Hlavní navigace

Počítače chytají viry už 25 let

25. 7. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V těchto dnech je to už dlouhých 25 let, co se objevil na tehdejších počítačích Apple II program, který je dnes označován za první počítačový virus. Jmenoval se Elk Cloner a vytvořil jej v té době teprve patnáctiletý student Rich Skrenta z Pittsburghu.
Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Ať už prvenství připisujete prográmku Elk Cloner, konkurentovi ©Brain z roku 1986 či některému z pozdějších kousků záškodnického kódu, jisté je, že pionýrské časy jsou dávno pryč. Viry a počítače za těch 25 let urazily obrovský kus cesty.

Zpětně můžeme dnes některé viry z 90. let minulého století označit za roztomilé. Dnes už jsou klasické viry prakticky na vymření, ale jejich nástupci se činí, seč jim síly stačí. Nejsou o svérázném vtipkování nebo exhibicionismu nedoceněných programátorů. Drtivá většina současných infekcí je o zisku a rozhodně není přehnané hovořit o internetové mafii.

Právě Internet se stal novým způsobem šíření infekce. Viry už opravdu nečíhají na 5,25" nebo 3,5" disketách, ale většina z nás se s malwarem setkává téměř každý den ve své e-mailové schránce. Buď přímo v podobě infikovaného souboru a nebo nepřímo formou záplavy spamu. Ten dnes, podle těch pesimističtějších odhadů, představuje přes 90 procent ze všech e-mailů. Jak by se e-mailové infrastruktuře ulevilo, kdybychom se zbavili alespoň třetiny spamu.

Myslím, že nemá cenu házet obrovskými ciframi. Každému je snad jasné, že počítačová bezpečnost je velký byznys, ve kterém se točí ohromné množství peněz, a přesto malware řádí víc a víc. Při tom, jak se současná společnost odevzdává do rukou informatiky, je schopnost účinně čelit infekci stále důležitější. Opravdu mě nenapadá, kudy by mohla vést cestička k bezpečnějšímu internetovému světu bez virů, spywaru, adwaru, trojanů, botů, červů, spamů atd. Linux to nebude. Je naivní myslet si, že někdy bude software zcela bez chyb a až bude mít jednou snad Linux nějaké důstojnější zastoupení na desktopech, bude muset taky čelit náletům havěti všeho druhu.

Začít se musí u uživatelů. Sebelepší zabezpečovací systém je k ničemu, když jej zapomenete zapnout a ještě necháte otevřené dveře. Přesně tak totiž vypadají holá Windows po připojení k Internetu. Prevenci tedy nelze podceňovat, ovšem řadový uživatel je podstatně méně pružný než ti na druhé straně barikády, kteří se chtějí dostat k vašemu účtu v bance nebo by rádi použili váš počítač k rozesílání spamu. Už víc jak deset let píší české magazíny určené uživatelům, jak důležitý je antivir. Ne všichni si to ale zapsali za uši a stejně už by bylo pozdě. Jsou tu nové hrozby, na které staré poučky a technologie přestávají platit, a než je dostanete do povědomí alespoň třetiny uživatelů, bude svět malwaru zase někde úplně jinde.

MM socky3

Před lety, v době kdy řádil malware známý jako I love you, jsem četl zajímavou myšlenku. Jejího nositele si už bohužel nepamatuji, ale zněla přibližně tak, že Internet zastihl spotřebitele nepřipravené na své hrozby, a tak je možná nejvyšší čas vzít nůžky, odstřihnout kabel od modemu a zkusit to zase za deset let. Ono už to skoro deset let bude a nevidím žádný pokrok. Snad jedině v tom, že tím kabelem k nám proudí havět už vysokorychlostně.

P.S.: Za dobu psaní této glosy dorazilo do autorovy e-mailové schránky 41 nevyžádaných e-mailů, z čehož bylo sedm vyhodnocených jako pokus o phishing, tři nabízely falešné záplaty a tucet jich obsahoval podezřelý či přímo škodlivý kód v příloze.

Kdy jste se naposledy setkali s „klasickým virem“?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.