Hlavní navigace

Když Lupa dostává nového šéfredaktora

20. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ujmout se role šéfa některého z významnějších serverů vždy budí očekávání. V české kotlině se stalo tradicí ohlašovat “dohnat a předehnat Seznam” a bylo by samozřejmě milé to i v případě Lupy dodržet.

Budu ovšem skromnější, protože úkolem Lupy není ani dohnat, ani předehnat, jako spíše držet krok, myšlenku a všechny klávesy pohromadě.

Lupa je server, který provází a mapuje Internet po dlouhých deset let. Je logické zeptat se nového šéfredaktora, co s takovým serverem chce dělat a co nového přinese jeho čtenářům. Je o dost těžší takovou otázku zodpovědět a vyhnout se klišé.

Očekávání samozřejmě jsou, ale jako praktik vím, že je jednodušší slíbit než dodržet, natož naplnit. Ačkoliv zkušený politik namítne, že slibem nezarmoutíš.

Lupa by i nadále měla zůstat živým médiem, které bude reflektovat dění na internetu, mapovat jej a umožňovat sdílení zkušeností. I v době, kdy se globalizující Internet zároveň rozpadá do komunit a nik, bychom na Lupě chtěli pomáhat vám udržovat přehled o tom všem. Víme, že naši čtenáři jsou dost chytří na to, aby spíše než mentorování a výklad potřebovali inspiraci. A Lupa chce inspirovat.

Ctíme zásadu techniků nedemontovat, co funguje a Lupa je server, který funguje. Potřebuje možná místy přeleštit, oprášit, ale to, co od něj je čekáno, splňuje.

To neznamená, že změny nebudou. Budou, ale projevovat se začnou pomalu, v průběhu času, tak, aby si stálí čtenáři neměli proč stěžovat, že jim něco zmizelo pod rukama. Tak, aby změny byly k lepšímu. Některá témata se začnou objevovat pravidelněji, jiná obsáhleji, některá méně podstatná zase jen krátce.

cif 24 - early cena - média

Je to krásná teorie a proto nemám rád úvodníky nových šéfredaktorů. Teoretizovat je příliš snadné. Mnohem zajímavější bývá otočit se zpět v momentě, kdy člověk odchází – jako jsme to třeba dnes učinili za odcházejícím šéfem Yahoo. Podívat se, co z toho všeho slíbeného bylo realizováno. Jak jsme obstáli tváří v tvář realitě. Snad obstojím alespoň tak, jako můj předchůdce a zároveň nový šéf Aleš Miklík.

PS: Abyste neřekli, že žádná viditelná změna nenastala, pak jednu malinkou novinku přece jen máme. Lupu v Twitter verzi @lupacz. Že nemáte rádi Twitter? Nevadí, zůstaňte na webu. Ale jestli chcete, můžete nám psát novinky i po Twitteru a samozřejmě si je stejně tak i můžete číst.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).