Hlavní navigace

GoPay nastupuje do online plateb na český Internet

7. 4. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Platebních systém, peněženek a prostředníků není na Internetu málo, jen málo z nich ale dosáhlo na českou licenci. Po PaySecu, za nímž stojí mocná ČSOB, přichází na trh GoPay. Chce nabídnout větší komfort, lepší integraci a nižší poplatky.

Mikroplatební systém GoPay provozuje společnost CNN spol. s r.o., na základě povolení ČNB k vydávání elektronických peněz ze dne 8. června 2007, dle platného zákona o platebním styku č.124/2002 Sb. Jen pro pořádek je třeba dodat, že název firmy CNN je jen shodou jmen s americkou televizní stanicí. Naopak majetkově je firma propojena s vývojářskou a telekomunikační společností Terms, která také zajišťovala vývoj software. Právě povolení ČNB je důležitou odlišností od řady zahraničních „elektronických peněženek“ – ta by měla zajistit jak vyšší stabilitu subjektu (proto ostatně regulační podmínky existují), tak jeho bezproblémovou právní akceptaci v rámci českého finančního i daňového systému.

GoPay je klasický platební systém určený pro platby drobných částek za zboží a služby, a to online a tam, kde je větší citlivost na provize strhávané z těchto částek. Řada českých systémů jako Pipay nebo Mikroplatby sice umožňují zaplatit rychle a z mobilu, ve skutečnosti ale platba proběhne přes Premium SMS, tedy s tím, že asi polovinu zákazníkem zaplacené částky si vezme mobilní operátor. GoPay je skutečná elektronická peněženka, která umožní držet částky až do výše 4500 Kč a nejenom je vyplácet obchodníkům, ale i zpět na vlastní účet. Její hlavní výhodou má být anonymita, nulové poplatky za používání a jednoduchost online plateb. Podívejme se tedy na to, jak to v případě GoPay funguje.

GoPay stránka po přihlášení

Stránka obsluhy účtu GoPay po přihlášení

Anonymita

GoPay slibuje anonymitu. Pro registraci potřebujete e-mailový účet, není kontrolováno, zda nepoužíváte nějakou freemail službu, takže registrovat si GoPay můžete přes jakoukoliv službu. Jméno a příjmení ani bydliště není vyžadováno, pro přihlášení slouží pouze dvojice uživatelské jméno a heslo, obojí je radno nezapomenout či neztratit, protože právě proto, že účet není spojen s vaší fyzickou identitou, budete obtížně prokazovat, že jste jeho držitel, pokud přihlašovací údaje zapomenete. Je tu ovšem ještě možnost kontrolní otázky a hlavně vám e-mailem přijde „registrační kód“, který slouží pro případné ověření vaší „příslušnosti k účtu“ na podpoře GoPay.

Z hlediska obchodníka tedy zůstává původ platby anonymní. Systém GoPay dále nepředává identifikační informace, pouze potvrzuje, že proběhla platba v určité výši, která se pojí s číslem obchodního případu. Obchodníkovi nakonec může být jedno, kdo ve skutečnosti zaplatil. Tady je dlužno dodat, že podobný systém v pradávnu používal i americký PayPal, ale pak narazil na problém ukradených hesel a na to, že si zboží nechali posílat zlodějíčkové, platící ho z účtů s odcizenými přihlašovacími údaji. Proto PayPal nakonec musel zavést ověření adresy: korespondenčně nebo přes karetní společnost a velká část obchodníků neexpeduje zboží placené PayPalem na adresy, které nejsou ověřené, protože by mohlo jít o podvod. Snad se podobným problémům GoPay vyhne. Jelikož jeho účet zatím nepropojuje inkasa z platebních karet, je to nakonec i pravděpodobné.

Pokud se hodláte placením přes GoPay skrývat před orgány vyšetřování, už s velkou anonymitou nepočítejte. Pokud si účet dobijete bankovním převodem, jsou čísla vašich účtů vidět, samozřejmě ne pro obchodníky, ale provozovatel systému je logicky má k dispozici. Důležité je odclonit obchodníka od vcelku zbytečné povědomosti o vaší fyzické identitě…

Poplatky

GoPay slibuje nulové poplatky. Což je a není pravda. Nulové jsou poplatky směrem ke GoPay, ale ostatní firmy v řetězci si rády vezmou svoje. Pokud například chcete dobít GoPay přes terminály Sazky (takzvaný Supercash), počítejte s tím, že za dobití musíte zaplatit poplatek 20 – 30 Kč dle výše dobíjené částky (250 až 2050 Kč). Na druhou stranu jde o anonymní převody zcela – a to je sympatické.

Horší je samozřejmě situace v případě, když dobíjíte přes mobilní telefon. V takovém případě je jednak vhodné zapomenout na anonymitu (číslo mobilu se v systému někde projeví) a také až na polovinu z převáděného obnosu, za což sice nemůže GoPay, ale mobilní operátor, jenže to vám moc nepomůže.

Pokud platíte bankovním převodem, je příjem peněz zdarma, pokud platíte bance za převod, je to strženo bankou z vašeho bankovního účtu, zde je situace pro GoPay transparentnější než v předešlých případech. Nemilé je, že GoPay umožní převést peníze jen na účet u České spořitelny, což znamená, že online převod se nekoná. Podpora účtů u jiných bank by se hodila, aby mohly být prostředky připsány na GoPay rychleji po převodu, než zvládne clearing ČNB.

Účet lze dobíjet také Go kuponem, což není starý kupon od O2, ale vlastní voucher GoPay, který lze teoreticky někde zakoupit. Má následující vlastnosti:

 • Změna peněžní hodnoty na číselnou hodnotu
 • Jedná se o generované kódy, které po vložení do systému inicializují zpět dobití GoPay peněženky
 • Kód GoKupónu lze získat E-mailem, SMSkou nebo platbou na GoKupón v požadované hodnotě

Jiné poplatky zde nejsou – pro běžné uživatele účtu. Pokud jste obchodník a chcete používat GoPay pro příjem plateb například na svém e-shopu, měli byste platit provizi, jenže po dobu jednoho roku vyhlásil GoPay poplatkové prázdniny, a tak se platí jen 10 Kč za vybrání prostředků z účtu GoPay. To už zní smysluplně, alespoň pro ten rok – a pak se uvidí.

GoPay, PaySec a PayPal

Pokud bychom chtěli porovnat dva české systémy s největším nadnárodním systémem, musíme si především uvědomit, že ty české od PayPalu odlišuje nejenom podpora češtiny (což hodnotíme kladně), ale také chybějící integrace platebních karet. PayPal totiž slouží především jako rozhraní mezi platební kartou a obchodníky, kdy číslo platební karty zná jen PayPal a provede převod peněz bez toho, aby se číslo platební karty dostalo k obchodníkovi. To je pro uživatele samozřejmě velmi příjemné, protože stačí si pamatovat login a heslo k PayPalu, není třeba svěřovat čísla platebních karet každému shopu, kde chcete nakoupit. A zajímavé je to i pro obchodníky, kterým se líbí jednoduchá integrace, méně se jim bude líbit provizní politika PayPalu stran převodů z platebních karet. Dlužno dodat, že rozmezí 1,9% až 3,4% provize při platbě kartou jsou pro české obchodníky zajímavější, než pro obchodníky na západ od Aše – Země české koruny jsou na mapách Visa i MasterCard asociace už v rizikové zóně.

PayPal integraci s platební kartou významně tlačí, logicky také neumožňuje specifické způsoby dobíjení účtu, jako je Premium SMS přes mobil nebo terminály Sazky. PaySec kartou umožňuje účet jen dobíjet, GoPay se na to chystá. Přímo platit přes kartu na účet obchodníka PaySec zatím neumí, GoPay se to chce brzy naučit.

Hrubé porovnání funkcí a schopností všech tří zmíněných systémů shrnuje tabulka:

Porovnání GoPay, PaySec a PayPal platné k 4/2009
Typ platby GoPay PaySec PayPal
Založení mikroplatební peněženky Zdarma Zdarma Zdarma
Platba na jinou mikroplatební peněženku Zdarma Zdarma Zdarma
Platba na E-mail Zdarma Nelze Zdarma
Platba na různé bankovní účty Jednou měsíčně zdarma, pak 10 Kč. 2 Kč Nelze
Platba za nákup Zdarma Zdarma Zdarma
Přijetí peněz Zdarma Zdarma Zdarma (5,4%+10 Kč při platbě kartou)
Platební tlačítko Zdarma 3% Dle převodu
Dobíjení bankovním převodem Zdarma Zdarma Zdarma
Dobíjení SuperCash (Sazka terminály) 20–30 Kč srážka Nelze Nelze
Dobíjení mobilním telefonem 40–50% srážka Nelze Nelze
Vybití na běžný účet Jednou měsíčně zdarma, pak 10 Kč. 2 Kč zdarma / 30 Kč do převodu 3000 Kč
Učet pro obchodníky Ano Ano Ano
Integrace s platební kartou Malá Malá Plná, poplatky 1.9% až 3.4% + 10.00 CZK

* První vybití v kalendářním měsíci zdarma, každé následující vybití 10 Kč.
** nezahrnuje případné transakční náklady banky/operátora

Limity pro PaySec a GoPay v tomto případě vycházejí z českého (a eurounijního) zákona:

 • 150 EUR  – aktuální zůstatek = bezpečný účet
 • 1.000 EUR – celkový objem plateb na bankovní účet za kalendářní rok
 • 2.500 EUR – obrat na účtu za kalendářní rok

Pro obchodníky

Pro úspěch každého takového systému je důležité, jak rychle jej zavedou obchodníci. Připravenost na integraci do shopů a jiných systém je pak zásadním předpokladem, samozřejmě s dobrými obchodními podmínkami. Obchodníkům GoPay slibuje následující:

 • garance okamžité platby na obchodní účet
 • žádné finanční omezení
 • libovolná frekvence vyúčtování finančních prostředků na bankovní účet
 • obchodní účet může být napojen na více než jeden e-shop
 • možnost vytvoření libovolného počtu obchodních účtů
 • jednoduché zavedení GoPay do e-shopu

V rámci obchodnického administračního rozhraní GoPay monitor mohou obchodníci sledovat provoz v rámci i více e-shopů své společnosti, mohou dokonce vytvářet věrnostní program zvýhodňující stálé zákazníky pomocí GoKuponů nebo přímým převodem do GoPay peněženky. Zdá se, že v tomto je GoPay slušně propracovaný.

Pokud chcete, můžete vyzkoušet integraci systému platební tlačítko a poslat nám do Lupy jednu korunu.

Který z nich?

Říci, že největším konkurentem GoPay je PaySec nebo PayPal, je nedocenění situace. Největším konkurentem je malé rozšíření těchto systémů a malá ochota uživatelů je používat právě proto, že si na dalším účtu musí držet peníze a včas si vzpomenout, že by měli účet dobít, pokud jej chtějí používat. Dobíjet přes Premium SMS je sice okamžité, ale nevýhodné, terminály Sazky, to znamená vyběhnout v županu z domu od rozdělaného nákupu na e-shopu. Je to zkrátka nezvyk.

KL22_nominace

Výhodu v tomto případě má samozřejmě starší PaySec, který umí platit vlakové jízdné a má už řadu spolupracujících obchodů, a samozřejmě PayPal, který v zahraničí dominuje a i u nás se často používá proto, že v oblíbených open source e-shop software (jako je třeba CubeCard) je k dispozici ihned a lze jej snadno aktivovat.

To ale neznamená, že GoPay přichází s křížkem po funuse, jen je potřeba vydržet. Nakonec, je pravděpodobné, že se časem najdou další banky, které se budou chtít na vlně mikroplatebních systémů svést a investice do něčeho běžícího jim nebude proti mysli.

Stručná historie internetových platebních systémů v ČR

Přečtěte si kompletní historii v naší příloze: PaySec a mikroplatby na českém Internetu.

Používáte častěji nějaký specializovaný internetový platební systém?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.