Hlavní navigace

Nova s Primou konečně odkryly karty. Máme se na co těšit?

5. 2. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Komerční televize Nova a Prima uspořádaly toto úterý tiskové konference k programovým novinkám pro jarní měsíce. Zatímco novácká byla mnohem pompéznější, v očích ředitele Primy Marka Singera bylo vidět nadšení a také určité naděje, že v boji s konkurencí je možné uspět. Nova sází na SuperStar a ze seriálů pak především na tureckou Tisíc a jednu noc, Prima pak na reality show Šéfka, která vzniká ve spolupráci se slovenskou TV Joj a Norou Mojsejovou, a také na vztahové Cesty domů. Určitým překvapením pro novináře bylo i oznámení, že nejsledovanější tuzemská televize spustí „již brzy“ další televizní stanici.

Novinky přestavila Nova i Prima

Na vášnivou obhajobu turecké telenovely Tisíc a jedna noc se změnila včerejší tisková konference televize Nova k jarnímu programovému schématu. Ačkoli hlavním projektem jara bude druhá řada pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar, nejvíc vášní vyvolal právě turecký seriál, který Nova nasadí do vysílání již tuto neděli a po první dva týdny jím obsadí pět večerů týdně, z toho tři hned dvěma díly za sebou. V debatě o Tisíci a jedné noci zanikly další programové novinky Novy, zejména rozšíření zpravodajství a jeho nová grafika. Televize Prima představila své novinky ve stejný den v pražském Hotelu Yasmin. Přesto, že si tuzemská komerční dvojka nemůže dovolit tak pompézní tiskovou konferenci jako její soupeřící skupina, bylo vidět především v očích generálního ředitele Primy Marka Singera nadšení, s nímž představoval nové formáty. Co si myslí o experimentu Šéfka, reality show s Norou Mojsejovou, která moc českým divákům neříká a bude konkurovat SuperStar na Nově? Věří mu především proto, že kvóta osmi tisíc přihlášených do castingu padla už během prvních několika dní.

Jan Potůček: Nova rozšíří zprávy a změní grafiku. Nabídne SuperStar a Tisíc a jednu noc
Lukáš Polák: Prima bude na jaře odvážná. Herců z „jihovýchodu“ se nebojí
Jan Potůček: Nova si rychle zaregistrovala internetové domény pro nové kanály
Jan Potůček: Nova si registruje názvy pro nové kanály, i Nova Kids nebo Nova Hobby
Jan Potůček: Nova potvrdila, že připravuje nové tematické kanály. Jeden už brzy
Jan Potůček: Prima Doma vs. Nova Doma. Patentový úřad čeká zajímavé rozhodování

Nad tuzemskem vládly mimořádně dobré příjmové podmínky, díky inverzi

Lovci vzdálených signálů si v úterý opět přišli na své. Mimořádně dobré příjmové podmínky vládly jak na pásmu VKV tak i UHF. Náš externí spolupracovník Čestmír Polák ráno v 7 hodin zapnul analogové ladění v pásmu UHF a nic nového, až na nějaké zbytky ČT 1, Novy a jedné Primy ve velkém šumu. Velké překvapení však nastalo u digitálního způsobu příjmu signálu. Na 21. kanálu, tedy 474 MHz, naladil čtyři programy rakouské televize. Šlo o multiplex B s kanály PULS 4, 3sat, ORF Sport Plus (v té době vysílalo Hitradio Ö3) a Servus TV. Síla signálu kolísala od 20 do 100 %, kvalita od 60 do 98 %. Obraz byl po celou dobu naprosto bez výpadků. Starou neznačkovou čtyřiačtyřiceti prvkovou anténu má na balkóně ve čtvrtém patře paneláku v Praze-Bohnicích (bez zesilovače). Do Plzně pak dolétly signály z Polska i Slovenska. Podařilo se zachytit například vzdálený vysílač Banská Bystrica a bez problémů také lokality moravské – Zlín, Svitavy, Valašské Klobouky.

Puls 4 - Čestmír Polák - zachyceno v Praze

Rakouský multiplex B, jehož součástí je mimo jiné komerční televize Puls 4, byl zachycen i v Praze naším externistou Čestmírem Polákem. (Foto: Čestmír Polák)

Čestmír Polák: Inverze přála dálkovému příjmu. Do Prahy dolétla rakouská digitální televize
Daniel Neumann: Inverze přinesla Slovenskou televizi z Banské Bystice až do Plzně

Eurosport projde změnou vizuálu

Nejpopulárnější sportovní kanál v Evropě, Eurosport, chystá pro letošní rok významnou změnu. Ve druhém čtvrtletí letošního roku dojde ke kompletní změně všech jeho log, tedy SD a HD verzí jeho programů a také všech produktů, které s programem souvisí (web, mobilní portál a další). Eurosport zároveň slibuje nový pohled na sportovní zážitky a větší zaměření na emoce diváků. Eurosport vysílá v současné době v 59 zemích a 20 jazycích včetně češtiny pro více než 123 milionů domácností. Stanice přináší každý rok přes 3000 hodin živých přenosů včetně největších událostí na poli fotbalu, motoristického sportu, tenisu, cyklistiky a zimních sportů. Jeho sesterský kanál Eurosport 2 je dostupný pro přibližně 48 milionů domácností v 16 jazycích a 47 zemích. V letošním roce se mohou diváci těšit například na přenosy z Tour de France, French a US Open a také na FIFA Women’s World Cup 2011. Nebude pochopitelně chybět ani alpské a severské lyžování, plavání a snooker.

Eurosport 2011 - nová loga

Lukáš Polák: Podívejte se na nová loga Eurosportu a jeho novinky pro rok 2011

Stručně

Nikoliv v nativním HD rozlišení, jak se před několika dny objevilo na internetu, ale pouze v takzvaném upscalu, tedy obrazu z SD do HD kvality přepočítaného, se objeví televize Prima v satelitní službě CS Link. Potvrdila se tak informace serveru DigiZone.cz, kterou jsme vám přinesli již v pondělí. Tuzemská komerční televizní dvojka nemá pro nativní HD uzpůsobený vysílací řetězec.

Lukáš Polák: Prima potvrdila, že na satelitu v nativním vysokém rozlišení nebude
Lukáš Polák: Prima HD míří na satelit. Ve vysokém rozlišení však nebude

Zájemci, kteří by chtěli otestovat systém DVB-T2, už si mohou objednat zařízení pro jeho příjem přímo v České republice. Právě v tomto standardu se vysílá terestricky například ve Velké Británii a aktuálně si ho zkoušejí také České Radiokomunikace na 25. kanálu v Praze. Doposud bylo možné objednat zařízení pro příjem tohoto digitálního signálu pouze přes zahraniční e-shopy.

Lukáš Polák: V tuzemsku už se prodává USB klíčenka pro systém DVB-T2

Budoucí zákazníci společnosti Samsung, kteří si od ní koupí letošní modely televizorů, jež by se měly na trh dostat v březnu, se mohou těšit na online vysílání hudební televize Óčko. Serveru DigiZone.cz to potvrdil technický ředitel této stanice Lukáš Hnilička i Regional Product Marketing Manager AV Czech&Slovak této firmy Ondřej Lukáč. Vysílání bude dostupné prostřednictvím služby Internet@TV.

Lukáš Polák: Hudební televize Óčko míří přes internet do televizorů Samsung

O2 Info - ukončení vysílání

Od 1. února není součástí terestrického multiplexu 4 program O2 Info. Jeho vysílání nahradila bílým písmem psaná následující stručná textová informace: „Vážení diváci, oznamujeme vám, že došlo k ukončení zkušebního vysílání kanálu O2 Info.“ V současné době jsou tedy v síti šířeny pouze tři programy – ČT HD, Nova HD a hudební televize Óčko.

Lukáš Polák: Telefónica ukončila vysílání kanálu O2 Info v terestrickém multiplexu 4

Společnost IKO Cabel, která je provozovatelem kanálů Film+, DoQ, Fishing and Hunting, zastupuje v České republice a na Slovensku od ledna nově také kanály společnosti MTV Networks. Firma to dnes oznámila prostřednictvím tiskové zprávy. Jde konkrétně o stanice Nickelodeon, Nick Jr., VH1, VH1 Classic, MTV Rocks, MTV Hits, MTV Dance a také MTVN HD.

Lukáš Polák: Provozovatel Filmu+ zastupuje nově kanály MTV. Dočkáme se MTVN HD?

MMF24

IPTV služba brněnské společnosti Smart Comp., která nese označení Netbox, přichází s novým balíčkováním svých programů. Balíčky se nově označují TV Začínám a TV Přepínám a mají rozšířenou programovou skladbu. Novinkou je zařazení programu Nova Sport v SD i HD verzi do druhého z nich. Za 399 Kč tak zákazník získá celkem 55 stanic.

Lukáš Polák: Netbox zavedl nové označení svých balíčků a zařadil Novu Sport HD

Nejzásadnější události tohoto týdne byla:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).