Hlavní navigace

iAudit: Vánoce přejí erotice

18. 1. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Prosinec je měsícem, ze kterého provozovatelé serverů nemají příliš velkou radost: vinou řady volných dní totiž klesá návštěvnost. Události v ČT letos sice tímto předpokladem lehce zamávaly, největší růst však v iAuditu nezaznamenalo zpravodajství, nýbrž jeden erotický server. Že by snad Vánoce nebyly jen svátky klidu a míru?
Začněme některými souhrnnými čísly. V prosincové zprávě iAuditu jsou zveřejněny výsledky celkem 121 serveru, v tabulce trendů pak 115 serverů (zbylé jsou buď nové, nebo nedodaly v prosinci svá data). Průměrný výsledek za prosinec je pokles o 6 procent v počtu unikátních IP adres/den a o 7 procent ve shlédnutých stránkách. Tato čísla jsou však uměle zvýšena několika málo výraznými skokany, kteří přitom nepatří mezi největší servery. Z porovnání kumulativně sečtených IP adres/den u všech serverů, v němž mají tyto servery logicky menší váhu, tak vychází ještě horší číslo: pokles o 11 procent. Nad nulou se dokázalo udržet jen 25 serverů ze zmíněných 115, všichni ostatní ztráceli. Lze však předpokládát, že si to v lednu zase všichni vynahradí.

V několika minulých komentářích výsledků iAuditu jsem začínal aktuálním zpravodajstvím z bojiště, na kterém probíhá válka mezi portály o to, kdo je největší. Tentokrát však není mnoho co porovnávat: výsledky Centra jsou stále zkreslené započtením Xchatu, výsledky Atlasu se naproti tomu tento měsíc vůbec neobjevily. Podle neoficiálních informací jde přitom o důsledek sporu Atlasu s TNSI o zveřejnění minulých výsledků iAuditu, ve kterém byl Atlasu vyřazen Mujweb, zatímco Centru Xchat zůstal – tím byl Atlas samozřejmě opticky znevýhodněn. Překvapivě snadným řešením je tedy nezveřejňovat výsledky Atlasu vůbec až do doby, než dojde k rozumné dohodě.

Za zmínku tedy stojí snad jen výsledky dvou nových hráčů, Quicku a Redboxu, kteří mohou být s prosincovým vývojem oba spokojeni. Lehce větší růst si tentokrát na konto připsal Redbox (+13 % versus +10 % Quicku), což zřejmě souvisí s aktuálním průběhem jejich reklamních kampaní: zatímco Quick v prosinci mírně polevil, Redbox byl stále dost vidět. Při pohledu na absolutní čísla se však může radovat Quick: nejenže je daleko před Redboxem, ale v počtu unikátních IP za den se dokonce dostal před Centrum (v počtu stránek je ovšem stále 8× menší, podobně jako Redbox). Je otázkou, čím je tento extrémní počet unikátních IP způsoben. Podle některých zpráv je důvodem započítání free-webu na Quicku. To by potvrzoval i nízký poměr mezi denním průměrem unikátních IP a počtem IP unikátních v rámci měsíce, který je pro tento druh služeb typický (navštěvuje je řada lidí ze zahraničí, kteří přijdou za celý měsíc jednou nebo dvakrát, zatímco domácí IP se během měsíce opakují častěji). Na druhou stranu je otázkou, zda by něco takového auditor připustil, když už od minulé zprávy má být tento druh služeb veden zvlášť.

V oblasti finančních serverů, kterou rovněž sledujeme už několik měsíců, se tentokrát nekonaly žádné velké zvraty. Určitou výjimkou je snad jen Fincentrum, které na jednu stranu vzrostlo o rekordních 124 procent v IP/den (na současných 682), ale na druhou stranu o 13 procent poklesl počet shlédnutých stránek, což je značný nepoměr. Zdůvodněním by mohlo být zařazení do rámce iHnedu (Fincentrum bylo před nedávnem začleněno do skupiny Economia OnLine), ale ani v tom případě není zcela jasný pokles stránek. Výrazný pokles zaznamenal také server Peníze.cz (-18 procent v IP, –26 procent ve stránkách, absolutně nyní 549 a 10.173 denně), což je mírně překvapivé. Vánoce sice těmto serverům samozřejmě ubližují, na druhou stranu koncem roku kulminuje zájem lidí o řadu finančních produktů (např. stavební spoření, kapitálové životní pojištění a penzijní připojištění), takže bych osobně očekával i větší zájem o informace. Ještě výraznější pokles postihl Finance.cz (-26 procent v IP na současných 1.389); u tohoto serveru však zárověn dále rostl počet shlédnutých stránek až na magických sto tisíc denně (+40 procent). Tento nepoměr je zjevně způsoben „klikací“ soutěží, která motivuje návštěvníky k desítkám reloadů bez zájmu o obsah stránek, jen kvůli soutěži – relevance těchto výsledků je proto dost sporná. Na tuto skutečnost ostatně upozorňuje ve svém stručném komentáři k iAuditu i samotný auditor, společnost TNSI.

Zmínit musím také rodinu serverů AliaWebu, na kterou jsem v uplynulých měsících poněkud zapomínal. Důvodem je rozčlenění jejich služeb do celé řady serverů, které v iAuditu vystupují samostatně. Při pohledu na jejich sumární výsledky (pack AliaWeb Finance) je však zřejmé, že jde momentálně o jednu z největších skupin serverů ve finanční oblasti, které může číselně konkurovat snad jen Economia OnLine a částečně také Patria Finance. Denní průměr IP unikátních napříč všemy servery AliaWebu (v rámci packu) činí 2.652; největším dílem ho tvoří Akcie.cz, které mají samotné 1.596 IP denně.

Ze sledovaného souboje Mobil.cz (přes změnu názvu uváděného v iAuditu stále jako Mobil Server – nebo už zase?) a Mobilmania tentokrát, podobně jako v minulých měsících, vyšel lépe nováček – v IP růst o 21 procent, zatímco Mobil.cz pokles o 4 procenta. V absolutních číslech je však stále cítit převaha Goliáše: 11.495 oproti 2.963 IP denně. Zajímavé bude sledovat vývoj zejména v ledenu a únoru, kdy se už jasně projeví případný efekt zapojení Mobilu do rodiny iDnes – uvidíme, zda se pak i v trendech vyhoupne nad zatím stále získávající Mobilmanii. Mobil Media má navíc ještě jednoho černého koně, kterým je již několik měsíců herní magazín Bonusweb. Poté, co se jasně vypořádal s přímou konkurencí (nejbližší Doupě je 3× menší), nyní začíná ohrožovat i servery, které se zabývají počítači jako takovými. Vzhledem ke svému dalšímu růstu se tak prosinci v počtu unikátních IP adres za den poprvé dostal nad Živě, které naopak mírně kleslo. V ostatních sledovaných parametrech však zatím zůstává za Živě, nicméně vzhledem k trendům v minulém roce se dá předpokládat, že se brzy vytáhne i zde. Skutečností však zůstává, že ve srovnání se Živě má Bonusweb vzhledem ke svému zaměření podstatně větší problem se získáváním reklamy: v tomto směru tedy vítěz zůstává stejný.

BRAND

V úvodu zmíněné zpravodajské servery, které měly v prosinci profitovat na situaci v České televizi, oproti očekávání nejvíce propadly: České noviny –6 procent, Neviditelý pes –7, iDnes –10 a Lidovky dokonce –14 procent; v počtech shlédnutých stránek je to přitom ještě výrazně horší. Zdá se tedy, že ani zvýšený zájem čtenářů během svátků nevyvážil pokles, který nastal už před Vánocemi, kdy mají lidé spoustu jiných starostí. Zajímavé však je, že když jsem těsně po Vánocích sbíral materiál na článek o vánoční návštěvnosti, pokles nikdo neočekával; Jan Kubíček z iDnesu dokonce předpovídal růst vzhledem k speciální vánoční sekci.

Skokanem měsíce se tak nakonec stal zcela jednoznačně erotický server Leo online, který povyrostl o plných 239 procent až na 7.402 IP a 115 tisíc stránek denně. U serveru tohoto zaměření je samozřejmě možné, že šlo o nárůst zahraničních návštěvníků, což je vzhledem k počtu IP dokonce pravděpodobné, ale ruku na srdce: co jste to o těch Vánocích vlastně dělali?

Jak jste v prosinci navštěvovali servery na Internetu?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).