). V únorových aktualizacích je ale bezpečnostních chyb více, včetně těch, které umožňují na zařízení spustit také kód. Týkají se Androidů v sedmé, osmé a deváté verzi. Viz Android Security Bulletin — February 2019 a zajímavé je, že chyby se do Androidu dostaly přes Open Source toolkit Skia, který se využívá i v Chrome a ChromeOS. Založené je to klasicky na neošetřených vstupech a možnosti vyvolat pád, který za jistých okolnosti může znamenat, že dojde ke spuštění vlastního kódu. Viz též Android vulnerabilities open Pie to booby-trapped image attacks.

Xiaomi koloběžky používané i startupy se sdílenými koloběžkami je možné hacknout: zastavit, rozjet, znemožnit jízdu, či dokonce nainstalovat vlastní firmware. Útočníkovi přitom stačí být v dosahu Bluetooth. Viz Don't Give Me a Brake – Xiaomi Scooter Hack Causes Dangerous Accelerations and Sudden Stops for Unsuspecting Riders a Rebranded Chinese scooters are taking over San Francisco, kde se ukazuje, že právě předmětný model (M365) byl přímo ve výbavě Birdu. Odkud jsou koloběžky Lime, nebylo jasné, byť zde víme, že používají Segway/Ninebot (což je opět Xiaomi).

Službě 500px někdy v červenci 2018 někdo hacknul systémy a dostal se k údajům uživatelů. Jména, uživatelská jména, e-maily, hashovaná hesla, země, odkud pocházejí, datum narození a pohlaví. V 500px na to přišli až v únoru 2019 a uživatelům resetují hesla. Viz Security Issue February 2019: FAQ.

Rusko chce zákonem zamezit tomu, aby vojáci sdíleli informace na internetu. Jde o reakci na únik informací právě přes sociální sítě. Ať už jde o Bellingcat zkoumající dění okolo sestřelení MH17, roli Ruska na Ukrajině či Sýrii, nebo řadu dalších případů. Viz Russia moves to mask its soldiers' digital trail.

Apple i Google čelí kritice kvůli aplikaci, která mužům v Saúdské Arábii umožňuje sledovat a hlídat jejich ženy. Aplikace Absher je k dispozici v App Store i Google Play a vytvořilo ji Národní informační centrum patřící pod Ministerstvo vnitra. Viz Amid criticism, Apple, Google assessing app that lets Saudi men track women.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

LinkedIn má LinkedIn Live. Několik let poté, co je už jasné, že tohle nikdy masové nebude, a také několik let poté, co už v živém videu funguje dostatek konkurenčních hráčů. Vcelku ale v souladu s tím, že se video na LinkedIn dostalo teprve v létě 2017. A protože je to LinkedIn, tak prozatím funguje jen beta omezená na USA a pozvánky. LinkedIn samozřejmě tvrdí, že „live video je nejžádanější funkčnost“. Viz LinkedIn debuts LinkedIn Live, a new live video broadcast service.

Instagramu se rozbily počty sledujících, ve středu začaly rapidně padat dolů, u větších účtů i o miliony. Pro řadu postižených to byl zásadní šok a zavládla panika, že si snad Instagram (konečně) došlápl na záplavy falešných účtů a nakupování fanoušků. Viz Instagram confirms that a bug is causing follower counts to change.

Twitter nasadil pár novinek. Žádná z nich moc smysl nedává a potřebné věci jsou stále v nedohlednu – zejména ta nejzákladnější, možnost opravit text tweetu. Všímají si toho v Twitter Updates Search Icon, Launches Valentine's Day Reaction.

Americká FTC řeší s Facebookem pokutu ve výši několika miliard dolarů za skandály s porušováním soukromí uživatelů. Půjde nejspíš o nejvyšší pokutu, kterou kdy FTC udělila, pokud tedy Facebook bude ochoten přistoupit na dohodu a celé to nepůjde k soudu. Viz The U.S. government and Facebook are negotiating a record, multibillion-dollar fine for the company’s privacy lapses.

V Indii chtějí zakázat TikTok, protože šíří „kulturní degradaci“ mezi dětmi. Hlavním příkladem problému je sexuálně explicitní obsah. Jsou to klasicky poněkud podivné nápady, ale mají částečně reálný základ. TikTok od roku 2018 rychle roste a aplikace je oblíbená mezi dětmi a mládeži. Zcela přitom ignoruje ochranu soukromí dětí a jde čistě jen a pouze po penězích. Viz Indian lawmakers call for TikTok ban, alleging spread of ‘cultural degradation’ among teens.

Facebook ochotně hledá fotografie vašich dámských přátel, nikoliv pánských. Poněkud zvláštní chyba je popsána ve Facebook lets you search for pictures of your female friends, but not your male ones. Při hledání „photos of my male friends“ vrací podivnou kolekci fotografií lidí, kteří vůbec nepatří mezi vaše přátele. Navíc vám nabídne, jestli jste vlastně nechtěli hledat „female“. V Seriously, why does Facebook suggest I search photos of my female friends in bikinis? zjistíte, že to Facebook nejprve potvrdil jako chybu, aby o něco později chybu popřel. Jde prý o to, že takhle přesně lidé hledat chtějí. Víc už raději ani nechtějte vědět. A rozhodně nechtějte hledat něco, o čem si Facebook myslí, že hledat nepotřebujete.

Twitter také nemaže smazané přímé zprávy. Karan Saini to zjistil poté, co v archivu vlastního účtu našel zprávy od účtů, které už dávno neexistují. Aby toho nebylo málo, v API zjistil chybu, který umožňovala přístup i ke smazaným zprávám. Celé je to jen připomenutí toho, že smazat něco z internetu je velmi obtížné a sociální sítě vám to možná slíbí, ale nesplní. Pro Twitter to může být i problém z pohledu GDPR a dalších zákonů – nedodržení požadavku uživatele na smazání je porušení zákona a může vést k velkým postihům. Viz Even years later, Twitter doesn’t delete your direct messages.

MOBILNÍ APLIKACE

Piráti na iOS? Samozřejmě, kradené hry se šíří přes Apple Enterprise Developer program. Ten samý, ve kterém Facebook šířil šmírovací aplikaci, se kterou by ho Apple do App Store nepustil. Šíří se přitom pirátské kopie Minecraftu, Angry Birds, Spotify či upravené verze Pokémon Go, kde můžete podvádět. Piráti (jsou jmenovány TutuApp, AppValley, TweakBox a Panda) vydělávají na předplatném za členství, ve kterém můžete mít „stabilnější“ verze pirátěných aplikací. Stejnou cestou se šíří pornografické a sázkové aplikace, které by také nebylo možné mít v App Store. Viz Pirated iOS apps are being distributed through Apple's enterprise developer program.

6. dubna může přestat fungovat řada GPS zařízení. GPS specifikace totiž používá pro určení čísla týdne pouze 10 bitů. A právě 6. dubna dojde k přetečení (a resetu, číslo týdne začne běžet opět od nuly). Pokud nedojde k aktualizaci softwaru, zařízení prostě přestane fungovat. Není to mimochodem poprvé, co k „resetu“ dochází, předchozí byl v roce 1999 (a počátek všeho je leden 1980). Viz Upcoming Global Positioning System Week Number Rollover Event (PDF).

Gmail je nejpoužívanější mobilní aplikací. Vyšlo to z průzkumu Android Authority, který se ale ptal převážně mezi uživateli Android telefonů. Na druhé místě je Microsoft Outlook. Viz Gmail Is The Most Used Mobile App, Study Finds.

Google testuje Mapy doplněné o augmentovanou realitu. Vlastně nejde o nic až tak nového, pokusy o navigaci s pomoci „průhledu“ mobilem tu byly už před mnoha lety, jen na to nebyl dostatek výkonu, API ani mobilních připojení. V Augmented Reality Google Maps is coming, starts testing in private poněkud baví perexem, ve kterém tvrdí, že je to „camera-based positioning“, a prý máte zapomenout na GPS a kompas. Realita je, že jsou to stále staré dobré mapy s nutným základem v GPS i s kompasem, ale doplněné o AR a rozpoznávání objektů pro lepší směrové a poziční informace. Google tomu říká VPS, Visual Positioning System. Mimochodem právě rozpoznávání objektů vyžaduje mobilní připojení, data z kamery putují pochopitelně do cloudu. Něco, čeho dřívější pokusy nebyly schopné. A není to až tak novinka roku 2019, Google to předváděl už v květnu 2018:

STARTUPY A EKONOMIKA

Reddit získal investici 150 milionů dolarů od čínského Tencentu. Uživatelům se to moc nelíbí a vkládají anti-čínské memy. Třeba to o tom, jak čínský prezident zakázal obrázek Medvídka Pú. Nechybí ani historický obrázek z Náměstí nebeského klidu s mužem a tanky. Vládnou obavy z cenzury. Viz Reddit gets a $150 million investment from Tencent and users are posting memes to mock the deal.

Mark Zuckerberg zvažoval koupi Unity, populárního nástroje na tvorbu her. Hodilo by se to k Oculus VR (koupě za 3 miliardy dolarů). Viz Facebook mulled multi-billion-dollar acquisition of gaming giant Unity, book claims a nutno dodat, že je asi dobře, že k tomu nedošlo. Unity mezitím má další investici a směřuje k IPO v roce 2020. V článku je e-mail, který Zuckerberg psal do Unity. Stojí za prostudování. Ukazuje jednak snahu vidět do budoucnosti, ale také budovat nástroje, které Facebooku umožní likvidovat a omezovat konkurenty – těmi v tomto případě jsou Android, Windows a iOS.

Amazon už ústředí v New York City postavit nechce. Rozhodnutí změnil poté, co místní začali protestovat, že dát bohatému Amazonu na 3 miliardy dolarů výhod od města je poněkud zvláštní. Na druhou stranu, Amazon mohl přinést až 25 tisíc pracovních míst. Viz Amazon Pulls Out of Planned New York City Headquarters.

Amazon se ziskem 11,2 miliardy dolarů zaplatí nulové federální daně v USA. A to už podruhé. Viz Amazon Will Pay a Whopping $0 in Federal Taxes on $11.2 Billion Profits.

Před Amazonem těžko uniknout, píší ve WHY IT'S HARD TO ESCAPE AMAZON'S LONG REACH. Přehled toho, co všechno patří Amazonu a v jakých oblastech podniká, je až neuvěřitelný. Málokdo navíc tuší, že Amazon je podstatně větší než Google, Facebook či Microsoft. Zaměstnává 613 tisíc lidí. Skoro dvakrát tolik, než kolik dohromady zaměstnávají tři zmínění. A co je zajímavé, velmi málo jim platí, pokud se na to díváte přes průměrnou mzdu. Je to logické, protože většina pracuje ve skladech nebo v některém ze 450 obchodů Whole Foods.

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).