Hlavní navigace

Google se radí s komunitou, jak překládat slůvka tab či friend

4. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google se radí s českou uživatelskou komunitou nad překlady určitých slov v lokalizovaných produktech a službách. Google je často kritizován za nepřesné, matoucí či nekonzistentní lokalizace jistých zaběhlých termínů. Jako příklad lze uvést prohlížeč Google Chrome, kde se panelům v české verzi říká karty, což může být pro uživatele matoucí. Firefox používá právě označení panely, Internet Explorer zase záložky. Jak má Google překládat slůvko tab jeho zástupcům můžete poradit ve fóru české Google…

Google se radí s českou uživatelskou komunitou nad překlady určitých slov v lokalizovaných produktech a službách. Google je často kritizován za nepřesné, matoucí či nekonzistentní lokalizace jistých zaběhlých termínů. Jako příklad lze uvést prohlížeč Google Chrome, kde se panelům v české verzi říká karty, což může být pro uživatele matoucí. Firefox používá právě označení panely, Internet Explorer zase záložky. Jak má Google překládat slůvko tab jeho zástupcům můžete poradit ve fóru české Google User Group.

Content tip EARLY

„Sice se stejně vždycky nakonec nějak domluvíme, ale přece – pro někoho je tab záložka, pro jiného panel, pro dalšího karta. Možná jste si všimli, že v Googlu jsme si výraz ‚záložka‘ tak trochu rezervovali pro bookmark – například v prohlížeči Google Chrome, a tím pádem jsme pro překlad slova tab zvolili karta – například i proto, že slovo panel, případně řídicí panel, ovládací panel nebo kontrolní panel se docela hodí, když potřebujete přeložit anglické dashboard,“ osvětluje těžkosti lokalizace Jana Vořechovská, jazyková specialistka z Googlu.

V jiném vlákně diskuze Google User Group se můžete vyjádřit také k překladu slova friend. Pokud vás téma lokalizace zajímá více, můžete si na blogu českého zastoupení Googlu přečíst článek Ostře sledovaná lokalizace.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).