Hlavní navigace

Jaroslavu Berkovi se daří, na co sáhne

30. 1. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Jihočeskému podnikateli Jaroslavu Berkovi se daří. Po provozování informačního webu Digitálně.tv získal další státní zakázku, kterou je výroba městského televizního týdeníku pro pardubický magistrát. Především však může jeho připravovaná digitální televize TV7 zahájit vysílání jen na některých vysílačích zemské digitální sítě 3. Ze zahraničních událostí je jedničkou bezesporu výpadek družice Eutelsat a s tím spojené problémy. Služby pro klienty se v plné míře podařilo obnovit v pátek odpoledne.

Jaroslav Berka s TV7 u soudu úspěšný

Připravovaná digitální televize TV7, již bude provozovat společnost EBD podnikatele Jaroslava Berky a jejíž obsah vyrobí regionální televizní studia RTA, může zahájit vysílání jen na některých vysílačích zemské digitální sítě 3. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, na který se kvůli tomuto omezení obrátil operátor multiplexu 3, společnost Czech Digital Group (CDG). TV7 chtěla původně zahájit vysílání pouze v Brně a postupně se rozšiřovat do dalších regionů, kde již lze naladit multiplex 3. Proti tomu se ale ostře ohradila CDG, podle níž má TV7 udělenu licenci pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání, a tudíž by měla vysílat v celé síti 3 a nikoli jen v její části. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dala v tomto sporu za pravdu TV7 a schválila harmonogram jejího zavádění v multiplexu 3. Právě proti tomuto rozhodnutí RRTV podala CDG žalobu. Východočeské studio RTA také získalo zakázku za 1,5 milionu korun od pardubického magistrátu na výrobu městského televizního týdeníku.

Digitálně.tv - 2010

Jaroslav Berka může být spokojen, po státním digiwebu další zakázka do jeho kapsy. Foto: Digitálně.tv

Jan Potůček: Nová TV7 může začít vysílat jen v části multiplexu 3, rozhodl soud

Satelitního operátora Eutelsat postihl výpadek na pozici 16 st. východně

Závažnou poruchu na satelitu Eutelsat W2, který vysílal na pozici 16 stupňů východně a funguje jako distribuční trasa pro televizní stanice Fashion TV Czech and Slovak, Nat Geo Music či programy AXN určené pro české diváky, se firmě stále nepodařilo odstranit. Během pátku proto byly uvedeny jako náhrada do provozu satelity W2M a Sesat V1. Jde však jen o dočasné řešení, družici W2 by měl ke konci letošního roku nastálo nahradit satelit Eutelsat W3B, který bude teprve dopraven na oběžnou dráhu Země. Operátor řešil s klienty během předchozích dvou dnů konfiguraci služeb na náhradních družicích W2M a Sesat 1. Družice W2 je na konci svého životního cyklu a měla být plně nahrazena satelitem W2M, u kterého se však po startu ze Země projevily závažné technické problémy. Přesto lze část kapacity této družice využít pro dočasné řešení výpadku satelitu W2. Před výpadkem W2 jsme přijali rozhodnutí, že W2M lze použít pro komerční služby, ale s omezenou kapacitou, informovala společnost Eutelsat.

Družice Thor 5

Havárie satelitů nebývají příliš obvyklé. Ta Eutelsatu patří k největší za poslední roky. Foto: Telenor

Lukáš Polák: Závažná havárie satelitu způsobila výpadek několika stanic u operátorů
Jan Potůček: Eutelsat nadále řeší havárii satelitu W2, dnes ho nahradí dvě jiné družice
Lukáš Polák: Satelitní pozice 16 stupňů východně opět plně funkční

Česká MTV je prodělečná

Statisíce korun měsíčně prodělává televizi Nova hudební kanál MTV, jehož česko-slovenskou verzi spustila 29. listopadu loňského roku. Podle ekonomického deníku E15 musí Nova měsíčně platit 80 tisíc euro (dva miliony korun) za licenci britské firmě MTV Network International, ale také další provozní náklady včetně šíření signálu. Dostupnost české MTV je přitom malá, a to se odráží na nízkých příjmech z prodeje reklamních časů na tomto kanále. MTV je sice placeným kanálem, takže Nova získává poplatky od operátorů placených televizních služeb, kteří ji zařadili do své nabídky, ty však společně s výnosy prodeje z reklamy nestačí pokrýt náklady na provoz hudebního kanálu. Z větších inzerentů zatím měly na české MTV reklamu společnosti McDonalds, Unilever, Budějovický Budvar a Komerční banka. Není však jasné, kteří z těchto inzerentů měli zájem pouze o MTV, nebo si od Novy objednali balíček inzerce na několika televizních stanicích najednou, včetně hlavního programu Novy.

MTV Czech - operátoři

MTV stále není v nabídce všech operátorů, jak Nova slibovala.

Jan Potůček: Česká MTV zatím Nově těžce prodělává. A divácký zájem je malý

Stručně

Dva týdny zbývají do zahájení Zimních olympijských her ve Vancouveru, první zimní olympiády v historii, která bude kompletně přenášena ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Jak se k tomuto vysílání dostanou čeští diváci? Připravili jsme pro vás přehled všech možností, jak naladit HD přenosy ze ZOH 2010 – od zemského digitálního vysílání přes satelit a digitální kabelovou televizi k IPTV, digitální televizi po pevné lince, a také internet.

Lukáš Polák: Kde všude budete moci sledovat ZOH 2010 ve vysokém rozlišení? Jan Potůček: Olympiáda v HD? Živě z ČT 2, záznamy z ČT 4, říká šéf techniky České televize

Česká televize nemohla z programu ČT HD udělat svůj best of program, protože nemá právo šířit na satelitu jiný program, než který je dostupný v multiplexu veřejné služby. Serveru DigiZone.cz to řekl vedoucí Licenčního oddělení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Zdeněk Malach.

Lukáš Polák: Proč nebude ČT HD best of kanálem? Vysvětluje RRTV

Dokumentární kanály Discovery World a Discovery Science začaly v úterý nečekaně vysílat v rumunské satelitní platformě Digi TV v českém jazyce. Tato stopa tak doplnila dvě doposud šířené – anglickou a maďarskou. Obě stanice jsou umístěné na tp. 312U, parametry příjmu: Intelsat 10–02 (1 st. západně), 12723/H, SR 27500, FEC 3/4, kódování Nagravision 2 a 3.

Discovery HD Showcase screenshot

Jednou z aktivit Discovery bylo v poslední době také spuštění nového kanálu v HD. Foto: autor

Lukáš Polák: Discovery World a Science v satelitní Digi TV v českém jazyce

Nabídka slovenských stanic ze satelitu se od 1. února 10 hodin rozšíří o novou interaktivní televizi TV8. Program bude šířen mj. nekódovaně prostřednictvím družice Thor na pozici 1 st. západně. Jak informoval server Mediálne.sk, v prvních měsících se mohou diváci těšit na poradenské relace, soutěže a v nočních hodinách také lehkou erotiku.

Lukáš Polák: Nová slovenská nekódovaná televize TV8 odstartuje 1. února

Cloud23

Letošní rok se u výrobců televizorů světových značek nese v duchu trojrozměrného obrazu. Minimálně dvě firmy, které působí i v tuzemsku, uvedou na český trh televizní přijímače schopné reprodukce 3D obrazu. Jenže bude vůbec na těchto televizorech co sledovat, kromě nahrávek na pevných Blu-ray discích? Zeptali jsme se největších českých televizních stanic, zda a jak se připravují na 3D vysílání.

Jan Potůček: Na český trh míří 3D televizory. Bude na nich ale co sledovat?

Jaká je podle vás nejzásadnější událost tohoto týdne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).