Šéfredaktor časopisu Sdělovací technika Petr Beneš dnes hovořil na konferenci Digitalizace o tom, jaké jsou možnosti digitální televize. Beneš mluvil o rozvoji DVB-H v Evropě. Nyní se takto vysílá např. ve Švýcarsku, Itálii nebo Rakousku. Licencováno je v současné době ve Francii, Německu nebo také na Slovensku. Co se týká světa, nedá se jednoznačně říci, zdali vítězí kanály placené nebo volně šířené. Výsledek pilotu v Německu ukázal, že po konci fotbalové Eura se sledování DVB-H výrazně zkrátilo.
Podle senior právníka Petra Josefiho z T-Mobilu je nutné říci, že v současné době už zde mobilní televize je. Jde např. o streaming, DVB-T (mobily LG), DVB-H (testy už také proběhly) a diváci se mohli setkat také s analogovými přijímači. Je zapotřebí si zodpovědět otázku kvality, potom také jaká bude pestrost kanálů a jak diváky obsloužit. Pokud model nebude nastavený životaschopně pro všechny zúčastněné subjekty, nebude fungovat,
konstatoval Josefi.
V současné době probíhají podle Josefiho kroky, které by měly ustavit subjekt, jež bude zastupovat operátory na poli mobilní televize. Společnost by se měla jmenovat Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Josefi řekl, že co se legislativy týká, je nutné dokončit právní úpravy v oblasti převzatého a vlastního vysílání a problematiku koncesionářských poplatků.
Senior právník z T-Mobilu také doufá, že dojde k brzkému vypsání výběrového řízení na spektrální licenci a vyčištění obsahových práv pro mobilní vysílání. Ne všechny pořady v klasické síti by mohly být vysílány i v DVB-H,
dodal Josefi. Pokud nebude chtít jít do mobilní televize kromě T-Mobilu nikdo jiný, mobilní operátoři by se museli podle Josefiho vyjádřit Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), že se plán změnil.