Hlavní navigace

Komerční televize mohou být spokojené. Reklama téměř zmizí z ČT

18. 6. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Po ukončení terestrické digitalizace budou moci být spokojeny jak komerční televize, tak i veřejnoprávní médium z Kavčích hor, tedy alespoň co se týká reklamy. S největší pravděpodobností to vypadá tak, že komerční přestávky zmizí jak z programů ČT 1, tak i ČT 24. Zůstanou ale naopak na ČT 2 a ČT 4. Na této možnosti trvala především televize Nova, která pro tuto volbu lobovala také přímo ve svém vysílání prostřednictvím Televizních novin. ČT na zachování reklamy naopak netrvala. Peníze z výnosů reklamy na ČT poplynou mimo jiné na fond kinematografie.

Reklama (téměř) zmizí z České televize

Česká televize bude zřejmě moci i po dokončení digitalizace vysílat reklamu, ne však v takové podobě a množství jako doposud. Volební výbor Poslanecké sněmovny ve čtvrtek doporučil plénu sněmovny, aby přijala senátní návrh novely zákona o ČT, který reklamu ve veřejnoprávní televizi zachovává, prosazuje ale pozměňovací návrh, který ji zakazuje na programech ČT 1 a ČT 24. Veškerá reklama by také měla zmizet z internetových stránek České televize a skončit má úplně také teleshopping. Členové volebního výboru tak v podstatě schválili návrh televize Nova, aby reklama zůstala pouze na programech ČT 2 a ČT 4, přičemž výnosy z ní mají jít na podporu kultury a sportu, včetně nákupu vysílacích práv pro olympijské hry a další sportovní události. Reklama na obou zmiňovaných programech by neměla přesáhnout půl procenta celkového denního vysílacího času. Kavčí hory by už nadále neměly z výnosů reklamy financovat Státní fond na podporu kinematografie. Tato povinnost přejde na komerční televize.

Jan Potůček: Reklama zmizí z ČT 1 a ČT 24, a také z internetových stránek České televize
Lukáš Polák: Nova odvysílala další reportáž proti reklamě na obrazovce České televize
Jan Potůček: Nova přitvrzuje v boji proti reklamě v ČT, Andruško se setká s Nečasem

Senioři mají svoji televizi

Novou digitální televizi Harmonie, která si naplánovala termín startu na čtvrtek, mohou sledovat nejen všichni zákazníci kabelové sítě společnosti Planet A a jejich partnerů, ale také zájemci prostřednictvím internetových stránek na adrese www.harmonietv.cz, které zároveň k dnešnímu dni změnily svou podobu a působí mnohem modernějším dojmem, než tomu bylo před jejím startem. Podle původních plánů se měl projekt představit novinářům ve čtvrtek na tiskové konferenci, které však nakonec byla díky stávce dopravních odborů zrušena a přeložena na úterý. Za svou konkurenční výhodu považuje Harmonie TV programovou koncepci, kterou tvoří souvislý proud hudby, zábavných, informativních i dokumentárních pořadů. Tento formát se v zahraničí někdy označuje termínem switch on and watch, uvedla pro DigiZone.cz koordinátorka projektu Irena Tyslová.

Lukáš Polák: Odstartovala televize Harmonie pro starší diváky. Sledovat ji lze i online
Lukáš Polák: Ve čtvrtek odstartuje tuzemská televize Harmonie TV určená seniorům

V listopadu odstartuje Prima family

Čtvrtý program televize Prima, rodinně zaměřený kanál Prima family, by měl zahájit vysílání ještě letos v listopadu. Na zasedání volebního výboru Poslanecké sněmovny, který ve čtvrtek projednával senátní návrh novely zákona o České televizi, jež zachovává reklamu ve vysílání ČT na následující dva roky, to řekl právní zástupce Primy Pavel Kubina. Prima family může odstartovat až po dokončení procesu digitalizace televizního vysílání v České republice. Prima považuje za tento termín 11. listopad letošního roku. Výklad nemůže být jiný. My plánujeme, že 12. listopadu spustíme novou stanici, prohlásil podle serveru MediaGuru.cz Kubina. Informaci po jednání výboru potvrdil i generální ředitel Primy Marek Singer. Licenci pro nový digitální program Prima family televize získala již loni v březnu, do některého z pozemních multiplexů ale může vstoupit až do dokončení digitalizace a otevření trhu. Pro předchozí dva tematické kanály, Primu Cool a Primu love, platily jiné podmínky, protože jde o kompenzační licence, které Prima získala od státu za předčasné vypínání analogového vysílání.

Prima love - Zoufalé manželky

Prima love je zatím posledním tematickým kanálem Primy. Nebude to ale platit trvale.

Jan Potůček: Prima se chystá v listopadu spustit už čtvrtý program, Primu family

Stručně

Licenční podmínku, která by televizi Prima umožňovala v zemském digitálním vysílání blokovat vstupy regionálních studií RTA, ale vlastních regionálních televizí R1, odmítá uznat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Prima loni na podzim požádala o zanesení nové licenční podmínky, která omezuje sdílení kmitočtů s regionálními televizemi pouze na analogové vysílání. Rada ale žádost nevyřídila v zákonem stanovené lhůtě, a tak podle Primy nastala pozitivní fikce a návrh byl schválen.

Jan Potůček: Prima se zatím nemůže v DVB-T zbavit regionů, rozhodla Rada pro vysílání

Druhý vysílač v Praze zprovozní od července pozemní digitální multiplex 4, provozovaná společností Telefónica. Vedle stávajícího vysílače na budově centrály této firmy v Olšanské ulici na Žižkově bude možné síť 4 naladit také z Novodvorské ulici v Krči. V rozhovoru pro Český rozhlas Regina to řekl Petr Kraus, generální ředitel nové pražské televize Metropol TV, která v této síti vysílá od začátku května.

Jan Potůček: Multiplex 4 v Praze obnoví od července provoz na vysílači Novodvorská

Přenosový vůz Telefónica O2

Přenosový vůz Telefóniky O2. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Rumunská společnost RCS&RDS, která je mimo jiné v tuzemsku a u našich východních sousedů vlastníkem kabelového a satelitního operátora Digi Czech Repulic a Digi Slovakia, přistoupila k testování stanice Digi Sport HD, s níž chce expandovat na oba trhy. V úterý o tom informoval server Zive.sk. Tomu to potvrdil technický ředitel stanice Digi Sport Zdenko Ryšavý. Program se má v nabídce operátora objevit do konce roku.

Lukáš Polák: Digi TV začala testovat kanál Digi Sport ve vysokém rozlišení

Internetová videopůjčovna Topfun, kterou provozuje společnost Topfun Media, bude vůbec první tuzemskou aplikací, která bude dostupná nejen majitelům nových, ale i starších televizorů značky Samsung. Topfun je jednou z novinek, na kterou láká česká pobočka jihokorejské společnosti u svých nových modelů v různých letácích a nabídkách typu Datart, Electro World a podobně.

Lukáš Polák: Videopůjčovna Topfun bude dostupná v televizorech Samsung

Topfun videopůjčovna - Samsung 1 - Miloshko

Internetová videotéka Topfun se brzo objeví v televizorech Samsung. (Foto: TV Freak)

Bez českého dabingu, zato v původním znění s českými titulky bude od 1. července nabízet Prima Cool americký sitcom Jak jsem poznal vaši matku. Vždy půjde o opakování epizody z předchozího večera. Nejdříve tedy bude díl uveden v českém znění, následující den v originále s titulky, upřesnil PR koordinátor stanice Filip Sychra. Prima Cool tak podle něj vychází vstříc těm divákům, kteří si psali o originální verzi tohoto sitcomu.

Jan Potůček: Prima Cool nabídne sitcom Jak jsem poznal vaši matku i bez dabingu

ICTZ23

Bývalý generální ředitel televize Nova Petr Dvořák na akci Media Brunch pořádané serverem Mediář.cz potvrdil, že pokud bude v nejbližší době vypsán tendr na šéfa České televize po odcházejícím Jiřím Janečkovi a jeho podmínky budou trošku standardní, půjde do něj. Určitě budu mít zájem se tohoto tendru zúčastnit, uvedl bývalý šéf nejsledovanější tuzemské televize Petr Dvořák.

Lukáš Polák: Bývalý šéf Novy Dvořák: Mám zájem o pozici generálního ředitele ČT

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):