Hlavní navigace

Pavel Zima (Seznam.cz): Chystáme nový videoportál pro naše i cizí videa

27. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Vaca
Seznam.cz v následujících měsících spustí nový videoportál. Divákům začne nabízet i videa jiných vydavatelství, stejně jako to nyní dělá u článků. Uvnitř: VIDEO a PODCAST

Byla to sázka na něco nového, ale perfektně vyšla. A teď je výběr článků z cizích médií na titulní stránce Seznamu jedním z nejvíc rostoucích ziskových aktivit, říká Pavel Zima, ředitel pro exekutivu a komunikaci. 

„Báli jsme se, že to bude mít negativní dopad na náš obsah, ale nestalo se tak,“ doplňuje Zima. Zároveň přiznává, že není úplně spokojený s tím, jaký obsah se do výběru dostává.

Seznam.cz proto před pár měsíci nabral další lidi do týmu, který se o titulní stránku portálu stará. Loni v listopadu Lupa.cz psala, že do firmy zamířil Matěj Hušek, bývalý ředitel digitálního obsahu vydavatelství Czech News Center (CNC). Za ním posléze přešli i další lidé, například Jiří Vítek nebo Ondřej Tolar

Ve videorozhovoru pro server Lupa.cz Pavel Zima mluvil především o další novince, která s titulní stránkou Seznam.cz také úzce souvisí. Internetový vyhledávač se chystá na spuštění nového videoportálu, který by shromáždil na jednom místě veškerá videa z jeho vlastní produkce, a k tomu přidal videoobsah i od dalších různých médií. Firma o projektu mluvila už v loňském roce, ke spuštění ale nakonec dojde až letos.

Rozhovor si můžete pustit jako podcast:

„Máme už otestované některé varianty, veřejné spuštění plánujeme během příštích měsíců. Už také oslovujeme redakce, se kterými máme uzavřenou spolupráci při dodávání článků, jestli s námi půjdou i do videoobsahu,“ konstatuje Zima.

Jednotlivá videa by se měla zobrazovat i na titulní straně Seznamu po vzoru „feedu“ článků. Český internetový obr se také chce s vydavatelstvími dělit o zisky z reklamy, která se bude u videí zobrazovat.

KDE NAJDETE PODCAST LUPA.CZ

Podcast Lupa.cz najdete na všech populárních platformách. Stačí si ho najít na iTUNES, Spotify nebo PodBean a dalších a stát se jeho odběratelem přes volbu Odebírat (anglicky Subscribe).

 

 

 

Na titulní stránce Seznamu se podle Zimy časem objeví i podcasty nebo rádia, firma ostatně v roce 2018 koupila stanice Expres FM a Classic.

Ve videorozhovoru mluví i o dalších věcech. Například o netradičním vedení obří firmy, kdy se na nejvyšší pozici střídá vždy po několika měsících s dalšími dvěma místopředsedy představenstva. Komentuje také výsledky Televize Seznam nebo reformu autorského práva, kterou Evropský parlament schválil v úterý. Rozhovor byl ale natáčen ještě před finálním hlasováním.

„Snažíme se s ostatními vydavateli vycházet fér. Těm, kteří jsou na feedu, přinášíme návštěvnost a ještě se s nimi dělíme o peníze. Doufám, že nám to ta legislativa nezakáže a nevnutí nám nějaký jiný způsob,“ řekl Zima.

MM AI t

„Chováme se jinak než třeba Google, který tady roky rozdával zrcátka a korálky jako španělský kolonizátor. My ale na českém trhu chceme působit další desítky let,“ doplnil.

Server Lupa.cz postupně dělá videorozhovory s představiteli tuzemské e-commerce a IT scény. Mluvili jsme například s místopředsedou představenstva společnosti Alza.cz Tomášem Havrylukem nebo zakladatelem společnosti Rohlík.cz Tomášem Čuprem. Naposledy jsme natáčeli s manažerem společnosti Lime pro ČR Ondřejem Širokým. Všechny videorozhovory najdete zde. Pustit si je můžete i jako podcast, najdete ho třeba na iTunes, Spotify i dalších službách, které to umožňují.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).