Hlavní navigace

Internetová televize skutečností

8. 10. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ještě před týdnem jsme neměli ani jednu televizi, která by vysílala po Internetu. Pondělí se sešlo s pondělkem a máme hned dvě. Jednu z nich vám představíme podrobněji; ke druhé se snad dostaneme zítra.

Jedná se o TVVisual, u jejíž kolébky stojí společnosti CESNET a Visual Connection. Vysílání zahájila 1. října a dnes vysílá 8 datových kanálů o šířce pásma od 15 do 80 Kbps, což je dostačující k pokrytí příjmu od klientů připojených telefonní linkou až po připojení vysokorychlostními datovými okruhy (např. dual ISDN). Systém sám automaticky zvolí šířku pásma odpovídající typu připojení.

Vysílání TVVisual probíhá přímo z veletrhu INVEX, kde v pavilonu Cinema Hall je umístěno kompletní televizní centrum vybavené střihovými, odbavovacími a internetovými systémy a každý návštěvník INVEXu má tak možnost v reálném prostředí vidět na vlastní oči vznik a zabezpečení televizního vysílání. V programu TVVisual nalezne divák filmy, zábavu, hudbu a samozřejmě zpravodajství a živé vstupy z veletrhu INVEX zajišťované třemi zpravodajskými štáby. Aktuální program je k dispozici na serveru projektu a současně existuje i možnost přihlásit se s pomocí internetových informačních kanálů k odběru aktualizovaných informací. Na serveru TVVisual je současně k dispozici archiv již odvysílaných zpravodajských pořadů a ukázky filmové, video a hudební tvorby.

Spojení vysílacího studia se sítí Internet je realizováno datovým okruhem o kapacitě 512 Kbps mezi Cinema Hall a stánkem CESNETu na veletrhu INVEX a posléze mikrovlnným spojem o kapacitě 2 Mbps do uzlu sítě CESNET v Brně a dále ATM okruhem o kapacitě 6 Mbps do Prahy, kde je na páteřní síti společnosti CESNET umístěn hlavní vysílací server, který po dobu 24 hodin denně nepřetržitě vysílá program TVVisual. Vysílání je zajišťováno technologií RealVideo společnosti Real Networks.

Cloud23

Vysílání současné TVVisual sice skončí s posledním dnem měsíce října, ale i do budoucna spolu CESNET a Visual Connection hodlají spolupracovat na dalších projektech v oblasti Internetových multimédií.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).