Hlavní navigace

Kdo bude mít ADSL levnější, a kdo naopak dražší?

16. 5. 2005
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Český Telecom oznámil v minulém týdnu nové, nižší velkoobchodní ceny za ADSL a kromě toho zavedl do nabídky dvě nové rychlosti - nejnižší na 128/64 kbit/s a naopak nejrychlejší 2048/256 kbit/s. A tak zatímco některým zákazníkům se cena za ADSL sníží, jiným se pravděpodobně zvýší - záleží, kterého poskytovatele používají.
O posledním snižování velkoobchodních i koncových cen u ADSL jsme na Lupě několikrát psali – jednalo se o populární projekt Internet Expres Optimal, kdy Český Telecom (ČTc) začal v „pilotním provozu“ nabízet službu, která mohla být za 799 korun měsíčně buď 1 Mbit/s, nebo 512 kbit/s, podle toho, jak daleko od ústředny bydlí zákazník. Spolu s tím byla také snížena cena pro odpovídající rychlosti v rámci velkoobchodní nabídky, ostatní ceny zůstaly beze změny. Nabídka pro zřízení služby byla původně limitována do dubna, později ČTc prodloužil tuto lhůtu do konce května, takže se dalo předpokládat, že v červnu konečně nastane nějaká výraznější a – doufejme – trvalejší „nepilotní“ změna v nabídce.

V oblasti nabídky pro koncové zákazníky zatím ČTc své karty neodkryl, ale zveřejněním nových velkoobchodních cen, které mají platnost od 1. června, v podstatě potvrdil dohady, že dojde ke změnám – ceny se u nejpoužívanějších nabídek snižují o zhruba 33 procent.

Co je poměrně důležité – tyto ceny se týkají velkoobchodní nabídky založené na připojení, nikoliv na propojení. Zatímco ceny za propojení reguluje Český telekomunikační úřad (ČTÚ), ceny za připojení nikoliv. Proto se někteří ISP domohli u ČTÚ rozhodnutí, kterým nařídil ČTc uzavřít smlouvu u propojení, a tyto ceny jsou regulovány právě ČTÚ. ADSL přes propojení nabízí například Tiscali nebo Czech on Line, nabídek těchto společnosti se tedy asi velkoobchodní ceny týkat nebudou, zato se jich bude týkat příplatek za nadhlasové pásmo 158 korun měsíčně. Ten se pro změnu nebude týkat zákazníků, kteří využívají služeb od ISP nabízejících ADSL přes připojení, neboť ČTc již náklady na využití nadhlasového pásma započítává do ceny velkoobchodní nabídky, o čemž si řekneme více v druhé části článku.

Kromě nižších cen připravil ČTc také nové služby, nás zajímají ty na opačných straních spektra nabídky. Jednou novinkou je nejpomalejší ADSL na trhu, s rychlostí 128/64 kbit/s. Oblast nejrychlejšího ADSL stále drží Telenor Networks, ale ČTc zrychlil alespoň na 2048/256 kbit/s. Všechny tarify, nabízené velkoobchodně ČTc, mají limitovaný přenos dat (služby s FUP, jako má Internet Expres, odmítl ČTc velkoobchodně nabízet), u nejpomalejší služby to jsou 2 GB, u nejrychlejší 15 GB. Kromě toho také bude ČTc velkoobchodně nabízet další dvě varianty, tarif 512/128 kbit/s s 5GB limitem (ke stávajícím variantám s 3GB a 10GB limitem) a 1024/256 kbit/s s 10GB limitem (ke stávajícím 6GB a 20GB nabídkám).

Zatímco uvedení nejrychlejší služby se dá pochopit, superpomalá novinka, která začíná rychlostí konkurovat GPRS, je zároveň jak dobrou, tak špatnou správou. Pokud budou ISP pokračovat s tak agresivní cenovou politikou jako doposud, kdy se koncové ceny pohybují v řadě případů jen několik desetikorun nad velkoobchodní cenou, dá se předpokládat, že nejpomalejší tarif bude k dispozici někde kolem ceny 350 korun. To by mohlo pro řadu uživatelů, setrvávajících u dial-upu, znamenat dost výrazný impuls k přesunu na ADSL, kde jednak budou platit jen jeden paušální poplatek, a také mohou surfovat mnohem více než doposud. Na druhou stranu je to od ČTc signál, že to s agresivnějším zaváděním broadbandu zas tak vážně nemyslí – tato služba je skutečně spíše náhradou za dial-up než vysokorychlostním Internetem. Pro trh i uživatele by bylo mnohem lepší, pokud by se na tuto úroveň snížila cena za dosavadní nejnižší nabídku, 256/64 kbit/s, která se již s přivřenýma očima dá považovat za vysokorychlostní připojení.

A jaké ceny tedy ČTc svým velkoobchodním partnerům přichystal? Změny se projevily jak u nabídky Plus, která představuje agregaci 1:50, tak u nabídky Extra s agregací 1:20, položky označené jako Various spadají pod agregaci 1:50. Ceny vidíte v tabulce, ke které je ovšem potřeba říci několik drobností. Ceny v prvním sloupci jsou za první velkoobchodní nabídku na ADSL, která u agregačního poměru 1:50 měla jiné rychlosti než nyní. Jednalo se o služby Basic s rychlostmi 192/64 kbit/s a 320/128 kbit/s, ty byly převáděny zpravidla na nejbližší vyšší rychlost. Druhý sloupec zachycuje ceny platné doposud s tím, že v rámci „speciální pilotní“ nabídky měly od ledna do konce května i ISP nižší ceny na dva zmíněné tarify nabízené pod hlavičkou Internet Expres Optimal. Třetí sloupec zachycuje nové ceny, platné od počátku června, i včetně čtyř nových nabídek.

Agregace 1:50 do 10/03 10/03–05/05 01/05–05/05 od 06/05
Plus 256/64 kbit/s, 2GB 507 350
Plus 512/128 kbit/s, 3GB 989 707 539 452
Plus 1024/256 kbit/s, 6GB 1689 961 539 652
Plus 512/128 kbit/s, 10GB 917 485
Plus 1024/256 kbit/s, 20GB 1381 718
Various 128/64 kbit/s, 2GB 304
Various 512/128 kbit/s, 5GB 462
Various 1024/256 kbit/s, 10GB 671
Various 2048/256 kbit/s, 15GB 1185
Agregace 1:20
Extra 256/64 kbit/s 2379 1252 773
Extra 512/128 kbit/s 4279 2087 1417
Extra 1024/256 kbit/s 7779 3613 2577
Extra 2048/256 kbit/s 5560

Uvidíme, jaké ceny představí jednotliví poskytovatelé. Pohledem na současné ceny asi snadno zjistíte, jak agresivní cenovou politiku v současné době drží, a dá se předpokládat, že se jich budou držet i nadále (byť je možné, že snížení cen využijí i pro zvýšeních svých někdy dost malých marží).

I přes snížení velkoobchodních cen je stále ADSL od ČTc drahé a služby postavené na technologii zpřístupnění místní smyčky dokáží nabídnout lepší poměr cena/výkon, byť zatím bohužel nejsou schopny cenou zasáhnout nejlevnější nabídky pod 500 korun. Uvidíme, s jakými cenami přijde pro své koncové zákazníky ČTc, a jaké ceny také nabídnou na základě této nabídky ISP.

Kdo bude platit 158 korun měsíčně?

Když ČTÚ rozhodl, že k ceně ADSL přes připojení se bude připočítávat ještě částka 158 korun měsíčně za zpřístupnění nadhovorového pásma, rozpoutaly se poměrně obsáhlé diskuse, ve kterých především někteří ISP argumentují, že to je další zdražení Internetu. To, že zvýšení ceny je nepříjemné, je samozřejmě jasné, ovšem co je zajímavé, je původ tohoto poplatku a tak trochu rozdílný metr pro některé ISP.

Zmíněný poplatek 158 korun měsíčně je třeba platit na základě cenového rozhodnutí 03/PROP/2004, které vydalo ceny pro ADSL na základě propojení sítí (viz začátek článku). Tyto ceny se tedy vztahují jen na některé ISP, kteří mají s ČTc uzavřenou smlouvu o propojení, zatímco jiní ISP zůstali u připojení, ke kterému se vztahuje nová velkoobchodní nabídka.

Původní rozhodnutí z loňského roku říkalo v Článku 4, bod 4 o nadhovorovém pásmu toto: „Maximální ceny stanovené v Článku 3 neobsahují cenu spojenou s ‚nadhovorovým‘ pásmem v přístupové síti. Maximální měsíční cenu za propojení, kterou bude platit provozovatel pevné VTS2 provozovateli pevné VTS1, lze navýšit o cenu spojenou s ‚nadhovorovým‘ pásmem v přístupové síti pouze v případě, když účastník služeb na bázi technologie ADSL provozovatele pevné VTS2 nebude v měsíčním paušálu za hlavní telefonní stanici platit provozovateli pevné VTS1 tuto cenu.“

Na základě tohoto bodu se ISP, kteří o propojení usilovali, obrátili na ČTÚ s dotazem, zda je již poplatek za nadhovorové pásmo zahrnut ve stávajícím měsíčním paušálu, na což podle tvrzení těchto ISP (například Czech on Line) ČTÚ reagoval dopisem, ve kterém potvrzuje, že poplatek za nadhovorové pásmo je již zahrnut v měsíčním paušálu za HTS. Řídíc se podle tohoto vyjádření (které však bohužel nikde není k dispozici veřejně), platili ISP pouze ceny za propojení, nikoliv již za nadhlasové pásmo.

Nový letošní dodatek zaprvé stanovil, že se jedná o shodnou částku 158 korun, jakou je nutné platit za sdílený přístup k účastnickému vedení při LLU, a za druhé citovaný bod 4 zrušil.

Zde je také nutné přidat k pohledu ISP rovněž pohled druhé strany, ČTc. Ten podle dostupného vyjádření vždy započítával náklady na nadhlasové pásmo do ceny ADSL služby, ať již byla nabízena koncovým zákazníkům, nebo velkoobchodně, tedy nikoliv do ceny hlasového tarifu. Ostatně toto tvrzení má dvojí logickou oporu – jednak by to znamenalo, že velká část zákazníků platí v rámci regulovaného měsíčního paušálu za HTS službu, kterou nevyužijí, a rovněž by to trochu nabouralo logiku v případě služby částečného zpřístupnění místní smyčky – proč by potom měl zákazník platit měsíčně poplatek (původně 275 korun, nyní 158 korun) za toto nadhlasové pásmo, pokud by již byl tento poplatek zahrnut v ceně HTS? Využití tohoto pásma je stejné, ať již končí v DSLAMu od ČTc, nebo od Telenor Networks. Podle tohoto pohledu také tím pádem byli ISP, kteří poskytují ADSL na základě rozhodnutí o propojení, zvýhodněni jak proti ISP, kteří odebírají ADSL přes připojení, tak proti operátorům, kteří využívají služby LLU, tedy Telenor Networks a České radiokomunikace.

cif - debata 2

Bráno z této strany je tedy nové rozhodnutí ČTÚ, kterým se ruší sporný bod 4, pouze určitým narovnáním podmínek pro všechny partnery ČTc, když byla doposud jedna skupina zvýhodněna proti jiným. Tím pádem se ceny za propojení stávají při porovnání s novými velkoobchodními cenami méně výhodné, neboť započítání 158 korun za nadhlasové pásmo se docela výrazně projeví.

Zde nás zajímají ceny především u „domácích“ tarifů s agregací 1:50 – u tarifu s rychlostí 512/128 kbit/s se tak reálná cena z 396 korun zvedne na 554 korun, u 1024/256 je nárůst z 628 korun na 796 korun. V praxi tak dochází pro ISP, kteří využívají propojení, k výraznému cenovému skoku – zatímco doposud měli výrazně výhodnější ceny než ISP využívající připojení, nyní se situace obrací, a pokud ČTc nevydá nové cenové rozhodnutí o propojení, což je také samozřejmě možné, budou mít o dost nevýhodnější ceny, než pokud by zůstali u velkoobchodní nabídky ČTc. Jak tato situace dopadne, ukáže teprve čas, pokud by však nedošlo ke snížení cen za propojení, mohou tito ISP očekávat odliv zákazníků směrem k jiným poskytovatelům, jak alternativním, tak samozřejmě k ČTc.

Jak to je podle vás s poplatkem za nadhovorové pásmo?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).