Značně rozporuplné názory na možnost prodloužení individuálních oprávnění ke kmitočtům pro regionální sítě DVB-T mají provozovatelé těchto multiplexů. Zatímco většina operátorů regionálních sítí pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T by ráda pokračovala ve vysílání i po 31. prosinci 2017, kdy jim vyprší původně udělená individuální oprávnění ke kmitočtům, České Radiokomunikace jsou proti a trvají na ukončení existence regionálních multiplexů již ke konci letošního roku. Obávají se totiž, že by regionální sítě DVB-T blokovaly kmitočty potřebné pro výstavbu přechodových a finálních sítí DVB-T2 a také jejich dokrývačů.
Deset kmitočtů by končilo letos na Silvestra
ČTÚ v polovině července navrhl, aby kmitočty, na kterých nyní vysílají regionální sítě DVB-T, mohly být využívány o rok déle, případně až do června 2020, kdy má být v České republice uvolněno kmitočtové pásmo 700 MHz pro mobilní sítě nové generace. Pouze deset kmitočtů by podle ČTÚ bylo nutné vypnout v původně stanoveném termínu 31. prosince 2017. Dotklo by se to tří regionálních multiplexů: šest kmitočtů náleží Regionální síti 7, kterou provozuje Radim Pařízek a využívá ji Česká televize jako rozšíření svého veřejnoprávního multiplexu pro šíření programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), tři kmitočty Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací a jeden Regionální síti 20, již provozují rovněž ČRa.

Ostravský podnikatel Radim Pařízek je aktivní v oblasti televizního a rozhlasového vysílání hned na několika polích.
Pařízek by vypnutím šesti kmitočtů, konkrétně v Českých Budějovicích, Domažlicích, Jablonci nad Nisou, Jáchymově, Jihlavě a Klatovech, přišel o šestinu vysílačů Regionální sítě 7 a s takovým postupem nesouhlasí. S ohledem na to, že jednáme s provozovateli vysílání, jejichž obsah je šířen prostřednictvím MPX1/RS7, navrhujeme úpravu textu týkající se Přílohy č. 3 se snahou o maximální možné prodloužení provozu této sítě,
napsal Pařízek v připomínce k návrhu ČTÚ na změnu PVRS. Zmiňovaná příloha obsahuje oněch deset kmitočtů regionálních multiplexů DVB-T, které by musely být vypnuty již ke konci letošního roku. Navrhujeme prodloužit termín odnětí kmitočtů pro Regionální síť 7 s ohledem na skutečný termín nového použití uvedených, resp. o doplnění PVRS o adekvátní náhradu,
dodal Pařízek.
Volí Nova zdržovací taktiku jako u analogu?
ČTÚ však vypínané kmitočty potřebuje pro mezinárodní koordinaci přechodových a finálních sítí DVB-T2. Zároveň ve svém návrhu uvádí, že do budoucna už nebude vydávat žádné kmitočty pro pozemní digitální vysílání ve standardu DVB-T, ale pouze v DVB-T2, na který má terestrické televizní vysílání v Česku přejít do června 2020. Proti takovému kroku se však ozval nejen Radim Pařízek, ale také jeden z jeho největších klientů, televize Nova. Podle technického ředitele Novy Josefa Uhra by direktivní rozhodnutí o nepřidělování dalších kmitočtů pro vysílání v DVB-T zabránilo optimalizaci celoplošného multiplexu 4, v němž Nova šíří svoje programy Nova 2, Nova Action a Nova Gold.
Nejsledovanější komerční televize tvrdí, že vyjednává s Radimem Pařízkem o zprovoznění dokrývačů multiplexu 4, které by zvýšily dosah této sítě. To samé napsal ve své připomínce adresované ČTÚ i Radim Pařízek. Nova společně s operátorem multiplexu 4 by tak de facto mohli blokovat některé kmitočty potřebné pro výstavbu přechodových sítí DVB-T2. Jde o podobnou zdržovací metodu, kterou zvolila Nova v době přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T.
V analogové éře byly držiteli kmitočtů pro vysílání samy televize. Stát jim za to, že se předčasně vzdají těchto kmitočtů, slíbil přednostní vstup do digitálního vysílání, kompenzační licence pro nové programy a prodloužení licencí pro hlavní kanály. Nova přesto vypínání analogového vysílání a vracení kmitočtových přídělů zdržovala a blokovala tím rozvoj digitálního vysílání.
Komplikovanější přechod na DVB-T2 pro regiony
Při přechodu na DVB-T2 volí Nova opět zdržovací taktiku. Odmítá vstoupit do přechodových sítí DVB-T2 a odvolává se na nejasnou obchodní politiku terestrického vysílání ve standardu DVB-T2. Z komerčních televizních skupin je jediná, kdo nemá zastoupení v přechodových multiplexech DVB-T2. Neobjevila se ani v Přechodové síti 12, kterou provozují ČRa pro klienty celoplošných multiplexů 2 a 3, ani v Přechodové síti 13 Radima Pařízka, již by pro přechod na DVB-T2 měly využít programy v multiplexu 4 a regionálních sítí DVB-T. Sám Radim Pařízek navíc nedávno překvapil rozhodnutím, že jeho přechodová síť DVB-T2, která byla zamýšlena jako regionalizovatelná, nebude odpojovat vysílání po regionech a nenabídne tak adekvátní podmínky regionálním televizím pro přechod na DVB-T2.
Proti Pařízkovu záměru neodpojovat regionálně vysílání v Přechodové síti 13 protestovala Asociace krajských televizí, ale i České Radiokomunikace. Oba subjekty se odvolávají na vládní Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání, v níž je Přechodová síť 13 zamýšlena jako regionální s možností regionálního odpojování. Radim Pařízek však chce regionálním televizím nabídnout celoplošné programové pozice, na kterých by se jednotlivé programy střídaly v časových intervalech.
Toto řešení, které je výrazně levnější než využívání regionálních headendů a multiplexerů, podporuje i předseda Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Dvořák, podle něhož se o Přechodové síti 13 vždy hovořilo jako o „regionální“ ve smyslu omezení jejího pokrytí, nikoli v souvislosti s možností regionálního odpojování vysílání.
Jednotný konec regionálních sítí v roce 2018?
Vraťme se však k samotnému návrhu ČTÚ na prodlužování individuálních oprávnění ke kmitočtům pro regionální sítě DVB-T2. Kromě deseti zmiňovaných kmitočtů, které by skončily 31. prosince 2017, by většina dalších kmitočtů pro regionální vysílání končila o rok déle, tedy k 31. prosinci 2018. Konkrétně by se jednalo o kmitočty v pásmech 400, 500 a 600 MHz s tím, že ČTÚ by je mohl odebrat i dříve, pokud by si to vyžádala výstavba přechodových a finálních sítí DVB-T2. Kmitočty v pásmu 700 MHz, kvůli nimž dochází k přechodu na DVB-T2, protože o ně televizní vysílání definitivně přijde, by mohly pokračovat do června 2020. Rozvržení vypínání regionálních sítí DVB-T do tří různých termínů se ale nelíbí jak Českým Radiokomunikacím, tak dalšímu operátorovi, společnosti Prague Digital TV.
Firma, která provozuje pražskou Regionální síť 4, se společně s Radimem Pařízkem nejvíce zasadila o to, aby ČTÚ přehodnotil striktní ukončení vysílání regionálních multiplexů DVB-T ke konci letošního roku. Pro Regionální síť 4 poté telekomunikační úřad v návrhu změny PVRS určil nový termín ukončení vysílání na 31. prosince 2018. Ani s ním však Prague Digital TV není spokojena a navrhuje, aby k tomuto datu končila individuální oprávnění pro kmitočty všech regionálních sítí DVB-T s tím, že v druhé polovině příštího roku (po přijetí Technického plánu přechodu na DVB-T2) by ČTÚ provedl revizi, a pokud by to bylo možné, některá individuální oprávnění by prodloužil. Jednatel společnosti Prague Digital TV Petr Formánek dokonce hovoří o možnosti pokračování některých regionálních sítí DVB-T i po přechodu na DVB-T2, tedy po roce 2020.
ČTÚ čeká těžké rozhodování
Proti dalšímu prodlužování regionálních sítí DVB-T ovšem protestují České Radiokomunikace, které trvají na dodržení původně deklarovaného termínu ukončení platnosti jejich individuálních oprávnění. Připomínají také, že po přechodu na DVB-T2 má regionální vysílání zajišťovat finální síť 24, která bude pokračovatelem dnešního multiplexu 4, a také rozvojová síť 26, o kterou má zájem Česká televize. Tím by se ovšem eliminoval počet provozovatelů sítí pro pozemní digitální televizní vysílání ze současných více než deseti na pouhé tři – České Radiokomunikace, Českou televizi (pro kterou však technicky zajišťují provoz sítí České Radiokomunikace a společnost Progress Digital vlastněná Radimem Pařízkem) a Digital Broadcasting.
ČTÚ tedy čeká těžké rozhodování. Ať se přikloní k jakékoli straně, vždy zůstanou nespokojení operátoři. Připomínky k návrhu změn PVRS bylo možné předkládat do 16. srpna, poté má telekomunikační úřad měsíční lhůtu na jejich vypořádání. Následně se bude o finální podobě návrhu bavit Rada ČTÚ, takže konečný verdikt nelze očekávat dříve než na přelomu září a října. Tedy v době, kdy by už mělo startovat plnohodnotné vysílání přechodových sítí DVB-T2 České televize a společnosti Digital Broadcasting.