Hlavní navigace

Filipovo zmatené povídání o Huawei, rekordní prodeje videoher, Babiš sní o inovujícím Česku

25. 1. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Foxconn kvůli prodejům iPhonů ruší 50 tisíc míst. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

„Přece to zařízení, které si koupíte, ať je to telefon, nebo vysílač, je železo bez softwaru, to znamená bez toho programu, který si do toho kupujete, ten si nemusíte kupovat od Huawei, ten si můžete koupit od kohokoliv nebo si ho můžete vytvořit sami. Máme přece IT specialisty, kteří pracují v Silicon Valley a v dalších velkých softwarových firmách po celém světě,“ uvedl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda KSČM Vojtěch Filip po svém návratu z Číny, kde zavítal i do Huawei. Podobných hlášek je v rozhovoru více. Textová i audioverze je k dispozici zde.

Vláda schválila strategický dokument Inovační strategie České republiky 2019–2030. Jeho naplnění by podle vlády mělo Česko „do roku 2030 zařadit mezi nejinovativnější země Evropy“. Dokument má devět kategorií, a sice financování a hodnocení výzkumu a vývoje, inovační a výzkumná centra, národní start-up a spin-off prostředí, polytechnické vzdělávání, digitalizace, mobilita a stavební prostředí, ochrana duševního vlastnictví, chytré investice a chytrý marketing. Součástí toho je i nově představená značka Czech Republic: The Country For The Future.

Stát také pracuje na strategii kolem umělé inteligence, hotová má být v polovině letošního roku. Úřad vlády prozatím podepsal memorandum se Svazem průmyslu a dopravy a ministerstvem průmyslu. Andrej Babiš chce do Česka dostat evropské centrum pro AI.

Videohry v loňském roce vygenerovaly téměř 110 miliard dolarů a meziročně narostly o 13 procent. Hry jsou tak větší oblastí, než jsou například filmy. Čísla SuperData ukazují, že dominantní podíl tvoří mobilní hry, které se na celkové částce podílí více než 61 miliardami dolarů. Se 17 miliardami následují free-to-play tituly na PC a tradiční placené hry na konzolích dělají 10,7 miliardy dolarů. Silným trhem jsou USA, kde hry daly 43,8 miliardy dolarů. Šéf Netflixu nedávno uvedl, že za konkurenci nepovažuje ani tak HBO, jako spíše Fortnite a další hry.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na návštěvě Huawei v Číně

Předseda KSČM Vojtěch Filip na návštěvě Huawei v Číně

Foxconn od října zrušil kolem 50 tisíc pracovních smluvinformuje Nikkei. Má to něco společného s běžnými sezónními výkyvy, velkou roli ovšem hraje i snížená poptávka po iPhonech. Foxconn je největší montovnou iPhonů na světě. Dopady pociťuje také druhý hráč, firma Pegatron.

V Číně je nově blokovaný vyhledávač Bing od Microsoftupíše Bloomberg. Bing doposud mohl v této zemi fungovat, protože ve výsledcích vyhledávání akceptoval vládní cenzuru, na rozdíl od Googlu. Přesné důvody blokace nejsou jasné. Spekuluje se o tom, že za to do značné míry může virální příspěvek na čínských sociálních sítích, který kritizoval kvality hledání domovského vyhledávače Baidu, což Bingu nahnalo nové uživatele.

Global Times přišly se zprávou, že v technologickém sektoru v Číně dochází k velkým propouštěním. Zřejmě za to může řada faktorů včetně zpomalujícího růstu ekonomiky nebo obchodní válka se Spojenými státy. Čínská vláda propouštění popřela a naopak uvedla, že v roce 2018 se v loňském roce ve venkovských oblastech země podařilo vytvořit 13,6 milionu nových míst. Čínské internetové firmy jsou nicméně pod čím dál větším tlakem a například Tencent dlouho čeká na schvalování svých her, což mu reálně škodí v byznysu.

Čína je každopádně obrovský IT trh. Forrester Research odhaduje, že se letos v zemi do IT investuje přes 256 miliard dolarů, což je meziroční růst o čtyři procenta.

Epic Games kupují srbský podnik 3Lateral, který se soustředí na tvorbu realistických virtuálních postav. Epic toho bude chtít využít v rámci svého Unreal Enginu.

Google od Fossilu kupuje sekci chytrých hodinek, dává za ni 40 milionů dolarů. Je tedy možné, že se v Googlu skutečně chystají hodinky Pixel Watch, které by mohly ukázat životaschopnost Watch OS.

Microsoft od března mění to, jak bude prodávat služby Azure pro menší a střední podniky. Chce využívat Microsoft Customer Agreement pro přímý nákup. Více to rozebírá ZDNet. Microsoft také spustil bug bounty program pro Azure DevOps. Na odměnách lze získat až 20 tisíc dolarů.

Rackspace spouští databázovou managed službu pro Amazon Web Services. Chce tak umožnit práci s Amazon Aurora, Redshift, AWS Glue a Amazon Athena.

Adobe kupuje firmu Allegorithmic. Ta vyvíjí nástroje pro vytváření textur, čehož využívají herní studia, designéři nebo tvůrci grafických efektů. Společnost má mezi zákazníky třeba EA nebo Ubisoft. Adobe technologie začlení do svého Creative Cloudu.

Brněnská vývojářská pobočka SAP Labs se za dva a půl roku fungování dvojnásobně rozrostla, a firma proto rozšířila a zrekonstruovala své kanceláře:

TomTom za 1,03 miliardy dolarů prodává telematickou divizi, novým vlastníkem je Bridgestone. Tento výrobce pneumatik chce díky tomu získávat data o podmínkách, v jakých se vozy pohybují. TomTom se chce zase soustředit na svůj klíčový byznys v podobě map a navigací. Tam čelí sílící konkurenci v podobě HERE nebo Googlu.

Confluent, který na komerční bázi nasazuje open source Apache Kafka, získal novou investici ve výši 125 milionů dolarů a je tak ohodnocen na 2,5 miliardy dolarů. Celkově má firma 206 milionů dolarů.

Viacom, pod který spadají značky jako MTV, BET nebo Comedy Central, za 340 milionů dolarů kupuje Pluto TV. To je streamovací videoslužba, díky které se chce Viacom dostat k mladému publiku, které už příliš nesleduje kabelovku.

MMF23 tip3

Intel představil novou trackovací kameru RealSense. Je poháněná čipem Intel Movidius Myriad 2 a slouží pro počítačové vidění. T265 přijde na trh v únoru za cenu 199 dolarů.

Salesforce.com rozšíří evropskou centrálu v Dublinu. K současným 1400 zaměstnancům chce během pěti let přidat dalších 1500. Vybuduje i tamní verzi Salesforce Tower. Hlavní Tower byla nedávno ve formě mrakodrapu dokončena v centru San Franciska a další je oznámená v Atlantě. Salesforce.com se postupně daří rozšiřovat také v Česku.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).