Hlavní navigace

Kiwwi: Další Internet zadarmo v Čechách i na Slovensku!!!

9. 1. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V poslední době se setkáváme stále více s novými telekomunikačními společnostmi a to především díky liberalizaci trhu začátkem toho roku. Jednou z těchto společností je také Kiwwi, které však kromě hlasových služeb nabízí i připojení k Internetu zadarmo. Pojďme se trochu podrobněji na tuto službu a společnost podívat.

Na našem trhu se můžeme v současné době setkat se čtyřmi velkými poskytovateli Internetu zadarmo. Přestože je to počet úctyhodný a vzhledem k tomu, že tři z nich nabízejí přístup po celé republice, dalo se očekávat, že poskytovatelů bude přeci jen trochu více. Je pravda, že se můžeme setkat s několika lokálními poskytovateli Internetu zadarmo, jejich další existence je však podle mého názoru poněkud problematická. Na našem trhu již delší dobu působí také další poskytovatel Internetu zadarmo a to telekomunikační společnost Kiwwi.

Kiwwi je telekomunikační operátor se sídlem ve Vídni působící v oblasti střední a východní Evropy. V současné době nabízí služby v České republice, Slovensku a Maďarsku, v průběhu začátku toho roku pak přibude ještě Polsko a Slovinsko. Jde o velmi mladou společnost, která vznikla teprve počátkem června minulého roku. V září se pak v její síti uskutečnil první hovor a budování sítě začalo nabírat na obrátkách. Je jasné, že společnost se bude orientovat na poskytování hlasových služeb a všeho, co s tím souvisí, tedy především Internetu.

Společnost buduje svoji vlastní páteřní síť a to na národní i mezinárodní úrovni. V České republice by tato síť měla do konce tohoto roku spojovat celkem sedm měst (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové, Zlín, České Budějovice). Měla by se tak stát základem pro poskytování meziměstských a mezinárodních služeb. V prosinci 2000 společnost získala v České republice licenci na poskytování veřejných hlasových služeb, což ji zařadilo mezi další alternativní operátory v České republice. Vzhledem k situaci na našem „liberalizovaném“ trhu však není v současné době v podstatě možno nabízet veřejné telefonní služby a to i z důvodu nepřítomnosti propojovacích dohod. Kiwwi o nich zatím jedná s Českým Telecom a mobilními operátory.

Se společností jsme se výrazněji mohli setkat až nedávno, kdy spustila svoji reklamní kampaň, jejímž hlavním obsahem je především soutěž (podrobnosti zde) o dosti zajímavé ceny, které představuje VW beetle a 100 PC. Pokud tedy chcete vyhrát auto, stačí mít samolepku Kiwwi, někam ji nalepit a všechno vyfotografovat, nejvtipnější fotografie bude odměněna zeleným Broukem. Doufám, že výsledkem této soutěže nebude polepená budova Českého Telecomu ;-) S výraznější medializací společnosti se na povrch také vyplavila informace o tom, že již od 24.listopadu 2000 provozuje Kiwwi přístup k Internetu zdarma. Oficiální uvedení internetových služeb je pak plánováno na 15. ledna.

O tom, že Kiwwi nabízí Internet zadarmo, se na stránkách (spíše řečeno portálu) společnosti zatím příliš nedozvíme. V levém sloupci se na nás sice směje položka free ISP, přesto jde o údaj poměrně dobře utajený. Pokud si ho přesto všimneme a rozhodneme se o této službě zjistit nějaké bližší informace, budeme poměrně zklamáni. Dozvíme se pouze, že se můžeme přes národní telefonní číslo 0971 11 59 11 připojit zdarma k Internetu. Víc nic. Pokud nás však stručnost informací neodradí, můžeme se zaregistrovat a opravdu vyzkoušet funkčnost služby.

Samotná registrace mě poněkud překvapila svoji jednoduchostí. Povinnými údaji při ní jsou totiž pouze jméno, příjmení, uživatelské jméno s heslem, kontrolní otázka a odpověď, pak již stačí pouze souhlasit s obchodními podmínkami a máme vystaráno. Obchodní podmínky obsahují většinu standardních údajů, kromě toho také to, že součástí služby je dohled a helpdesk s nonstop provozní dobou. V obchodních podmínkách jsem naopak nenašel žádné údaje o možnosti využívat informací o uživateli k obchodním aktivitám či k zasílání reklamních emailů. Nejde totiž pouze o registraci k přístupu k Internetu, ale o registraci ke všem službám, které portál v současné době nabízí, tedy především emailové a webové schránky zdarma. Ty mají kapacitu 20 MB, což je vcelku dostačující.

Samotný přístup k Internetu je pak realizován pomocí národní varianty tarifu Internet 2001 a po skončení testovacího provozu (15.1.) by měl být dostupný z území celé republiky. Jeho veškeré parametry jsou standardní , tedy maximální rychlost je u klasických modemů až 56kb/s a u ISDN pak samozřejmě 64kb/s. Připojení je zatím vcelku rychlé, což je dáno především tím, že Kiwwi v současné době určitě nemá příliš mnoho zákazníků. Kiwwi využívá připojení k Internetu přes GTS a to linkou o kapacitě 2Mb/s, národní páteř spojující nejvýznamnější města České republiky je pak provozována také na této rychlosti. V budoucnu je pak plánováno zřízení vlastního AS a následně vstup do peeringového střediska NIX.CZ, což je zatím asi největší nevýhoda Internetu zadarmo v podání Kiwwi. Konektivita sítě není sice příliš vysoká, odpovídá však současnému počtu zákazníků a s jejich růstem by se samozřejmě měla zvyšovat. Na tomto místě by možná bylo dobré podotknout, že celý portál www.kiwwi.cz je však umístěn ve Vídeňském uzlu poměrně dobře známé sítě AboveNet. Trochu to připomíná dobu, kdy byly hlavní stránky Contactelu umístěny v Dánsku… Není to však rozhodně řešení, které by stálo za pochvalu.

KL22 hlasovani

Celá služby má jednu nepochybnou lahůdku, pokud totiž zavítáte na slovenské stránky Kiwwi, tak zjistíte, že nabízí přístup k Internetu zdarma i tam! Nejsem si tím naprosto jist, ale řekl bych, že jde vůbec o prvního poskytovatele Internetu zadarmo na Slovensku. Služba je pak nabízena konkrétně v těchto městech: Bratislava, Košice, Prešov, Nitra, Trnava, Žilina, Banská Bystrica, Trenčín a v budoucnu by měla být pokryta celá Slovenská republika. Internet zadarmo je nabízen také v Maďarsku (údajně také první poskytovatel Internetu zadarmo v zemi), to však není pro našince až zas tak zajímavé.

Kiwwi je tak další telekomunikační společnosti, která se vrhla na poskytování Internetu zadarmo a dá se očekávat, že ještě nějaké v budoucnosti přibudou. Oproti konkurenci nenabízí nic zajímavého, kromě možnosti přístupu k Internetu také na Slovensku, ke kterému je však potřeba samostatná registrace. Jinak je na nabídce internetových služeb patrné, že ještě nejsou definitivně spuštěny.

Kterému poskytovateli Internetu zadarmo dáváte přednost?

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.