Hlavní navigace

Pavel Zima (Seznam.cz): Chystáme nový videoportál pro naše i cizí videa

27. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Vaca
Seznam.cz v následujících měsících spustí nový videoportál. Divákům začne nabízet i videa jiných vydavatelství, stejně jako to nyní dělá u článků. Uvnitř: VIDEO a PODCAST

Byla to sázka na něco nového, ale perfektně vyšla. A teď je výběr článků z cizích médií na titulní stránce Seznamu jedním z nejvíc rostoucích ziskových aktivit, říká Pavel Zima, ředitel pro exekutivu a komunikaci. 

„Báli jsme se, že to bude mít negativní dopad na náš obsah, ale nestalo se tak,“ doplňuje Zima. Zároveň přiznává, že není úplně spokojený s tím, jaký obsah se do výběru dostává.

Seznam.cz proto před pár měsíci nabral další lidi do týmu, který se o titulní stránku portálu stará. Loni v listopadu Lupa.cz psala, že do firmy zamířil Matěj Hušek, bývalý ředitel digitálního obsahu vydavatelství Czech News Center (CNC). Za ním posléze přešli i další lidé, například Jiří Vítek nebo Ondřej Tolar

Ve videorozhovoru pro server Lupa.cz Pavel Zima mluvil především o další novince, která s titulní stránkou Seznam.cz také úzce souvisí. Internetový vyhledávač se chystá na spuštění nového videoportálu, který by shromáždil na jednom místě veškerá videa z jeho vlastní produkce, a k tomu přidal videoobsah i od dalších různých médií. Firma o projektu mluvila už v loňském roce, ke spuštění ale nakonec dojde až letos.

Rozhovor si můžete pustit jako podcast:

„Máme už otestované některé varianty, veřejné spuštění plánujeme během příštích měsíců. Už také oslovujeme redakce, se kterými máme uzavřenou spolupráci při dodávání článků, jestli s námi půjdou i do videoobsahu,“ konstatuje Zima.

Jednotlivá videa by se měla zobrazovat i na titulní straně Seznamu po vzoru „feedu“ článků. Český internetový obr se také chce s vydavatelstvími dělit o zisky z reklamy, která se bude u videí zobrazovat.

KDE NAJDETE PODCAST LUPA.CZ

Podcast Lupa.cz najdete na všech populárních platformách. Stačí si ho najít na iTUNES, Spotify nebo PodBean a dalších a stát se jeho odběratelem přes volbu Odebírat (anglicky Subscribe).

 

 

 

Na titulní stránce Seznamu se podle Zimy časem objeví i podcasty nebo rádia, firma ostatně v roce 2018 koupila stanice Expres FM a Classic.

Ve videorozhovoru mluví i o dalších věcech. Například o netradičním vedení obří firmy, kdy se na nejvyšší pozici střídá vždy po několika měsících s dalšími dvěma místopředsedy představenstva. Komentuje také výsledky Televize Seznam nebo reformu autorského práva, kterou Evropský parlament schválil v úterý. Rozhovor byl ale natáčen ještě před finálním hlasováním.

„Snažíme se s ostatními vydavateli vycházet fér. Těm, kteří jsou na feedu, přinášíme návštěvnost a ještě se s nimi dělíme o peníze. Doufám, že nám to ta legislativa nezakáže a nevnutí nám nějaký jiný způsob,“ řekl Zima.

webcast CM

„Chováme se jinak než třeba Google, který tady roky rozdával zrcátka a korálky jako španělský kolonizátor. My ale na českém trhu chceme působit další desítky let,“ doplnil.

Server Lupa.cz postupně dělá videorozhovory s představiteli tuzemské e-commerce a IT scény. Mluvili jsme například s místopředsedou představenstva společnosti Alza.cz Tomášem Havrylukem nebo zakladatelem společnosti Rohlík.cz Tomášem Čuprem. Naposledy jsme natáčeli s manažerem společnosti Lime pro ČR Ondřejem Širokým. Všechny videorozhovory najdete zde. Pustit si je můžete i jako podcast, najdete ho třeba na iTunes, Spotify i dalších službách, které to umožňují.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.