Hlavní navigace

Pět krajských multiplexů pro digitální rozhlas získala firma Teleko

22. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 2. 2011

Zemské digitální rozhlasové vysílání v pěti krajích České republiky bude provozovat příbramská společnost Teleko, která se dlouhodobě zabývá testy digitálních rádií. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který Teleku udělil krajské multiplexy pro Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Firma to oznámila v oficiální tiskové zprávě.

K TÉMATU: Bitva o sítě pro digitální rozhlas se odehraje pouze v devíti krajích

Tendr na krajské sítě pro zemský digitální rozhlas v takzvaném L pásmu vypsal ČTÚ již loni na podzim. Výběrová komise v prosinci doporučila úřadu vybrat tři společnosti, které měly získat oprávnění provozovat krajské multiplexy pro digitální rozhlas a multimediální služby ve většině krajů České republiky. Rozhodující byla cena, jakou byli zájemci za pronájem kmitočtů zaplatit. Nejlukrativnější pražský multiplex tak měly například získat České Radiokomunikace, které za něj nabídly přes jeden milion korun.

ČTĚTE TAKÉ: Co ještě brání startu digitálního rozhlasu v Česku?

O vítězi tendrů rozhodl ČTÚ ve výběrových řízeních konaných na sklonku roku 2010, a umožnil tím zahájení řádného rozhlasového a multimediálního digitálního vysílání v systémech DAB, DAB+ a DMB. Teleko tak může v brzké době poskytnout vysílání moderní formy rozhlasu a multimédií přibližně jedenačtyřiceti procentům populace v České republice, informoval jednatel společnosti Teleko Tomáš Řapek. Firma si všechny tři standardy v minulosti testovala v Praze, ale i dalších regionech České republiky.

ROZHOVOR: Pavel Dvořák: Tendr na digitální rozhlas se týká pouze L-pásma

Content tip EARLY

Experimenty se zemským digitálním rozhlasem provádí Teleko od roku 2004, společnost je také členem mezinárodní organizace World DMB Forum, pro niž v roce 2005 zajišťovala kongres v Praze. Zatím není jasné, která rádia budou mít zájem o zemské digitální vysílání, velkou neznámou je také využití multimediální aplikace DMB (Digital Multimedia Broadcasting), která umožňuje digitální televizní vysílání pro mobilní telefony.

DMB přinese cestujícím v dopravních prostředcích on-line informace, jako jsou aktuální příjezdy, odjezdy přílety, odlety, varovná nebo kalamitní hlášení, aktuální zpravodajství a mnoho dalších aplikací. DMB také umožňuje televizní vysílání pro mobilní přijímače, přiblížila firma Teleko, která na svém webu nabízí i prodej tří typů digitálních rozhlasových přijímačů za cenu od 1 936 do 7 536 korun včetně DPH.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).