Hlavní navigace

Podívejte se na stav terestrické digitalizace v některých zemích

23. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
23. 7. 2010

Národní koordinátor české digitalizace Zdeněk Duspiva umístil na svůj blog dokument, který mu poskytli kolegové z Evropské vysílací unie (EBU). Ten přináší přehled jedenácti vybraných zemí starého kontinentu a situaci, která vládne na poli digitální terestrické televize. Mezi státy nechybí všichni velcí evropští hráči – Velká Británie, Španělsko, Německo, Francie a další.

ebf - tip do článku - debata

Nejzajímavější je hned první tabulka, která přináší výčet pěti zemí, kde je přehled závislosti na terestrickém příjmu (první sloupec), penetrace (druhý), pokrytí (třetí); roky, před kterými bylo DVB-T spuštěno (čtvrtý) a poslední kolonka ukazuje, kdy by měl být analog v dané zemi vypnutý. Nejméně se spoléhají na DVB-T v zemích jako je Německo nebo Švýcarsko, nejvíce naopak ve Velké Británii, Španělsku, Francii nebo Itálii.

Nejčastěji používaným kompresním formátem je MPEG-2, v některých zemích (Španělsko, Francie) s kombinací MPEG-4. Kromě Velké Británie už v DVB-T2 vysílají také ve Švédsku a Finsku. V některých zemích se dokonce uchytilo DVB-H. Zatímco Česká republika, Německo nebo Rakousko ho nepřijaly, využívá ho například Itálie, Nizozemsko nebo Švýcarsko. V Norsku se rozhodli pro systém T-DMB. Z uvedených stanic je také hodně těch, kteří v terestrickém přijmu šíří HDTV kanály.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).