Hlavní navigace

Kde se berou? (šílenci)

20. 6. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vždycky mě zaskočí, když na specializovaném serveru narazím v diskusi na názor, který sem svým stylem očividně nepatří - jakoby se zde zjevil mimozemšťan. Občas pak přemýšlím o tom, jaké podivné cesty - klik sem klik tam - autora komentáře na server přivedly.

Je jasné, že některá témata šílence přímo přitahují. Pokud začnete provozovat server o UFO, pravděpodobně se zde mezi prvními objeví komentář od člověka, který byl unesen létajícím talířem. A jasné je i to, že na serverech typu iDnes blázni pobývají prostě z toho důvodu, že jde o masové a nespecializované médium, kde jsou tedy zastoupeni všichni.

Řeklo by se, že Science Worldu se nic takového nemůže týkat, ale chyba lávky. Prakticky v každé diskusi se objeví alespoň jeden příspěvek bez hlavy a paty, jakýsi stylistický průjem. V plné kráse před námi vyvstává rozmlžené myšlení spojené s neschopností vůbec něco jasně formulovat (uvádět odkaz na konkrétní případy mi přijde přece jen trochu nevhodné, ale zájemci si mohou vše jistě snadno dohledat sami).

Rozumějte mi prosím dobře – nejde o to, že Science World k sobě přitahuje poněkud výstřední amatérské kosmology či vynálezce perpetuum mobile, ti sem prostě patří. Příspěvky, na které zde narážím, spíše ukazují na chaoticky rozpité myšlení. Na pováženou nejsou prezentované názory, ale zřetelně patologický je samotný způsob používání jazyka. (A nemám přitom na mysli pravopisné chyby nebo situaci, kdy jazyk neužívá rodilý mluvčí.) Tohle všechno by člověk spojoval s – co já vím? Třeba s pokleslou esoterikou a tzv. duchovědami? Záměrně uvádím slovo „pokleslou“, nezpochybňuji, že někdo se tím třeba zabývá na úrovni.

Člověku s tímto druhem myšlení (nebo je lépe psát „myšlení“?) nemá Science World samozřejmě co nabídnout. Jeho komentářů si buď nikdo nevšímá, nebo ho ostatní pošlou někam a náš bludný Holanďan brzy opravdu zvedne kotvy a odpluje jinam. Alespoň tak soudím z toho, že příští komentář tohoto druhu pak bývá podepsán jiným jménem – exaktnější by samozřejmě bylo dodat k tomu nějakou analýzu IP adres. Lze nicméně udělat předběžný závěr, že Science World si žádného pomatence neudrží natrvalo, má nicméně zajištěn stálý přísun čerstvé šílenecké krve. Ale odkud?

Nahlédnutím do statistik Emerite jsem ke svému nemalému údivu zjistil, že (kromě názvu serveru) přišlo v tomto roce nejvíce lidí přes zadané vyhledávané slovo „John Locke“, jemuž se na Science Worldu věnuje jediný článek. Locke ovšem nebyl žádný mág a navíc jde o filozofa populárního především v anglosaské oblasti. Science World tímto způsobem asi získává zahraniční návštěvníky, kterým však článek v češtině příliš nepomůže a zase odejdou. Jako generátor šílenců může tedy Locke fungovat jen stěží, ukazuje to nicméně, jakými nevyzpytatelnými způsoby se řídí hodnota serveru v očích Googlu. Provozovatelům Lupy mohu tedy nezištně poradit, aby také zvážili nějaký text na lockovské téma…

Zpět ke statistikám Emerite. Hned za Lockem máme možného viníka: na Science World přicházejí lidé po zadání slova „kabala“, které vede sem. To je nečekané zjištění. Přemýšlím: ubylo by mezi komentáři slovního průjmu, pokud bych tento článek z databáze prostě vymazal? Nebo kabalistům křivdím? :-)

Další vyhledávaná slova v žebříčku jsou vcelku pochopitelná (nanotechnologie, referáty, diplomky, kosmický pohon, …). Až poměrně vzadu se jako možný podezřelý rýsuje fráze „kulový blesk“. Na jednu stranu problém fyzikální, ale mohl by lákat i všemožné duchaře. Tím ovšem seznam podezřelých frází končí.

Cloud23

Cílem této glosy není řešit věčný problém, jak s internetovými diskusemi zacházet (volný průběh, mazaní určitých příspěvků, známkování, povinná registrace, …). Nechci ani lézt do zelí všemožným mágům z oblasti SEO. Ovšem napadá mě – zabýval se třeba někdo tím, jak zařídit, aby určitý server po zadání určitého slova mezi výsledky „vyjetými“ z vyhledávače naopak NEBYL? Na jednu stranu by se sice snížil počet čtenářů, ale možná by se to vyplatilo. Zaneřáděná diskusní fóra totiž od diskusí odrazují lidi rozumné („proč bych ztrácel čas tady s těmi magory?“) a mohou i snížit hodnotu serveru v očích potenciálního inzerenta…

A nebo jsou tyhle všechny úvahy mylné a pomatenci se Internetem pohybují natolik pomateně, že se jejich cesty nemá smysl pokoušet mapovat a bez ohledu na jakákoliv opatření si svoji cestu na váš server stejně nějak najdou?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).