Hlavní navigace

Nova Cinema začala vysílat v multiplexu 2, sítě 1 a 3 rozšířily pokrytí

15. 12. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Dnešní den se dá bez nadsázky označit za další milník v české digitalizaci. V multiplexu 2 přibyl třetí program, filmový kanál Nova Cinema, z něhož se tím pádem stal další povinně zařazovaný, neplacený program v základních nabídkách kabelové televize a IPTV. Multiplex 3 zahájil vysílání na čtyřech nových vysílačích velkého výkonu, které pro jeho operátora, společnost Czech Digital Group (CDG), provozují České Radiokomunikace. A veřejnoprávní multiplex České televize spustil poslední na letošek naplánovaný vysílač na Klínovci.

Velké ladění set-top-boxů kvůli Nově Cinema

Nova Cinema se objevila v multiplexu 2, tedy ve stejné digitální síti s Novou a Primou, již v neděli navečer. Momentálně ji pozemní cestou na set-top-box nebo integrovaný digitální televizor může naladit zhruba 52 % obyvatel České republiky. Nova Cinema je dostupná z devíti digitálních vysílačů: v Praze a středních Čechách ze Žižkova a Cukráku na kanálu 41, na Ústecku z Bukové hory a na Chomutovsku z Jedlové hory na kanálu 58, na Plzeňsku z Krašova a na Domažlicku z Vraního vrchu na kanálu 48, v Brně a okolí z vysílačů Hády a Barvičova na kanálu 40 a v Ostravě z vysílače Hladnov na kanálu 39.

Diváci ve všech těchto lokalitách ale musí kvůli příjmu Novy Cinema znovu spustit automatické vyhledávání programů na svém set-top-boxu nebo digitálním televizoru. Teprve až se jim načte aktuální programová nabídka, mohou tento program sledovat. Na Ústecku, v Praze a středních Čechách a také na Plzeňsku mnoha divákům díky automatickému vyhledávání programů naskočí také tři nové televizní stanice multiplexu 3, který dnes zahajuje vysílání na čtyřech nových vysílačích velkého výkonu (o něm podrobněji níže). Nova Cinema se zařazením do zemské digitální sítě stává neplaceným, volně šířeným programem, který byl měly kabelové společnosti a operátoři IPTV povinně zařazovat do nejnižších omezených programových nabídek. Satelitních služeb se tato povinnost netýká, a Nova Cinema bude kvůli vysílacím právům nadále svůj signál z družice kódovat.

TV Nova Cinema obrazovka

Vše, co jste chtěli vědět o Nově Cinema

Jak vznikl filmový kanál Nova Cinema, kde se dá naladit a jaký je jeho program? V jakém balíčku by mi ho měl nabídnout můj kabelový, satelitní a IPTV operátor? Kdy Nova Cinema přejde na vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Odpovědi na tyto a další otázky najdete na speciální stránce věnované všem důležitým článkům, rozhovorům a aktualitám serveru DigiZone.cz o Nově Cinema.

Multiplex 3 na čtyřech nových vysílačích

Zemská digitální síť 3 dnes oficiálně startuje na čtyřech vysílačích velkého výkonu, a dohání tak časový skluz oproti tabulkám termínů v Technickém plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání. V Praze je multiplex 3 nově dostupný z vysílačů Žižkov a Cukrák, stejně jako multiplexy 1 a 2. Má také stejné technické parametry: ze Žižkova vysílá výkonem 32 kW s vertikální polarizací, z Cukráku výkonem 100 kW a s horizontální polarizací. Oba vysílače tvoří jednofrekvenční síť na kanálu 59. Operátor sítě, společnost CDG, si zároveň ponechala i původní tři pražské vysílače Strahov, Ládví a Zelený Pruh, z nichž multiplex 3 nadále vysílá na kanálu 46 s horizontální polarizací. Podle technického ředitele CDG Tomáše Vlčka se tak firma rozhodla proto, že řada diváků má na tento kanál a polarizaci nastavenou anténu.

Obsah multiplexu 3 na původních třech pražských vysílačích a dvou nových se mírně liší. Ze Žižkova a Cukráku diváci nenaladí křesťanskou televizi Noe. Jinak je obsah totožný: v síti 3 vysílá zpravodajský kanál Z1, hudební televize Óčko, lifestylová televize Public a křesťanské rádio Proglas. Stejný obsah má multiplex 3 také na dalších dvou nových vysílačích: plzeňském Krašovu, z něhož vysílá na kanále 52 výkonem 100 kW a s horizontální polarizací (kvůli startu Krašova ukončila CDG vysílání svojí digitální sítě na dosavadním plzeňském vysílači Košutka) a na ústecké Bukové hoře. Právě na Ústecku ale musí multiplex 3 vysílat s nižším výkonem 10 kW kvůli předpokládanému rušení analogové Primy z Klínovce na stejném vysílacím kanálu 55. Po důkladném měření by mohl multiplex 3 z Bukové hory výkon zvýšit.

Mux 3 - krok 2

Aktuální pokrytí zemské digitální sítě 3 (Zdroj: prezentace Jiřího Kramosila z konference Radiokomunikace 2008; kliknutím obrázek zvětšíte)

Region ČR celá mapa

MAPY POKRYTÍ: Kde všude nyní naladíte multiplex 3

Nejste si jisti tím, zda se nacházíte v místě pokrytí zemské digitální sítě 3, která šíří digitální signál hudebního kanálu Óčko, soukromé zpravodajské televize Z1, lifestylového programu Public a křesťanského rádia Proglas? Podívejte se podrobné mapy teoretického pokrytí signálem multiplexu 3 na stránce DigiZone.cz, zaměřené právě na tuto digitální síť.

Česká televize digitálně i z Klínovce

Počínaje dneškem rozšiřuje svoje vysílání také veřejnoprávní multiplex 1 provozovaný Českou televizí. Posledním letos spouštěným digitálním vysílačem této sítě je jáchymovský Klínovec. ČT na něm začala digitální vysílání testovat již minulý týden v pátek. Klínovec je v pořadí třináctým digitálním vysílačem multiplexu 1, vysílá na kanálu 36 výkonem 32 kW a s horizontální polarizací. Společně s chebskou Zelenou horou tvoří jednofrekvenční síť a je posledním vysílačem velkého a středního výkonu multiplexu 1 v územní oblasti Plzeň. Kavčí hory nyní provedou v západních Čechách podrobné měření intenzity signálu, aby mohly rozhodnout o případných digitálních opakovačích a pokrývačích. V oblasti zatím provozují jediný: v Nemanicích na Domažlicku.

Spuštěním Klínovce je digitální signál ČT dostupný již 58 procentům obyvatel České republiky a prakticky pokrývá celou oblast země na západ od Prahy. Na další rozšiřování digitální sítě ČT si budou muset diváci počkat do června příštího roku, kdy je naplánované spouštění jihlavského vysílače Javořice a vimperského Mařského vrchu. V červenci přibude středočeský vysílač Mezivrata a liberecký Ještěd, v srpnu krkonošská Černá hora a v listopadu brněnský Kojál. Na příští rok je také naplánované stěhování multiplexu 1 v Brně z nynějšího kanálu 25 na kanál 29. Dojde k němu se spuštěním Kojálu, takže současné vysílače Hády a Barvičova s ním vytvoří jednofrekvenční síť, k níž se časem připojí také pálavský Děvín.

Mux 1 - pokrytí ČR k 15.12.2008

Aktuální pokrytí zemské digitální sítě 1 (Zdroj: prezentace Jiřího Kramosila z konference Radiokomunikace 2008; kliknutím obrázek zvětšíte)

TV ČT loga všech programů 2007

Podrobnosti o digitálním vysílání ČT na Jáchymovsku

Podrobnou mapu pokrytí veřejnoprávního multiplexu 1 České televize z jáchymovského vysílače Klínovec najdete v kapitole Jáchymov stálé přílohy serveru DigiZone.cz Digitální vysílání v regionech. Technické parametry této digitální sítě a mapy pokrytí všech spuštěných vysílačů multiplexu 1 najdete na samostatné stránce věnované digitální síti České televize.

Nastanou také problémy: rušení analogové Primy a STA

Anténa televizní

Dnešek ale nepřináší jenom pozitiva. Startem multiplexu 3 z pražských vysílačů Žižkov a Cukrák mohou diváci v pražských Vokovicích, Břevnově, ale také v Roztokách u Prahy a v Berouně přijít o analogový signál televize Prima, která v těchto lokalitách vysílá na kanálu 59. Zejména ve Vokovicích, kde má řada domů nastavené společné televizní antény (STA) na kanál 59 právě kvůli Primě, o tento program přijdou a nezbude jim nic jiného, než předčasně přejít na digitální příjem televize. Kvůli němu ale budou muset podstoupit další úpravy STA, nejlépe přidáním kanálových vložek pro kanály 48 (multiplex 2) a 53 (multiplex 1). Pro kanál 59 (multiplex 3) už STA upravené mají, ale bez set-top-boxu nebo digitálního televizoru na něm nic nenaladí.

STA by mohly být samostatnou kapitolou tohoto článku, neboť řada diváků, natěšených na digitální příjem Óčka, Z1 nebo televize Public, toto vysílání přes společnou anténu nenaladí. Neuvědomí si totiž, že bez úpravy STA signál multiplexu 3 do jejich televizoru neprojde. V Praze zase mnoho diváků doposud neví, že žižkovský vysílač oproti dlouholeté praxi nevysílá digitálně s horizontální, ale vertikální polarizací, a anténu je kvůli tomu třeba pootočit o 90 stupňů. Právě v Praze a středních Čechách by se také mohly projevit problémy s příjmem multiplexu 3 kvůli poměrně vysokému vysílacímu kanálu 59.

Některé STA nejsou pro příjem takto vysokých kanálů vůbec uzpůsobené, anténa ztrácí ziskovost a kvalita vysílání je mizerná. Také z toho důvodu si multiplex 3 v Praze ponechává i původní trojici vysílačů, byť velmi poruchových a na hranici životnosti.

Která událost posledních 24 hodin je pro vás nejdůležitější?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.