Hlavní navigace

Leden: Reklama žádná, ale návštěvnost roste!

20. 2. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Lednové výsledky iAuditu potvrdily starou pravdu o tom, že růst návštěvnosti a příjmy z reklamy zpravidla nepřicházejí současně. Leden je z hlediska reklamních výdajů zřejmě nejhorším měsícem v roce, návštěvnost však provozovatelům serverů vrací dobrou náladu: v lednu rostli téměř všichni - a ještě k tomu o hodně.
Začněme – jako už tradičně – celkovými čísly. V lednu se iAuditu účastnilo už 139 serverů, což je oproti prosinci zase o 18 více. Celkové počty stránek raději nebudu uvádět, abychom se v těch milionech neutopili. Růst návštěvnosti tentokrát vysloveně trhal rekordy: +25 procent v unikátních IP a +24 procent ve shlédnutých stránkách. Čísla jsou sice ovlivněna tím, že v prosinci naopak došlo k tradičnímu poklesu, takže část růstu je pouhým dorovnáním na původní úroveň, ale i při porovnání s listopadem je přírůstek stále velice slušný (okolo 15 procent). Kromě patnácti výjimek navíc všechny servery utěšeně rostly, takže důvod k radosti mohou mít všichni; ti s růstem pod 25 procent ovšem reálně – oproti ostatním – ztráceli, i když to na první pohled není vidět.

Podobně jako v minulém měsící se musím obejít bez hlubšího hodnocení „bitvy portálů“ o to, kdo je největší. Může za to pokračující sčítání čísel Xchatu a Centra pod společnou hlavičku a dále úplná absence MSN.Atlasu ve výsledcích iAuditu. Podle Michala Bláhy, technického ředitele Atlasu, je to způsobeno pokračujícím sporem této společnosti s auditorem, tj. Taylor Nelson Sofres Media, o některé otázky metodiky. Ironií osudu přitom zůstává, že právě Michal Bláha je novopečeným členem nedávno vzniklé metodické komise iAuditu.

Novinkou lednového iAuditu je povinné oddělení free-hostingových služeb od zbytku serveru. Podle dřívějších zpráv to tedy bylo, alespoň u portálů, povinné už o dva měsíce dříve, ale teď už je to povinné jaksi definitivně, na základě rozhodnutí již zmíněné metodické komise. Výsledkem je nejen separátní zveřejňování Swebu a Webparku, ale nově také free-hostingových částí Redboxu a Quicku (v tomto ohledu výrazně vede Redbox). Z ostatních serverů vyčlenil tuto část jen server Finance.cz, v jeho případě jde však o poměrně marginální záležitost.

Žádný jiný server rozdělení neprovedl, v některých případech je to však minimálně sporné. Namátkou mne napadá Grafika.cz, která umožňuje uživatelům umístit na server vlastnoručně pořízené fotografie, ke kterým pak mají přístup ostatní. Podle Jana Březiny však tato služba tvoří integrální součást serveru a neodpovídá definici free-hostingu, jak ji vymezila komise. Při podrobnějším zkoumání lze dospět k závěru, že je to nejspíš pravda (definice hovoří o ukládání webových stránek, zatímco zde jde jen o obrázky), tak jako tak je to však značně sporná záležitost. Podobných případů by se přitom zřejmě dalo najít i více.

V kategorii zpravodajských serverů by se tentokrát mohl nejvíce radovat Jan Čulík, jehož Britské listy povyskočily o 70 procent až na – vzhledem k výběrovému charakteru Blistů – úctyhodných 2.400 IP. Záměrně jsem však použil podmiňovací způsob: před pár dny byla totiž zveřejněna zpráva, že se uvažuje o zastavení tohoto magazínu z finančních důvodů. Přes značnou návštěvnost se tam totiž nedaří prodat reklamu. Tento problém zjevně nemá iHNed, který si navíc v lednu také znatelně polepšil – o 55 procent na 2.899 IP. Dalším serverem v řadě jsou Lidovky, které poprvé překročily magickou hranici pěti tisíc: 5.318, +39 procent. Na České noviny však stále nemají (7.837, +34 %) a tím méně na iDnes. Tento obr sice rostl v relativních číslech o něco méně než ostatní, v absolutních hodnotách je však stále nepřekonatelný: 18.905, +31 %. Pro srovnání, jen jeho meziměsíční přírůstek činil čtyři a půl tisíce IP, což je skoro tolik, kolik jich mají třeba Lidovky dohromady.

V oblasti odborných titulů se tentokrát nedělo nic převratného. Nejrychleji stále roste Mobilmania ze stáje Computer Pressu, která má už 4.145 IP (+40 procent). Dalším v řadě je Svět namodro (5.869 IP, +18 %), který nedávno zaznamenal menší koncepční změny a zřejmě mu prospěly. V horních patrech návštěvnosti se už delší čas nenápadně pohybuje také Svět hardware (2.359 IP, +16 %) a dnes již zmíněná Grafika (2.606 IP, +14 %). Stálicí je naproti tomu Živě, které však poslední dobou spíše přešlapuje na místě (v lednu ovšem +14 %, 7.670 IP). Vzdor propojení s iDnesem se v lednu příliš nedařilo Mobil serveru: růst „jen“ o 11 procent, zato však na 12.271 IP, což je stále jasně první příčka v technickém zpravodajství.

ebf - partner 1

Velké přesuny se tentokrát děly v oblasti finančních serverů, o kterých však nemohu psát tak docela volně s ohledem na náš vlastní Měšec, který do této oblasti rovněž spadá; v iAuditu bude od února a podle interních statistik by snad měl obstát docela slušně. Lednové výsledky ovšem jednoznačně opanovaly Peníze.cz – po výrazném prosincovém poklesu přišel ještě větší růst: +62 procent na 886. O důvodech lze přitom pouze spekulovat, žádnou velkou kampaň jsem osobně na Internetu nezaznamenal. Další konkurenti se přitom příliš nevytáhli: Fincentrum +8 % na 736 IP a Finance +5 procent na 1.455 IP.

Toť k lednovým číslům vše, kompletní výsledky samozřejmě najdete na stránkách iAuditu. Ještě bych vás však rád požádal o malou zpětnou vazbu. Uvažuji totiž o tom, že bych se pokusil o meziroční hodnocení vývoje návštěvnosti po jednotlivých segmentech: jeden článek o vývoji služeb a návštěvnosti portálů za poslední rok, další článek o zpravodajských serverech a podobně. Zkuste se prosím vyjádřit v anketě, zda mají podobné články smysl. Díky!

Myslíte si, že ohlédnutí za vývojem v jednotlivých oblastech za minulý rok má smysl?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).