Hlavní navigace

Je libo bifteček?

Marek Antoš

Když se před lety konal první bootcamp pro podnikatele, stála účast zhruba stejně jako deset kvalitních steaků v dobré restauraci. Dobře míněné pozvání jsem proto odmítl: biftek je biftek. Nakonec jsem se ale nechal přesvědčit a před pár dny se vypravil do Telče. To jsem si dal!

Téma letošního bootcampu bylo jednoduché: jak mluvit tak, aby to ostatní pochopili a pokud možno je to ještě bavilo. Každý z nás se učil mluvit už v dětství, většině se to nakonec podařilo; zdánlivě tedy nic složitého. Kdepak! Když vás na chodbě přepadne zuřivý reportér s neodbytnou otázkou, pak musíte dvě minuty hovořit na bezprostředně určené téma či zaujmout ostatní svým vtipným úvodem k prezentaci, a k tomu všemu vás neustále natáčí na kameru – teprve potom si uvědomíte, že vás ve skutečnosti mluvit nenaučili.

Content 2017 - tip Footshop

Prvním krokem k tomu, aby se člověk mohl zlepšovat, je poznání vlastních nedostatků. Pokud jde o mne, můžu být celkem spokojený: byl jsem naprosto příšerný. Když jsem měl ve dvou minutách uvést prezentaci o našem produktu (vybral jsem si Navrcholu), ve 30 vteřinách jsem ze sebe vysypal celý připravený text. Pokud víte, jakou kadenci má kulomet, dokážete si snadno představit moje „ta-ta-ta-ta-ta“. Sice jsem přitom bezchybně těkal pohledem po místnosti, abych udržoval předepsaný kontakt s posluchači, ale jediné, co jsem viděl v jejich očích, bylo zděšení.

Mezi účastníky naštěstí nebyly žádné celebrity: jinak by už touhle dobou po Internetu kolovaly pirátské kopie natočeného videa, které bylo místy skutečně poutavé. Pokud si však přítomní něco odnesli, určitě o nich ještě uslyšíme (a pak se určitě v pravý okamžik objeví i to video). A až se bude bootcamp konat příště, vřele vám doporučuji: pokud nemůžete mít obojí, lepší je odepřít si ten bifteček.

Našli jste v článku chybu?
22. 8. 2005 22:36
Ondrej Bartos (neregistrovaný)
Dobry vecer, Nevim, pane Kukucko, jestli jste tak mimoradne zdatny retor od prirody, nebo si jen neuvedomujete, jak tezke je mluvit na zadane tema, zadanou dobu pred dalsimi lidmi (mimochodem, taky sefy firem)... Marek nemluvil vubec spatne, ale mezirky ve schopnostech mluvit nachazeli uplne vsichni (vcetne sefu jeste vetsich firem nez je Internet Info)... Mejte se krasne Ondrej
18. 8. 2005 13:11
Pizi (neregistrovaný)
Co je tezke je samozrejme velmi subjektivni. Pro me je treba tezke nezpivat falesne coz pro nekoho jineho je samozrejmost. Neni problem mluvit, ale je problem mluvit jasne a srozumitelne.