Hlavní navigace

Inverze přinesla Slovenskou televizi z Banské Bystice až do Plzně

2. 2. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
2. 2. 2011

Díky inverznímu počasí bylo možné po celé České republice zachytit silné signály z větších vzdáleností. V Plzni se objevily signály ze všech okolních států, jenž s námi sdílí hranice. Vzhledem k tomu, že mám možnost anténu namířit na východ, kam je dobře otevřený terén, nebyl ani v minulosti problém zachytit vysílače velkého výkonu z více než 200 kilometrové vzdálenosti. Včerejší situace k dálkovému příjmu přímo vybízela, proto jsem prolaďováním analogového i digitálního televizního pásma strávil několik večerních a nočních hodin.

Před půlnocí se na Plzeň snesla poměrně silná mlha, což mne automaticky vedlo do nastavení ladění u televizní obrazovky. Při rychlém průzkumu analogového éteru se objevily televizní stanice z Moravy a Slovenska (běžně naladím pouze vysílač Votice – Mezivrata nebo vysílač Praha – Cukrák). Poté přišel na řadu detailnější průzkum jednotlivých kanálů analogového pásma. Hned ze začátku mne zaujala slovenská veřejnoprávní stanice STV 2, kterou se mi podařilo naladit na dvou kanálech (23 a 32). Zajímavějším úlovkem byl pro mne kanál 32, kdy se jednalo o vysílač Banská Bystica.

K TÉMATU: Inverze přála dálkovému příjmu. Do Prahy dolétla rakouská digitální televize

Při dalším ladění jsem se zaměřil na české programy. Narazil na kanál 42, kde se zjevil piktogram s textem o vypnutí programu veřejnoprávní televize. Po několika desítkách minut došlo ještě k výraznějšímu nárůstu signálu, proto jsem dokázal snadno přečíst, že se jednalo o ukončení vysílání programu ČT 2 z vysílače Valašské Klobouky – Ploštiny. O několik okamžiků později jsem podobnou informaci, i když v horší kvalitě, nalezl na kanále 51., kde byla až do 31. ledna vysílána stanice ČT 2 z vysílače Zlín – Tlustá Hora. Zachytitelný byl i program ČT 1 na kanále 24, což je vysílač Svitavy – Kamenná Horka. Neunikl mi ani kanál 46, kde vysílá ČT 1 z brněnského Kojálu. Ke spánku jsem se odebral asi kolem 4. hodiny ranní.

Po příchodu z práce jsem opět „nažhavil“ svůj televizor na analogové vysílání. Stále bylo na co se dívat, proto jsem pokračoval v průzkumu těchto stanic. Objevil jsem starou známou polskou stanici TVP 2 na 38k z vysílače Klodzko – Czarná Góra. S jakým překvapením jsem hleděl na televizor, když jsem naladil opět slovenskou STV 2 na dalších třech kanálech (26, 35 a 39). Dokonce se na chvíli objevila i ČT 1 z vysílače Lysá Hora (37k). Co se týče analogové jedničky z Kojálu (46.k), tak ta celý večer hrála v téměř místní kvalitě.

ICTZ23

Ze zvědavosti jsem také spustil set-top-box, abych okusil digitální stanice. Díky inverzi jsem na set-top boxu přijímal signál rakouského multiplexu z vysílače Sankt Pölten – Jauerling, a to konkrétně na kanále 31. Dále se mi objevily německé multiplexy na kanálech 45 (Multiplex ARD) a 50 (Multiplex BR). Z českých úlovků bych zde určitě zmínil multiplex 2 na 40. kanále, jehož vysílací stanoviště je na brněnském Kojálu, což je od mého bydliště dobrých 255 km. S dobrým dosahem signálu se určitě mohl pochlubit také vysílač Jihlava – Javořice, jehož multiplex 3 na 30. kanálu pošimral anténní vstup mého set-top-boxu s docela dobrou sílou signálu. Dá se říci, že vysílání bylo zachytitelné po dobu několika hodin. Následně jsem raději set-top box a televizní přijímač již nechal odpočinout, aby nabraly síly na další inverzní počasí a začal jsem se věnovat i jiným věcem, než jen ladění televize.

Autor: Daniel Neumann, Plzeň