Hlavní navigace

Kde a jak sledovat LOH 2008 ve vysokém rozlišení obrazu?

14. 8. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

HDTV Autor: 115393
Olympiáda v Pekingu přinesla na české obrazovky řadu technických novinek, se kterými jsme vás již na serveru DigiZone.cz seznámili. Jedna si však zaslouží mimořádnou pozornost. Je jí vysílání pekingských her ve vysokém rozlišení obrazu. K tomu se mohou dostat nejen satelitní diváci prostřednictvím programů z řady družic, ale také abonenti IPTV, neboli televize přes internetový protokol, a majitelé některých terestrických set-top-boxů v Praze a Brně. Pojďme si tedy jednotlivé kanály blíže představit a podívat se, kde je vlastně hledat.

Satelitním divákům, těm je hej

Skutečné olympijské orgie mají bez nadsázky satelitní diváci. Nejde přitom jen o kanály zakódované, ale i šířené volně, tzv. free-to-air (FTA). Protože jsou ale nekódované programy rozesety doslova po celém orbitu, vyplatí se být vlastníkem satelitní paraboly s natáčecím zařízením. První program v HDTV rozlišení dle našich kritérii nalezneme na pozici 28.2 st. vých. Svůj signál zde šíří BBC HD. Jeho vysílání je proti příjmu mimo území Velké Británie chráněno de facto vyzařovacím diagramem satelitu. Málokdo si bude chtít asi pořizovat satelitní parabolu o průměru přibližně dva metry. BBC HD byl vůbec prvním britským kanálem, který byl šířen FTA. Kromě olympiády, kterou je možné na jeho obrazovce shlédnout teď, nabídl např. také tenisový Wimbledon nebo fotbalové Euro. Kanál vysílá od 19 hodin do půlnoci Greenwichského času a v příštím roce se počítá dokonce s nárůstem vysílání na devět hodin denně. Olympiáda je však výjimkou, a tak se v noci vysílá živě od 02:50 blok Olympics 2008: Beijing 2008. Pokud vás zajímá kompletní vysílací schéma tohoto kanálu, můžete se podívat sem. Parametry příjmu jsou pak: 10847/V, SR 22000, FEC 5/6.

Vysílání arabských kanálů na pozici 26 st. vých.

Na pozici 26 st. vých. vysílají dva kanály se shodným obsahem, označené jako Beijing 2008. Jejich vysílání jsme neměli s parabolou menších rozměrů (85 cm) možnost v redakci ověřit, ale pro jejich příjem se dle serveru Lyngsat doporučuje parabola od průměru 90–105 cm. Jejich programové schéma však bohužel není k dispozici, a tak je možné se řídit jedině podle programu na oficiálních stránkách olympijských her v Pekingu na adrese: http://results­.beijing2008.cn/WRM/EN­G/Schedule/in­dex.shtml a čekat, že bude odvysílán právě některý z těchto přenosů. Parametry vysílání těchto kanálů: 11958/H, SR 27500, FEC 3/4 a 12169/V, SR 27500, FEC 3/4. Obrazová kvalita obou kanálů je dle dostupných informací velmi dobrá.

Peking na Anixe HD

Záznamy přenáší Anixe HD z Německa

První informace o tom, že vysílání olympiády bude letos poskytovat ve vysokém rozlišení, i když pouze ze záznamu, byla právě od německého kanálu Anixe HD. Proč se televize rozhodla k přenesení tohoto olympijského svátku ve formátu HDTV, má hned dva důvody. Prvním je skutečnost, že veřejnoprávní ARD a ZDF oznámily, že ve vysokém rozlišení uvidí diváci až zimní olympiádu z Vancouveru v roce 2010 a druhým jednoduché očekávání Anixe, že by němečtí sportovci mohli z Pekingu přinést teoreticky 13 zlatých, 16 stříbrných a 20 bronzových medailí. Proto zkrátka nechtělo vedení televize diváky o takovou událost připravit. Celkem bylo a bude odvysíláno 14 přenosů o celkové délce 100 hodin. Mezi sporty nechybí vysokohorská cyklistika, jízda na koni, lukostřelba nebo desetiboj. Pokud vás zajímá kompletní rozpis, můžete se podívat na stránky http://www.ani­xehd.tv/index­.php?id=olympi­a&sub=zeiten, kde najdete vysílací schema jednotlivých sportů. Parametry přijmu tohoto kanálu jsou: Astra 19.2 st. vých., 11914/H, SR 27500, FEC 9/10.

Olympiáda ze satelitu živě a nekódovaně

Další pozice, kde je možné sledovat olympijské hry z Pekingu živě a především nekódovaně, jsou 13 st. vých. a 7 st. záp. Na první jmenované vysílá druhý program veřejnoprávní televize MTV (Magyar Televízió) označený M2. Přenášeny jsou jak přímé přenosy tak i záznamy. Pokud by vás zajímalo vysílací schéma, musíte navštívit stránku http://www.hi­rado.hu/tvmusor­.php?id=1, a poté kliknout v programu na záložku M2. Parametry příjmu: Hotbird 13 st. vých., 12130/H, SR 27500, FEC 3/4. V až doposud zmíněných případech, a tento není výjimkou, je obraz pochopitelně vysílán ve formátu 16:9. Další kanál, který přináší olympiádu ve vysokém rozlišení, je na pozici satelitu Nilesat 102 Al Jazeera Sport Channel HD. Jeho příjem však bude podobně problematický jako u televize BBC HD – vyžaduje tedy parabolu větších rozměrů, kterou má ze čtenářů DigiZone.cz asi málokdo. Přesto, jste-li jejími vlastníky, můžete se podívat na stránky kanálu na adrese: http://www.al­jazeerasport.net/Ho­mePage, které jsou však z pochopitelných důvodů celé v arabštině. Parametry příjmu kanálu Al Jazeera Sport Channel HD jsou: Nilesat 102 (7 st. vých.), 12284/V, SR 27500, FEC 3/4.

STV 3 - billboard malý

Sport na slovenské Trojce – kódovaný, ale dostupný

Jediný kanál, který je na satelitu kódovaný, ale má se o něm cenu zmiňovat, protože na něj dosáhnou i čtenáři serveru DigiZone.cz, kteří jsou vlastníky karet Skylink, je slovenská Trojka. Ta je však dostupná ve vysokém rozlišení pouze během olympiády. Během ní bude kanál vysílat 24 hodin denně, po jejím skončení vysílací čas omezí na sedm hodin denně. Necelou třetinu mají činit přímé přenosy, čtvrtinu sestřihy a pětinu záznamy. Sportovní kanál nabídne také publicistiku, zpravodajství a dokumenty. Nadpoloviční podíl vysílání by měl tvořit domácí sport. Vysílací schéma Trojky je možné najít na jejím webu na adrese http://www.stv­.sk/trojka/tvpro­gram/. Parametry příjmu Slovenské televize, resp. Trojky jsou: 10788/V, SR 22000, FEC 5/6, kód CryptoWorks. Pro příjem tohoto kanálu je nutné být vlastníkem nové modré karty Skylink. Pokud jste stále ještě vlastníky té staré bílé označené slovy Slovak Link, měli byste si ji co nejrychleji nechat vyměnit, z důvodu ukončení jejich funkčnosti.

Eurosport HD zatím pouze v IPTV

Eurosport je od roku 1992 vždy oficiálním vysílatelem olympiády a pokračuje v této tradici i nadále. Samozřejmostí je nonstop 24 hodinové vysílání doplněné celou řadou speciálních magazínů. Živě se vysílá patnáct hodin denně. V prime timu, tj. od šesti večer, chystá záznamy těch nejzajímavějších zápasů a přenosů z právě uplynulého dne. Samozřejmostí jsou i různé speciální magazíny – Nihao Bejing, Peking Express a Mission to Peking. Eurosport ve vysokém rozlišení označený příponou HD nabízí v České republice ve své IPTV sítí dva operátoři. Jedná se o frýdecko-místecký Mattes AD a brněnský Netbox. Zatímco první společnost nabízí kanál ve svém balíčku 802.TV HD paket, který je zpoplatněn částkou 250 Kč vč. DPH a navíc je k dispozici pouze k službě 802.TV DIGI Basic nebo 802.TV DIGI Standard, Netbox zaktivoval Eurosport HD všem svým zákazníkům. Jedinou nutností je být vlastníkem set-top-boxu Motorola VIP1910. Firma jej pronajímá za měsíční poplatek 89 Kč. O tom, kde jsou tyto IPTV služby dostupné, se můžete přesvědčit na jejich webových stránkách, a to zde a zde.

KL24

CCTV Peking

Česká televize přece jen ve vysokém rozlišení – v DVB-TO2TV

Ač bylo původně plánováno vysílání olympiády ve vysokém rozlišení ze strany České televize až na rok 2010, Telefónica O2 zajistila, že se tak stalo už o dva roky dříve. Je pravda, že jde sice pouze o experiment, ale přesto může být sportovní fanoušek potěšen. Kanál ČT 4 Sport je totiž ve vysokém rozlišení dostupný nejen v placené IPTV službě O2TV, ale také v terestrické digitální síti CPraze a Brně. Sportovní kanál je vysílán nikoliv v klasické, ale „pouze“ v tzv. upscalované, tedy přepočítávané podobě z kanálu v SD rozlišení. Tento program byl do nabídky multiplexu C zařazen pouze dočasně jako jakýsi bonus pro diváky během olympiády, který po skončení nahradí opět kanál ČT 1. Stejná situace bude také u služby O2TV. Diváci si tak mohou vychutnat sportovní přenosy ve výrazně vyšší kvalitě než při běžném příjmu, upřesnil pro DigiZone.cz mluvčí společnosti Telefónica O2 Martin Žabka.

Závěrem

Ač to tak původně nevypadalo, letošní olympiáda je přece jen opravdu ve znamení vysokého rozlišení. Původně diváci vůbec nevěděli, zda-li bude některý z HDTV kanálů dostupný volně na satelitu. Jistá byla pouze informace, že v nejvyšší možné kvalitě bude vysílat pouze Eurosport HD. Přesto, že mnozí počítali s tím, že se objeví např. v digitální kabelové síti od UPC, které už v HD formátu nabízí např. kanály Filmbox nebo HBO, skutečnost byla nakonec taková, že tento panevropský sportovní kanál je dostupný pouze v IPTV, a to u společností Mattes AD (802.tv.) a Smart Comp. (Netbox). Co se satelitního příjmu týká, zde mají diváci HD hody a pastvu pro oči největší. K dispozici je hned několik nekódovaných kanálů, které z olympiády přenášejí jak přímé přenosy, tak i záznamy. Živě události vysílá např. Beijing Olympics, m2 nebo Al Jazeera Sports Channel, v repríze se pak dočkají vrcholných sportovních okamžiků např. diváci německého Anixe HD nebo BBC HD. Česká televize je ve formátu HDTV dostupná v DVB-T v Praze a Brně v síti společnosti Telefónica O2 a u stejné firmy také ve službě O2TV.

Máte možnost sledovat olympiádu ve formátu HDTV?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).