Hlavní navigace

Jedna ze satelitních operací roku: družice Astra 3B začne nabírat české stanice

16. 6. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Diváci satelitní televize v České republice zažívají v těchto dnech jednu z největších operací letošního roku. Nejde o přesun satelitní služby UPC Direct na novou vysílací pozici, ale stěhování českých a slovenských televizních programů, které vysílají na oblíbené pozici 23,5 stupně východně, na novou družici Astra 3B. Co to vlastně znamená? Televize budou mít lepší pokrytí Evropy, zvýší se i kapacita pro nové programy. I když většina diváků tuto změnu nijak nepocítí, určitá příprava přeci jenom bude třeba.

Co nová družice přinese Evropě?

Astra 3B je po Astrách 2B a 1M třetím satelitem Astra, který dodala firma EADS ASTRIUM společnosti SES Astra. Tento satelit je nejmodernější družicí pro pásmo Ku a Ka, navrženou pro distribuci služeb DTH (kódovaná satelitní televize) a obousměrných širokopásmových služeb po celé Evropě. Satelit měl mít 52 transpondérů, z nichž 20 mělo nahradit stávající kapacity na oběžné dráze a 32 transpondérů, které vytvoří nové kapacity. Nakonec má ale Astra 3B transpondérů 60. Ty pracují v pásmech 11,45 až 12,75 GHz. Tím došlo k posílení pozice 23,5 stupně východně jako třetí orbitální pozice pro evropské služby DTH. Co se týká podmínek příjmu signálu z této družice, ve střední Evropě postačí parabolická anténa o průměru 60 cm. Příjem s takovouto parabolou garantuje Astra ale také v Německu, Francii, Švýcarsku, Itálii a ve všech zemích bývalé Jugoslávie. Signál by se měl podle vyzařovacího diagramu dostat také do severních oblastí Afriky, např. Egypta nebo Tuniska.

Komerční provoz nového satelitu Astra 3B začal v pondělí

Nový satelit Astra 3B to neměl jednoduché. Jeho start se musel několikrát odložit, jednou dokonce několik desítek sekund před zážehem motorů nosné rakety, protože došlo k nějaké anomálii. Nakonec se podařilo tuto dlouho očekávanou družici vypustit v noci z 21. na 22. května 2010. K prvním technickým testům Astry 3B na oběžné dráze došlo začátkem června na pozici 31 stupňů východně, a poté, co byla tato fáze úspěšná, byla družice dopravena na své finální „parkoviště“ – pozici 23,5 stupně východně. Zde se uskutečnily minulý týden o víkendu další testy, tehdy ještě bez obsahu, a v pondělí byl zahájen komerční provoz. V první fázi bylo aktivováno prozatím pět transpondérů (frekvencí) – tři se službou Astra2Connect (vysokorychlostní internet přes satelit), jeden s datovým provozem a poslední s televizními kanály. Prvními službami na Astře 3B se staly symbolicky stanice, které provozuje právě operátor SES Astra – Astra 3D Demo, demo smyčka sloužící k propagaci a prodeji 3D televizorů, a Astra HD Demo Channel, který vzniká ve spolupráci s italskou veřejnoprávní televizí RAI. Prvními platformami, které využily nového satelitu Astra 3B, byly zahraniční TOPP a Canal Digitaal. Změna se dotkla i českých diváků, konkrétně pak těch, kteří ze zmíněné pozice přijímají programy Discovery HD Showcase a Brava HDTV (prostřednictvím služby Skylink).

CS Link: Lepší signál pro Novu, Novu Cinema i Primu Cool

Přesun programů satelitní služby CS Link, která rovněž využívá vysílací pozici 23,5 stupně východně, z původní družice Astra 1G, začne dnes a proběhne ve třech krocích postupně po jednotlivých frekvencích. Jako první přijde na řadu přibližně ve 4:10 transpondér 12070/H, kde je možné najít mimo jiné programy Nova, Nova Cinema nebo Nova Sport. Protože jde o kanály, které jsou sdílené také se Skylinkem, i konkurenční platformy se vlastně dotkne přesun již od samotného začátku. Na frekvenci 11876/H jde o CS Mini/CS Film, Sport 5, Primu Cool a další. Tato operace by měla trvat opět půl hodiny, a to v době od 6:10 do 6:40 a od 7:10 do 7:40 má přijít na řadu poslední transpondér na frekvenci 11992/H. Zákazníci odtud ladí například stanice Filmbox, Public TV, Kino CS nebo Cinemax.

Z1 nová grafika 2009 - 7

Změna se týká také zpravodajského kanálu Z1. (Foto: archiv Z1)

Změny ve Skylinku se týkají Barrandova, Z1 i televizí Joj a Joj Plus

Satelitní platforma Skylink naplánovala začátek přesunu programů ze satelitu Astra 1G na Astru 3B na pátou hodinu ráno dne 17. června, tedy v době, kdy bude na televizní obrazovku koukat minimum diváků. Podle výkonného ředitele společnosti TradeTec Jaromíra Glisníka, která Skylink v České republice provozuje, může výpadek stanic při přechodu trvat od třiceti minut do dvou hodin v závislosti na příslušném transpondéru a postupu přechodu. Tento výpadek bude nutný z důvodu konfigurace takzvaného uplinku, tedy vysílání signálu ze země na satelit. Pokud tedy divákům v době od páté do přibližně sedmé hodiny ranní nepůjde některý z kanálů této platformy, rozhodně by neměli propadat panice. Jde o plánovanou změnu. Konkrétně půjde o stanice: TV Barrandov, Z1, televizi Joj, Joj Plus, TA3, Discovery, National Geographic Channel, Nat Geo Wild, Retro Music Television, bebe tv, Viasat Nature, Nova HD, Eurosport HD, Nova Sport HD, History Channel HD, Filmbox HD, HBO HD a DokuCS. Pokud jde o frekvence, jsou to: 11797/H a 120109/H. Přechod na nový satelit nebude pro diváky znamenat žádnou změnu ani komplikaci, nebudou muset své satelitní přijímače přelaďovat, frekvence ani ostatní parametry vysílání se nezmění, ujistil Glisník.

Astra 3B - vyzařovací diagram

Předpokládané pokrytí signálem satelitu Astra 3B. (Zdroj: SES Astra)

Content First 2022_tip temata

Samostatnou kapitolou je kanál ČT HD. Máte přeladěno?

Vysílání ČT HD na dvou frekvencích z pozice 23,5 stupně východně probíhalo v době od 10. května letošního roku doposud. Původně mělo vysílání na původní frekvenci skončit již 14. června, ale termín se ještě o dva dny posunul. Vysílání České televize ve vysokém rozlišení je od spuštění testovacího provozu v srpnu 2009 šířeno primárně prostřednictvím družice Astra 1E na pozici 23,5 stupně východně. Životnost tohoto satelitu je u konce, jeho provoz bude v brzké době završen. ČT HD proto nyní přechází na nový transpondér družice Astra 1G umístěné na stejné pozici 23,5 stupně východně, upozorňoval začátkem května diváky ČT redaktor jejího tiskového oddělení Štěpán Janda. Dnes však tato operace finišuje přesunem signálu ze satelitu Astra 1G na družici Astra 3B, respektive na Astře 1E dojde k ukončení distribuce signálu. Pokud už však diváci mají přeladěno na nové parametry od května, nemusí se o nic starat. Ty, kteří nechali vše na poslední chvíli, toto přeladění ještě čeká, jinak přijdou o možnost ČT HD sledovat.

ČT HD - parametry od 16. června 2010

Také Óčko mění parametry příjmu. Signál si uplinkuje samo

Jedinou „malou“ televizí, která si uplinkuje svůj signál na satelit Astra sama, nejprve ho posílá ze svého sídla po optické trase na Barrandov a odtud parabolou na družici společnosti SES Astra, je hudební kanál Óčko. Nejprve ho šířil pouze na transpondéru číslo 59 družice Astra 1E (parametry 10862/H, SR 22000, FEC 5/6, norma DVB-S), ale později se k němu přidala také frekvence 12168/H. Důvodem je skutečnost, že i tato stanice přechází na nový satelit Astra 3B. Óčko mělo na obou kmitočtech vysílat soutěžně do konce května a šíření na původních parametrech ukončit k 31. květnu. Tento krok se ale nakonec protáhl, ale podle posledních informací, které serveru DigiZone.cz sdělil technický ředitel Óčka Lukáš Hnilička, by měl nastat již zítra. Je možné, že k němu ale dojde ještě dnes. Termín totiž může být jiný právě proto, že si stanice uplinkuje svůj signál sama, takže není závislá na CS Linku ani Skylinku. Stejně jako ostatní zúčastněné subjekty si také Óčko slibuje od přechodu na nový satelit zvětšení svého pokrytí a zlepšení technických parametrů vysílání.

Anketa

Dotknou se vás změny na pozici 23,5 st. východně?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.