Hlavní navigace

FBI zaplatila za hack iPhonu střelce ze San Bernardina 1,3 milionu dolarů

22. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: tankist276 / Shutterstock
Zaheslovaný telefon, který dostal Apple až k soudu s federálními vyšetřovateli. Zároveň jde i o spor mezi Silicon Valley a vládou.

Šéf FBI James Comey prozradil na londýnské konferenci Aspen Security Forum, že agentura zaplatila za hack telefonu tolik, kolik by on sám vydělával sedm let a čtyři měsíce. To by znamenalo přibližně 1,34 milionu dolarů, pokud by Comey nedostal žádné prémie. „Podle mého to ale stálo zato,“ řekl agentury Reuters Comey. 

Jde o největší zveřejněnou hackerskou zakázku amerických vyšetřovatelů. Zatím vedla bezpečnostní společnost Zerodium, které úřad vyplatil kolem milionu dolarů za hack několika telefonů. 

Podle šéfa FBI teď mohou software použít i na další iPhony 5C, na kterých běží iOS verze 9. Těch je jen ve Spojených státech kolem šestnácti milionů. 

V celé kauze šlo o zablokovaný telefon jednoho ze střelců z masakru v San Bernardinu. Úřady žádaly Apple, aby jim dal šifrovací klíč nebo nějaký nástroj, kterým by mohl telefon odemknout. Tim Cook to ale v emotivním otevřeném dopisu odmítl a rozhořela se právní bitva. Silicon Valley versus FBI a boj proti terorismu. 

Soud nakonec nedopadl, protože se FBI podařilo proniknout do střelcova iPhonu i bez pomoci Applu.  

MMF24

Apple není jediný, kdo má s postupy amerických úřadů problém. Microsoft třeba minulý týden vyrukoval s tím, že vláda porušuje ústavu.

Žaloba, kterou firma podala ve Washingtonu k soudu, tvrdí, že zákon Microsoftu zabraňuje informovat zákazníky o tom, že si vláda vyžádala jejich e-maily a další dokumenty. To je prý v rozporu s prvním dodatkem o svobodě projevu a se čtvrtým dodatkem o právu na ochranu osobní a domovní svobody.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).