Hlavní navigace

Josefi: Doufám, že dojde k brzkému vypsání tendru na DVB-H

11. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
11. 2. 2009

Šéfredaktor časopisu Sdělovací technika Petr Beneš dnes hovořil na konferenci Digitalizace o tom, jaké jsou možnosti digitální televize. Beneš mluvil o rozvoji DVB-H v Evropě. Nyní se takto vysílá např. ve Švýcarsku, Itálii nebo Rakousku. Licencováno je v současné době ve Francii, Německu nebo také na Slovensku. Co se týká světa, nedá se jednoznačně říci, zdali vítězí kanály placené nebo volně šířené. Výsledek pilotu v Německu ukázal, že po konci fotbalové Eura se sledování DVB-H výrazně zkrátilo.

Podle senior právníka Petra JosefihoT-Mobilu je nutné říci, že v současné době už zde mobilní televize je. Jde např. o streaming, DVB-T (mobily LG), DVB-H (testy už také proběhly) a diváci se mohli setkat také s analogovými přijímači. Je zapotřebí si zodpovědět otázku kvality, potom také jaká bude pestrost kanálů a jak diváky obsloužit. Pokud model nebude nastavený životaschopně pro všechny zúčastněné subjekty, nebude fungovat, konstatoval Josefi.

Marketing Meeting balicek

V současné době probíhají podle Josefiho kroky, které by měly ustavit subjekt, jež bude zastupovat operátory na poli mobilní televize. Společnost by se měla jmenovat Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Josefi řekl, že co se legislativy týká, je nutné dokončit právní úpravy v oblasti převzatého a vlastního vysílání a problematiku koncesionářských poplatků.

Senior právník z T-Mobilu také doufá, že dojde k brzkému vypsání výběrového řízení na spektrální licenci a vyčištění obsahových práv pro mobilní vysílání. Ne všechny pořady v klasické síti by mohly být vysílány i v DVB-H, dodal Josefi. Pokud nebude chtít jít do mobilní televize kromě T-Mobilu nikdo jiný, mobilní operátoři by se museli podle Josefiho vyjádřit Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), že se plán změnil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).