Hlavní navigace

Mistrovství ve fotbale urychlí rozvoj HDTV

9. 6. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Řada evropských televizních stanic bude přenášet Mistrovství světa ve fotbale ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Japonská televize NHK dokonce odmítla od držitele vysílacích práv přebírat signál, pokud by zápasy neběžely právě v HDTV. Letošní fotbalový šampionát tak více než cokoli jiného přispěje k rozvoji digitální televize nové generace, i když zatím jen v kabelovém a satelitním vysílání. Na pozemní šíření HDTV si budeme muset ještě počkat.

Ne všechny přenosy budou kódované

Britská veřejnoprávní televize BBC nabídne jako jediná v Evropě volně šířené televizní přenosy z MS 2006 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). To je vhodné zejména pro domácí kina, LCD televizory a všechny typy velkoplošných obrazovek. Na rozdíl od klasické televize se totiž obraz u HDTV skládá z většího počtu bodů, a umožňuje tak zachovat vysokou kvalitu i u prostornějších obrazovek. Podmínkou pro příjem takého vysílání je přijímač kompatibilní se standardem MPEG-4. Naprostá většina televizních stanic, které využívají formát HD, vysílá přes družici. Výjimkou není ani program BBC One HD, na kterém poběží fotbalové přenosy.

Stanici lze naladit na družici Astra 2D (28,2 stupně východně), technické parametry příjmu: 10,847V, SR=27500, FEC=5/6, PID V=2318, PID A=2319, SID=6940. BBC takto nabídne celkem 21 živě přenášených zápasů základních skupin včetně dvou duelů české reprezentace. Přesný výčet najdete v této tabulce. Vysílání je sice určeno především pro diváky na britských ostrovech, při použití větší paraboly o průměru alespoň 2,4 metru by ale mělo být zachytitelné také v České republice. Pro příjem jsou vhodné dva typy satelitních digitálních set-top-boxů: Humax HDCI-2000 a Pace DS81010XE. První jmenovaný je od letošního roku dostupný také na českém trhu. Jeho cena se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

Boom nastane v Německu

Největší zájem o vysílání fotbalových přenosů v HDTV projevily německé televizní stanice.V jejich případě půjde bez výjimky o kódované vysílání, za jehož příjem musí divák platit. Placená satelitní platforma Premiere nabídne kompletní šampionát na stanici Premiere HD Sport. Od 20. do 23. června, kdy každý den poběží dvakrát dva zápasy ve stejný vysílací čas, Premiere využije pro osm přenosů také další stanici vysílající ve vysokém rozlišení obrazu – Premiere HD Film. Objevily se spekulace, že HD přenosy z MS 2006 ve fotbale nabídne také veřejnoprávní stanice ZDF. Vyvolalo je prohlášení manažera satelitní společnosti SES Astra Wolfganga Schuemanna, že ZDF zahájí vysílání HDTV ještě v letošním roce.

Sama ZDF ale tuto informaci popřela s tím, že jako veřejnoprávní stanice je sice odpovědná za vývoj a nabídku nových technologií, s vysláním v HD kvalitě ale napevno počítá až v roce 2008 během Letních olympijských her v Pekingu. V tom samém roce budeme mít už dostatek atraktivního programu pro vysílání v této kvalitě. Spuštění HDTV před tímto datem brání nedostatek HD přijímačů mezi diváky, vysvětlil ředitel oddělení komunikace ZDF Alexander Stock. Stanice nabídne společně s ARD a komerční stanicí RTL přenosy v klasickém formátu SD, analogovou i digitální formou pozemní cestou, po kabelu a na satelitu.

Francie vyzkouší pozemní vysílání

Francie urychlila před Mistrovstvím světa ve fotbale distribuci pozemních digitálních přijímačů pro HDTV. Zhruba tisíc zkušebních set-top-boxů distribuovaných během dubna totiž nedokázalo pokrýt obrovský zájem diváků o tuto službu. Francouzská pozemní digitální platforma TPS registruje minimálně deset tisíc žádostí o HDTV přijímače. Od dubna je na francouzském trhu k dostání HD přístroj Thomson ST7100. Dvě ze tří televizních stanic, které lze v rámci pilotního vysílání přijímat v HDTV, plánují vysílat v této kvalitě přenosy z fotbalového šampionátu. Jde o programy TF1 a M6. Vysílání ale bude kódované ve Viaccess PC2.6.

Itálii nabídne HD přenosy z Mistrovství světa ve fotbale placená satelitní platforma Sky Italia. Firma si objednala od výrobce digitálních přijímačů Pace přístroje řady DS815NS, které umožní příjem signálu v kompresním formátu MPEG-4 H.262 a zvládnou také formáty HDMI a HDCP. Vysílání prvních pořadů ve vysokém rozlišení obrazu si Sky Italia vyzkoušela letos na jaře při přenosu finále Ligy Mistrů. Během fotbalového šampionátu chce firma vysílat živě všech 64 zápasů. Diváci za příjem programové nabídky v HD kvalitě, která obsahuje filmové, sportovní a zábavní kanály, zaplatí přibližně sedm euro měsíčně (v přepočtu asi 200 korun).

Pozadu nechce být ani Polsko

Fotbalový šampionát vnímá jako vhodný materiál pro zkoušky vysílání ve vysokém rozlišení obrazu také polská komerční televize Polsat. Ta nakoupila, stejně jako veřejnoprávní stanice TVP, práva pro vysílání většiny zápasů z mistrovství. Přenosy v HDTV budou dostupné pouze návštěvníkům varšavského Klubu Melodie, kde proběhnou veřejné testy a ukázky rozdílu mezi klasickým televizním obrazem a HDTV. Vůbec první takový test proběhne už dnes během přímého přenosu zápasu polské fotbalové reprezentace s Ekvádorem. Na přenosu se vedle Polsatu a satelitní platformy Cyfrowy Polsat podílí také společnost Samsung Electronics. Další takové přenosy proběhnou 14. a 20. června a také 9. července, kdy proběhne finále šampionátu.

cif-tip-téma-foto

Projekt chápeme jako technologický test, který vyzkouší možnosti a očekávání trhu. Cyfrowy Polsat má veliký zájem na tom poskytovat svým klientům televizi ve vysokém rozlišení obrazu. Po technické stránce jsme na distribuci signálu HD připraveni, čekáme jen na chvíli, kdy v tomto standardu začnou vysílat televizní stanice, prohlásil šéf této satelitní platformy Dominik Libicki. Na polském trhu se už objevily satelitní přijímače Humax schopné přijímat vysílání HDTV ve formátu MPEG-4 H.262. Jedinou překážkou ostrého startu HDTV tak zůstává malá informovanost diváků a také nedostatek kvalitního obsahu.

Šampionát v HDTV uvidí 100 tisíc domácností

Podle britské společnosti Screen Digest bude moci fotbalový šampionát v kvalitě HD sledovat na 100 tisíc evropských domácností. Firma očekává, že HDTV se časem stane v Evropě normálním televizním standardem, podobně jako je běžná v Japonsku nebo Spojených státech. Do roku 2010 se podle analýzy Screen Digest na světě prodá 50 milionů digitálních přijímačů vhodných pro HDTV. Z toho 11 milionů připadne na Evropu.

Kdy se dočkáme HDTV v České republice?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.