Hlavní navigace

Nekomunikativní ředitel šéfem komunikace. To jde snad jen u nás

7. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jan Potůček Autor: 115393
Nemám nic proti Václavu Kasíkovi, bývalému generálnímu řediteli Českého rozhlasu. Snad jen to, že mi loni v létě neposkytl opakovaně slíbený (a také odložený) rozhovor o jeho bojích s Radou Českého rozhlasu, která ho po několika podpásovkách neférově odvolala. Ale že by se Václav Kasík měl stát šéfem odboru komunikace pražského magistrátu? To je opravdu směšné.

Václav Kasík byl tak trochu podivínský ředitel Českého rozhlasu. Rozhodně nijak nevyčníval a pokud nemusel, veřejně se neprojevoval. A to tak, že pokud náhodou některý z mnoha set zaměstnanců rozhlasu, třeba ze vzdálenějšího regionálního studia, nevěděl, jak Kasík vypadá, mohl si ho splést třeba s hostem, který přišel do nějakého diskusního pořadu (to se opravdu stalo). Jestliže v něčem Kasík jako ředitel ČRo nevynikal, byla to komunikace.

A právě nekomunikace mohla být jedním z důvodů, proč se Kasík loni v červenci, takřka na den přesně deset let po svém prvním zvolení, musel poroučet z křesla generálního ředitele ČRo. Na poslední chvíli se sice snažil prostřednictvím vybraných médií volat o pomoc, když zveřejnil informaci, že mu jacísi lobbisté vyhrožovali a žádali jeho dobrovolnou rezignaci, jinak prý zařídí, aby ho rozhlasová rada odvolala, ale to už bylo příliš pozdě.

Pokud jste tuto kauzu loni v létě sledovali podrobněji, jistě si vzpomenete i na Kasíkovo vystoupení v Událostech, komentářích na České televizi v den jeho odvolání. Ačkoli předtím novinářům tvrdil, že pokud jej rada odvolá, zveřejní totožnost lobbistů, kteří mu vyhrožovali, v televizním studiu si ale vše rozmyslel. Jak typické. Nebylo poprvé: nerozhodnost a přehnaná opatrnost patří mezi ty horší vlastnosti bývalého šéfa Českého rozhlasu.

O to překvapivější je, že Václav Kasík má nastoupit do funkce šéfa odboru pražského magistrátu, který má na starosti komunikaci s veřejnosti a médii. Bývalý ředitel Českého rozhlasu, který za deset let svého šéfování rozdal jen minimum rozhovorů a všem potenciálně nepříjemným se vyhnul, má nyní komunikovat za pražské radní? Jistě, je to trafika od Kasíkova dobrého známého, pražského primátora Pavla Béma, ale i tak.

KL24

Václav Kasík je jistě dobrý manažer, ale ne komunikátor. Ne náhodou mu z rozhlase přezdívali „fíkus“ – podle toho, že se na různých veřejných akcích obvykle jen mihnul a pak nečekaně zmizel – a možná mu to v prvních letech ředitelování pomohlo, protože na sebe nestrhával pozornost. Jenže v době, kdy tu pozornost a zájem médií potřeboval jako sůl, se veřejně nedokázal ani bránit. Jak dokáže bránit pražský magistrát se všemi jeho kauzami typu Opencard?

Nový šéf odboru komunikace pražského magistrátu má být ovšem výkonem této funkce pouze pověřen. Vypadá to, že jde o dočasné řešení. Věří snad Václav Kasík, že uspěje se svojí žalobou na Radu Českého rozhlasu a vrátí se do křesla generálního ředitele? A pokud tomu věří, proč říká novinářům, že zvažuje účast ve výběrovém řízení na nového šéfa veřejnoprávního rozhlasu, které vypsala tatáž rada koncem února, jakmile Kasíkův nástupce Richard Medek odstoupil? A co když uspěje s žalobou i ve výběrovém řízení? Bude snad dvojitým ředitelem Českého rozhlasu?

Měl by se Václav Kasík vrátit jako generální ředitel do Českého rozhlasu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).