Hlavní navigace

Jaké analogové vysílače se letos vypnou?

5. 2. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Hlavní show okolo vypnutí analogového vysílání se letos odehraje v Praze, to ale neznamená, že podobný krok by nečekal i další oblasti. K tzv. switch-offu dojde např. i v Plzni nebo Chebu. O signál analogového kanálu ČT 2 pak přijdou obyvatelé Trutnovska, kteří přijímají signál z vysílačů Černá hora a Ještěd. V listopadu pak dopadne vypnutí Dvojky i na obyvatele Brna, kteří mají naladěný Kojál. A jak bude probíhat informační kampaň?

Pražané musí zpozornět

Hlavní město České republiky vypínalo signál analogového kanálu ČT 2 už loni v říjnu. České televizi se tento krok povedl naprosto bez problémů a zvyknout si museli i diváci. Kdo chtěl dále sledovat Dvojku, nutností bylo pořízení set-top-boxu. Je však mnoho Pražanů, kteří se ještě touto kouzelnou krabičkou nebo televizorem s digitálním tunerem nevybavili, proto, že jim to nepřišlo důležité. ČT 2 je totiž kanál, který má z těch celoplošných analogových nejmenší sledovanost (nekoná-li se zrovna olympiáda nebo mistrovství světa v hokeji), a tak se nebylo nutné jeho vypnutím vzrušovat. Problém však nastane v dubnu, konkrétně 30.4., kdy se budou na Žižkově vypínat i ostatní analogové programy, tedy ČT 1, Nova a Prima. Konkrétně jde o kanály 24, 37 a 51. Ač Český telekomunikační úřad ujišťuje, že se Praha po tomto datu nezahalí do analogové tmy, obyvatelé hlavního města by se měli mít rozhodně na pozoru. Půlrok jim totiž uplyne jako voda a v říjnu se jim vypne Cukrák, konkrétně Jednička, Nova a Prima na kanálech 26, 1 a 7, a také votická Mezivrata (ČT 1 – 30. kanál, ČT 2 – 56. kanál) s příbramským Vrchem Praha (ČT 2 – 29. kanál).

Vysílač Ještěd

Další oblasti, které čeká switch-off

Jak již bylo řečeno v úvodu, vypínání čeká i další regiony. To stejné, co zasáhne Prahu se Žižkovem, potká o pár měsíců později také obyvatele Plzeňska, Chebska a Jáchymovska. Vypínat se bude v září (ČT 1, Nova a Prima) a říjnu (ČT 2) několik vysílačů. Půjde o plzeňský Krašov – ČT 1 (31. kanál) a Nova (10. kanál); domažlický Vraní vrch – Nova (24. kanál); chebskou Zelenou horu – ČT 1 (53. kanál) a Novu (26. kanál); jáchymovský Klínovec – ČT 1 (38. kanál) a Primu (55. kanál), plzeňský Krkavec – ČT 1 (27. kanál) a Prima (51. kanál) a mariánskolázeňskou Dyleň opět s Primou TV na 60. kanále. Show v tomto regionu je sice srovnatelná s Prahou, vypínají se opět většinou stejné kanály bez ČT 2, která už analogově z těchto lokalit nevysílá, ovšem jde o mnohem více regionů. Zatímco v Praze půjde o dva, v ucelené oblasti Plzeň o šest vysílačů. Uvědomme si, že vypínání se týká pouze jmenovaných televizních stožárů, což znamená, že pokud diváci chytají některý z programů odjinud (vykrývač, převaděč, opakovač), mohou být prozatím v klidu. To je většinou případ menších měst a vesnic.

Opět se bude vypínat analogová Dvojka

Vypnutí analogového kanálu ČT 2 rozhodně není u konce. Svědčí o tom např. ucelená oblast Trutnov, kde dojde k ukončení šíření tohoto programu ze dvou lokalit. Konkrétně půjde o Ještěd (43. kanál) a Černou horu (40. kanál). Vypnutí kanálů opět není bezdůvodné, zapne se na nich veřejnoprávní multiplex 1. Dále už mohou ale obyvatelé z této oblasti zůstat v klidu. Další kanály z lokalit Krásné, Ještěd a Litický Chlum se budou vypínat až v roce 2011. Zapomenout nesmíme ale ani na Brněnsko, konkrétně vysílač Kojál, kde dojde k vypnutí programu ČT 2. Ještě předtím je však nutné, aby došlo k záměně dvojice ČT 1/ČT 2 (kanály 46/29). Obyvatelé z těchto oblastí se ale opět nemusí bát, že by přišli o signál Dvojky. Jak již bylo napsáno, před vypnutím analogového programu bude zapnut ten digitální. 30. července skončí na Ještědu ČT 2, kterou nahradí o den později multiplex 1. Na Černé hoře dojde k tomuto kroku 30. srpna a zapnutí digitální sítě 1 proběhne 31. srpna. Z „brněnského“ Kojálu bude digitální signál multiplexu 1 šířen od 30. listopadu.

Pavel Dvořák 500

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák, foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Český telekomunikační úřad: Hlavně žádnou paniku

Konkrétně v Praze by neměli mít televizní diváci obavy z dubnového vypínání analogového vysílání z městského vysílače Žižkov. Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) je zřejmé, že po vypnutí Žižkova většina Prahy bude mít stále dostupný analogový signál, a to z vysílače Cukrák. Výjimkou bude část diváků televize Prima, zejména v severních částech Prahy, kde nebude po vypnutí žižkovského vysílače žádný analogový signál tohoto programu. Cukrák bude analogový signál vypínat letos koncem října. Digitální vysílání, které už podle průzkumu přijímá 29 % obyvatel Prahy (a dalších 29 % uvádí, že přijímá televizní signál analogově i digitálně) je dostupné nejméně od podzimu minulého roku na celém území Prahy. Jakákoliv orientace na jiný analogový signál je řešením s pouze časově omezenou platností. Koho se dotkne vypínání analogového vysílání z vysílače Žižkov, odhalí speciální piktogram v analogovém obrazu ČT 1, Novy a Primy. Komu se tento piktogram nezobrazí, přijímá analogové vysílání z Cukráku nebo jiného vysílače a dubnové vypínání se ho netýká. Stejná situace bude později určitě i u středočeského vysílače a také stožárů na Plzeňsku.

Anténáři varují: STA se nestihnou upravit

Dubnový termín vypínání analogového televizního vysílání z hlavního pražského vysílače na Žižkově by se měl posunout, protože se včas nestihnou upravit všechny společné televizní antény (STA). V druhé půlce ledna se na tom na workshopu Českých Radiokomunikací pro firmy zabývající se úpravou příjmových televizních antén shodli jeho účastníci. V Praze zbývá upravit nebo vyměnit tři čtvrtiny STA, to se do dubna nestihne, varoval tehdy jeden ze zástupců anténářské firmy. U většiny STA podle něj nejde pouze o úpravu samotné antény, ale také výměnu anténních rozvodů a účastnických zásuvek. Problém je také v tom, že řada majitelů domů stále ještě netuší, že bez úpravy STA domácnosti v tomto domě přijdou o pozemní televizní signál, pokud již nepřešly na digitální příjem televize. V celé České republice je třeba upravit STA na přibližně 200 tisících domech, řekl také na lednovém semináři expert na úpravu STA Josef Skála, jeden ze spoluautorů doporučení Národní koordinační skupiny pro digitalizaci, jakými způsoby lze STA upravit pro digitální příjem televize. Pražané nejsou dostatečně připraveni na přechod ani podle ředitele Novy Petra Dvořáka.

Zdeněk Duspiva 500

Národní koordinátor Zdeněk Duspiva ukazuje, jak budou vypadat informační noviny věnované vypínání analogového televizního vysílání v Praze. Foto: archiv NKS

Cloud23

Šest set tisíc letáků pro Prahu

O podrobnostech přechodu na digitální vysílání budou počátkem tohoto měsíce Pražané informováni také pomocí speciálního informačního letáku, který bude distribuován do všech poštovních schránek na území Prahy. Celkem jde o cca 600 tisíc výtisků. S podobným krokem se dá počítat i v dalších lokalitách, kde se bude s analogem končit. Kontaktní složku kampaně budou tvořit mobilní prezentační hlídky, které budou v ulicích Prahy od února až do konce dubna. Podle aktuálního pravidelného průzkumu je o přechodu na digitální vysílání informováno 96 % Pražanů. Z výsledků průzkumu je zřejmé, že je třeba se teď zaměřit především na praktické informace a také pražská specifika, jako jsou například společné televizní antény, charakterizoval další fázi kampaně Zdeněk Duspiva. Proškolení operátoři už od poloviny listopadu zodpovídají dotazy spojené s přechodem na bezplatné telefonní lince 800 906 030. Ta je v provozu každý všední den od 8 do 19 hodin. S postupující kampaní budeme její provozní dobu i personální kapacitu posilovat, doplnil nedávno Duspivu Rostislav Starý, tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání.

VIDEO: Tisková konference k digitalizaci TV vysílání na webu zpravodajského kanálu ČT24

Myslíte si, že vypnutí analogového vysílání proběhne v Praze bez problémů?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).