Hlavní navigace

Michal Illich (Zuri): Letadla s vertikálním vzletem změní osobní přepravu

10. 10. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Vaca
V budoucnu nebude v zemi jen pár mezinárodních letišť, ale přistávat se bude běžně u většiny měst, věří Michal Illich, zakladatel společnosti Zuri vyvíjející bezpilotní letadlo pro osobní přepravu s technologií vertikálního vzletu a přistání.

Vývojář a investor Michal Illich stál v minulosti za unikátním vyhledávačem Jyxo.cz, který předběhl ve své době i Google, nebo za největším českým blogovacím portálem Blog.cz. Nyní dva roky pracuje na projektu bezpilotního letadla pro osobní přepravu s technologií vertikálního vzletu a přistání (VTOL), které dostalo jméno Zuri.

Když Illich o projektu Zuri mluví, je vidět, jak je do něj zapálený. Na začátku přitom neměl s létáním a letadly vůbec žádné zkušenosti. Sám říká, že si ale uvědomil, jak hodně letecký průmysl v případě malých letadel oproti jiným oblastem technologicky zaostává.

Videorozhovor si můžete pustit zde:

Byl jsem prvním majitelem Tesly S v Čechách, takže když člověk vidí, jak moc lépe se to dá udělat, když se nestojí na stoletých tradicích a udělá se to úplně od začátku, tak to je inspirující. A jedna z oblastí, kde je to dělané postaru a neoptimálně, je letecký průmysl. V malých letadlech se pořád létá podobně jako v padesátých šedesátých letech, není tam invence jako u aut nebo mobilních telefonů,“ řekl Illich v rozhovoru pro Lupa.cz.

Rozhovor si můžete poslechnout i jako podcast:

„Používat telefon z padesátých let by nikoho z nás asi nenapadlo, ale dál létáme v tom, co je od padesátých let téměř nezměněné. Nějaký vývoj samozřejmě probíhá, ale není tam ta diametrální změna konceptu, kterou vidíme jinde,“ dodává.

V rozhovoru popisuje, že v současné době je projekt Zuri ve fázi, kdy se schyluje k testování funkčního prototypu s rozpětím 11 metrů. Zatím půjde ale jen o model s osmi vrtulemi, který bude ovládán ze země. V další etapě by se měl už posadit do modelu pilot.

Vysvětluje detailně i to, jak by mělo letadlo Zuri fungovat a jak by měl být provoz financovaný.

Podnikatel už také získal dva velké investory. Loni do něj investoval 600 tisíc eur tuzemský fond Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého. Letos do něj vložila dalších 200 tisíc eur brněnská firma Kiwi.

Partner videorozhovorů

 

Partnerem videorozhovorů je Konica Minolta, globální technologická firma působící v 50 zemích světa. Zaměřuje se na vývoj inovativních řešení a poskytování komplexních IT služeb (ITS) pro podniky i státní instituce.

V oblasti ITS patří česká Konica Minolta mezi lídry v zemích střední a východní Evropy, kde má společnost své zastoupení. V ČR rovněž sídli jedno z pěti světových vývojových center společnosti, které se zaměřuje na technologie umělé inteligence, rozšířené reality, nebo rozvoj konceptů „kanceláře budoucnosti“ či „Průmyslu 4.0“.

O čem ještě Illich ve videorozhovoru mluví?

– o způsobu pohánění motorů

– jaké budou náklady na cestování tímto způsobem

– v jakých zemích se takto bude nejdříve létat

– co je nejdražší na vývoji podobného typu letadla

Celý videorozhovor si můžete pustit i na našem kanálu na YouTube nebo si ho poslechnout jako podcast. „Naladit“ si ho můžete přes iTunes, Spotify i další služby, které to umožňují.

Ve videorozhovorech zpovídáme osobnosti e-commerce, IT, startupů i dalších oblastí, které na Lupě dlouhodobě sledujeme. Například jsme letos mluvili s Pavlem Zimou o tom, co chystá Seznam.cz. Bývalý náměstek ministra obchodu a exčlen Rady ČTÚ Ondřej Malý zase glosoval pomalé zavádění neomezených dat v Česku.

GALERIE: Jak bude vypadat letadlo Zuri

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.