Hlavní navigace

Know-how: Tak tedy kolik?

31. 10. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Rozhodli jsme se podnikat, připravili vlastní nápad a zhodnotili konkurenci. Víme, že naše služba je zajímavá a má potenciál na ekonomickou existenci. Zbývá však otázka, na kterou musíme v každém podnikatelském záměru bezpodmínečně odpovědět -- kolik nás to všechno vlastně bude stát peněz a máme odkud je čerpat?
Shrnutí: Tak máme definitivní obrázek o situaci kolem nás, včetně náročnosti, s jakou budeme naše plány realizovat. Zanalyzovali jsme konkurenci a pokusili jsme se najít partnera, se kterým bychom si mohli vzájemně pomoci v získávání zákazníků. Jednání s Treknet.cz a Dobrodruh.cz proběhlo. Bude ještě trvat, než budou nalezena společná řešení a produkty, ale první krok byl vykonán. V našem seriálu máme vytvořený podnikatelský záměr – co chceme dělat a jak. Víme, že naše služba je zajímavá a má potenciál pro ekonomickou existenci.

Počítáme zisk, nebo náklady?

To je otázka, na kterou si pro konstrukci byznys plánu musíme odpovědět, když se zamýšlíme nad vlastním podnikáním. Začneme teď náklady – investicemi do internetového projektu, které nám pomohou urovnat si myšlenky. Jejich předpokládaná výše nás bude motivovat ve snaze k zajištění „pramenů“ příjmů v projektu.

Investice do projektu můžeme sledovat v několika rovinách:

  • vlastní zdroje – poměr vlastních zdrojů (peněz, know-how apod.) by z celkové investice neměl překročit 30 procent, abychom měli dostatek zdrojů pro běžné provozní náklady
  • nájem – je výhodný při neznalosti obratu na začátku, můžeme si techniku vzít do nájmu a nemusíme tak hned zaplatit celou částku
  • leasing – v případě nedostatku finančních prostředků a nedostatku zástav za úvěry je cestou pro zajištění vybavení pro podnikání, vyžaduje zajištění příjmu, který nám pokryje náklady na předmět leasingu
  • úvěr – vyžaduje záruku a historii v podnikání a v případě internetového podnikání není dobrý

Z naší předpokládané činnosti vznikají fixní a variabilní náklady, které bychom si měli uvědomovat během plánování nášeho projektu.

Fixní náklady  – nájmy, splátky, registrační poplatky – náklady, které nejsme schopni snížit.

Variabilní náklady – nákupy zboží, literatury, spotřeba energií, dopravné, marketingové materiály – náklady, které se mění a jsme je schopni nejen sledovat a předpokládat jejich vývoj, ale je i regulovat.

Zběžně byste měli uvažovat o těchto druzích nákladů – někdy vás to překvapí, kolik utratíte jen za to, že můžete publikovat svoje nápady prostřednictvím Internetu.

Příklady nákladů, které můžeme očekávat u našeho projektu:

  1. Registrace domény a udržovací poplatek – realizace svých stránek bez vlastní domény je zajímavá, na druhou stranu si rozmyslete způsob prezentace vašeho řešení, máte-li pouze elektronickou formu svého podnikání, bez kamenného obchodu. Vlastní doména je dobrá.
  2. Kam s projektem? Hosting a email – hostingu bylo věnováno dost článků na tomto serveru. Po zkušenostech s volnými službami svaté trojice serverů na českém trhu používám Ignum.cz. Freemailová schránka – dostupná odkudkoli pro komunikaci se zákazníky – by měla být schopná přesměrování, až se rozhodnete mít vlastní email. Efektivní je kombinace hotmail.com a messenger. Obě služby jsou dostupné například i z Peru, na rozdíl od služeb Atltasu, Centra či Seznamu.
  3. Na čem budeme projekt provozovat? Počítač, hardware, software a připojení – pokud je již vlastníte, nemusíte s nimi v prvním roce počítat v nákladech. Můj Butterfly DX4–75 pracuje ještě dnes. V takovém případě neuvažujme o odpisech a ostatních nákladech na technologie. Náklady na software a jeho pořízení jsou odvislé od našeho záměru. Řada volných nástrojů může zlegalizovat naši činnost nejen před finančním úřadem. Nedílnou součástí naší práce je připojení k Internetu – nejbolestivější místo při podnikání. Je třeba se s připojením naučit zacházet – já pracuji na dvou místech – doma a v kanceláři. Doma v noci a přes den na bezdrátu nesdílených 64 kbit/s – limitovaných. V našich záměrech sice uvažujme o nutnosti komunikovat přes den, ale s velkou mírou podílu práce v noci a v dávkách.
  4. Náklady na rozvoj a fungování projektu – účetní, poštovné, právníci, správní poplatky, kolky, žádosti a ostatní záležitosti vám opět mohou výrazně ovlivnit náklady. Do této sekce by také mohly patřit náklady související s marketingem našeho záměru. K zajištění projektu patří také náklady na židli, topení papír, tiskárnu, tonery, žárovky, samolepky, nábytek, prasklý LCD display, obchodní obědy a večere.
  5. Vaše vlastní existence – pro zjednodušení počítám s tím, že jste student, nebo zaměstnanec a nehledáte svůj hlavní příjem – tedy podnikáte s projektem ve volném čase tak, aby potenciálně nahradil současného dárce finančních prostředků na vaše konto. Bydlíte u rodičů, přítelkyně, přítele a nemusíte se starat o náklady – praní, žehlení a stravování.

Sečteno a podtrženo?

Podle předchozích bodů 1.680 + 4.680 + 30.000 + 0 + 0 = 36.360 / 12 = 3.030 korun měsíčně budete muset vyndat z peněženky, jen abyste mohli svou myšlenku rozvíjet na Internetu. Podotýkám, že takto stanovené náklady nedosahují zcela své horní hranice, spíše naopak.

K této částce ještě připočítejte náklady na používání vozu, mobilního telefonu, pronájmu kanceláře a výplatu. S částkou předpokládanou pro výplatu/mzdu souvisí ještě další odvody/náklady ve výši 35 procent.

ebf - partner 1

Mnohdy při rozhodování zda podnikat, nebo být zaměstnancem, je opomenut právě fakt nákladů, které naši činnost zatíží, aniž bychom měli možnost reálně ovlivnit jejich vznik – s ohledem na efektivitu a akceschopnost naší vlastní osoby. Rozhodnout se, že člověk bude podnikat samostatně, znamená připravit se o stabilní zdroj příjmů a úhrady sociálního a zdravotního pojištění ze zaměstnavatelova rozpočtu. Podnikání s sebou však přináší volnost v organizaci práce, určování priorit a odpovědnost za práci.

Úkol: Sledujte výdaje, které realizujete během měsíce vašeho života a vynásobte 12 měsíci (jídlo, noviny, jízdenky, parkovné, kuřné, potápění apod.). Zkuste k nim připočíst náklady na troje boty, troje oblečení, tři dovolené, 12 splátek nájmu včetně inkasa a na závěr připočtěte 30.000 na náhlé události a průšvihy. Vydělte celkové číslo 12 a vynásobte 1,5. Potom se zamyslete.

Jaké jsou vaše měsíční náklady?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je potápěčem a kameramanem, který se na suchu věnuje krizovému managementu, personálnímu poradenství a virtuálním komunitám Dobrodruh.cz, aby získal prostředky pro projekt Modraplaneta.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).