Hlavní navigace

Nejzásadnější zářijové změny na „malých“ a placených televizích

29. 8. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Září bývá jako začátek hlavní televizní sezóny silné nejen v programových schématech velkých televizí, ale i změnách grafiky a zavádění nových tematických stanic. Nejinak tomu bude i tentokrát. V následujících dnech nás čeká několik změn, ke kterým dojde přesně 1. září nebo okolo tohoto data. Mezi ty nejvýznamnější patří především odchod pražské televize Metropol z multiplexu 4, spuštění dámského kanálu TLC od Discovery Channel nebo naopak ukončení distribuce hudební stanice Nat Geo Music. Otazník stále visí nad doposud nevysílající televizí Empatia, která taktéž plánovala svůj start na září.

Metropol TV odchází z multiplexu 4

Lokání pražská televize TV Metropol prochází významnou změnou v distribuci signálu. V úterý 30. srpna, tedy zítra, by mělo skončit její šíření v terestrickém multiplexu 4 společnosti Telefónica O2. Operátor tak přijde o jednoho ze dvou platících zákazníků, kterého v rámci této sítě šířil. V multiplexu 4 už tak zůstane nadále pouze hudební televize Óčko, která však má v rámci DVB-T také jiné plány, než se shodují s (ne)budováním sítě od O2. Stanice jedná také s Českými Radiokomunikacemi, které jsou stoprocentním vlastníkem společnosti Czech Digital Group, o možnosti vstupu do multiplexu 3. Telefónica O2 by tak přišla o posledního platícího zákazníka v rámci sítě 4 a je otázkou, zdali by se jí chtělo šířit programy ČT HD a Nova HD ve vlastní režii. Obě média jsou totiž distribuována v rámci testu bez nároku na jakýkoliv poplatek. Metropol TV však z DVB-T neodchází, naopak si výrazně polepší, a to přechodem do multiplexu 3, kde již vysílá od 14. srpna. Její signál je tak distribuován z vysoce výkonných vysílačů Žižkov a Cukrák na kanálu 59.

Discovery spouští v České republice nový kanál TLC věnovaný ženám

Doposud byly kanály Discovery Channel určené až na drobné výjimky ve vysílacím schématu především mužům. To se od 1. září změní. „Díru“ v portfoliu stanic by měla od tohoto data vyplnit televize TLC, což je zkratka pro The Learning Channel. O tomto kroku rozhodla americká centrála Discovery již před rokem. TLC je v současné době nejrychleji rostoucí zábavní kanál v USA. Spuštěn bude celkem na 75 trzích po celém světě a do jara 2011 se dostane do 100 milionů domácností, uvedla v červnu 2010 generální manažerka Discovery Networks Central Europe Katarzyna Kieli. Kanál TLC je vlastně takovým dárkem k 25. narozeninám, které tato společnost nedávno oslavila. Program se zaměří na cílovou skupinu divaček ve věku 25 až 49 let. Na některých evropských i mezinárodních trzích byl kanál TLC uveden již před několika měsíci a rychle si získal velmi pozitivní ohlas. Věřím, že s podobnou reakcí se setká i v České a Slovenské republice, uvedla v polovině srpna středoevropská oblastní manažerka Discovery Networks Dorota Żurkovska-Bytner. O tom, zda se divákům objeví program právě v jejich nabídce, je bude informovat jejich kabelový nebo satelitní operátor. Hlavní kanál Discovery Channel také od 1. září změní grafiku.

TLC Discovery - logo velké

Hudební kanál Nat Geo Music končí 31. srpna, neoslovil diváky

Nat Geo Music je jedním z nejmladších kanálů z rodiny National Geographic Channels. Odstartoval v říjnu 2007 a z televizního světa tak odejde po necelých čtyřech letech. Stanice patřící společnosti FOX International bohužel nedokázala oslovit tak široké publikum, jak si její tvůrci představovali. Vyplývá to i z červnového vyjádření zástupců firmy pro server DigiZone.cz. Vždy hledáme co nejatraktivnější obsah pro televizní operátory. V souladu s tímto trendem se snažíme uvádět na náš trh co nejvíce kvalitních TV kanálů, které garantují rozsáhlou distribuci na trhu, uvedla Lada Dobrkovská ze společnosti Channels, která je v Česku a na Slovensku oficiálním zástupcem FOX International. Nat Geo Music sám sebe charakterizoval jako kanál, který propojuje svět hudby a jednotlivých kultur. Věnoval se klasické populární hudbě i jednotlivým kontinentům – Evropa, Afrika, Jižní Amerika a tak dále. Motto The meeting between music and culture, tedy Setkání mezi hudbou a kulturou pro něho bylo naprosto výstižně. Takové stanice je rozhodně škoda, ale o jejím osudu se bohužel nerozhoduje u nás, ani u našich východních sousedů.

Nat Geo Music screenshot

Odstartuje konečně po devítiměsíčním odkladu televize Empatia?

Kanál zaměřený na zpravodajství, dokumentární tvorbu, filmy, pohledy z regionů a relace dětské, hudební i motoristické se startem v listopadu 2010. To měla být slovenská televize Empatia, které se však doposud tamní diváci nedočkali. Program měl původně vysílat na pozici 23,5 stupně východně prostřednictvím satelitní služby Skylink, ovšem poté, co jeho vedení došlo se zástupci kanálu trpělivost, byla testovací smyčka koncem loňského roku odpojena. Vlastníkem licence byla původně společnost Empat, které ovšem bylo jasné, že start programu nestihne do 360 dnů, jak ji to ukládá zákon, takže ji vrátila Radě pro vysílání a retransmisi. Zanedlouho poté byla založena za cílem zprovoznění tohoto programu firma nová, která nesla tajemné jméno Minas Tirith – označení pro bájné město z trilogie Pán prstenů. Patrik Bokroš, slovenský podnikatel, který za oběma společnostmi stojí, podle posledního mediálního výstupu pro server Mediálne.sk sliboval, že Empatii spustí letos v září. Aktuální informace však není možné zjistit. Na mobilním telefonu, prostřednictvím kterého ještě před několika měsíci komunikoval s novináři, není k zastižení. Neexistující program o sobě dal před několika týdny vědět spuštěním testovací smyčky na satelitu Thor.

Empatia TV screenshot

Tato televize ještě nikdy nevysílala, ale na satelitu už dvakrát testovala.

Nova Sport: Přeladění na satelitu Astra

Jakoby přelaďování na satelitech bylo v poslední době málo… Majitele kompletů pro příjem signálu z družice na pozici 23,5 stupně východně, satelit Astra 3B, čeká brzo nastavování nových parametrů u kanálu Nova Sport. Zákazníci satelitních služeb CS Link a Skylink už by spíše měly mít tento program na nových parametrech naladěný, jinak totiž riskují, že o něho od 1. září přijdou. Právě Nova Sport přechází od společnosti Media Vision, kde ji končí smlouva, k firmě Media Broadcast, která je známá našim divákům jako distributor kanálů ČT HD a Ethnic TV prostřednictvím družice a také jako technický operátor německého rozhlasu DAB+. Bez nadsázky se dá v podstatě říci, že společnost CET 21, která je vlastníkem licence pro Novu Sport (a vůbec všechny kanály pod hlavičkou TV Nova), si nemohla vybrat lépe. Kromě zákazníků CS Linku a Skylinku (a také T-Mobile televize) se přeladění týká i kabelových a IPTV operátorů, kteří používali tento signál jako distribuční ke svým klientům. Také z tohoto důvodu bude kromě systému CryptoWorks a Irdeto kódován program v systému podmíněného přístupu Conax.

Nova Sport HD screenshot

Novy Sport HD se přelaďování na satelitu netýká. (Screenshot: autor)

Parametry příjmu: satelit: Astra 3B (23,5 stupně východně), 11973/V, SR 27500, FEC 5/6, norma DVB-S/QPSK, systém podmíněného přístupu Conax, později CryptoWorks a Irdeto.

Slovenskou Central TV bude distribuovat na satelitu Skylink

Satelitní služba Skylink se stane od září distributorem slovenské televize Central TV prostřednictvím družice. Platforma tak bude mít v nabídce vůbec první program čistě regionálního rázu. Doposud byl kanál šířen prostřednictvím družice Thor, která dokonce lokálním slovenským programům nabízí celý jeden multiplex, takže se může tento krok zdát jako nelogický. Na druhou stranu je však Skylink satelitní službou s největším počtem zákaznických karet v České republice a na Slovensku. Central TV se ve svém vysílání věnuje dle webových stránek především těmto městům: Nitra, Bratislava, Topoľčany, Trnava, Trenčín, Piešťany, Pezinok, Dunajská Streda, Zlaté Moravce, Hlohovec, Vráble, Nové Zámky, Šaľa, Galanta, Sereď, Levice, Myjava, Stará Turá a okolní obce. Central TV je jednou z největších regionálních stanic na Slovensku vůbec. V programovém schématu mají místo informace z politiky, ekonomiky, kultury, sportu a dalších oblastí společenského dění.

TK Skylink 21.4.2011 - Jaromír Glisník

Tým výkonného ředitele Skylinku Jaromíra Glisníka získal dalšího zákazníka ze Slovenska. (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

Parametry příjmu: Astra 3B (23,5 stupně východně), 11895/V, SR 27500, FEC 5/6, norma DVB-S, kódování žádné (FTA)

Teleshopping na satelitu v HD – od září nekódovaně hned ze tří kanálů

Nakupování prostřednictvím televizní obrazovky, zkráceně teleshopping, se v Německu těší obrovské popularitě. Na rozdíl od České republiky zde funguje řada takto orientovaných stanic. Zatímco u nás je takováto stanice v podstatě pouze jedna – TOP Shop TV, kterou je možné naladit nekódovaně prostřednictvím satelitu Thor na pozici 1 stupeň západně, u našich západních sousedů je takovýchto programů celá řada. Jen namátkou je možné uvést ty neznámější Home Shopping Europe 24 (HSE 24), QVC Deutschland, Sonnenklar TV a řadu dalších. Není se proto čemu divit, že právě uvedené teleshoppingové stanice postoupí od 1. září o „level výše“ a začnou své produkty nabízet divákům za pomocí vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Zatímco první dva programy jsou čistě nákupní, orientují se tedy na různé domácí spotřebiče, oblečení, šperky a tak dále, Sonnenklar TV je v podstatě programem v této kategorii tematickým. Zabývá se prodejem zájezdů do turisticky atraktivních destinaci. HSE 24 je také jednou ze stanic, která již využívá na svém standardně šířeném programu také technologii HbbTV. Čeští diváci budou moci všechny tři uvedené kanály sledovat z orbitální pozice 19,2 stupně východně v nekódované podobě. Pro jejich sledování tedy nebude nutná žádná zákaznická karta.

MM socky3

Teleshopping - web - HSE 24

Teleshopping je výnosným businessem také na webu. (Repro foto: web HSE 24.de)

Parametry příjmu HSE 24 HD a QVC Deutschland HD: Astra 1KR (19,2 stupně východně), 10773/H, SR 22.000, FEC 3/4, norma DVB-S2/8PSK, kódování žádné (FTA)
Parametry příjmu Sonnenklar TV HD: Astra 1L (19,2 stupně východně), 12574/H, SR 22000, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK, kódování žádné (FTA)

Je velice pravděpodobné, že od září nás čekají v rámci digitální televize ještě další novinky, o kterých prozatím nevíme, proto bude správné, když i nadále budete sledovat náš web.

Nejzásadnější událost posledních dní bude:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.