Hlavní navigace

Prima Cool odstartuje 1. dubna. Nabídne i anglickou Premier League

2. 3. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Třetí kanál z rodiny televize Prima, mužský program Prima Cool, který však paradoxně začne vysílat dříve než druhý Prima Klub (plánovaný program pro ženy), odstartuje 1. dubna krátce po 18. hodině. Vedení televize zatím nechává veškeré informace o schématu Primy Cool zahalené rouškou tajemství, něco však už chce prozradit na čtvrteční tiskové konferenci. Serveru DigiZone.cz se podařilo zjistit, že kromě již potvrzeného seriálu Futurama se na Primě Cool objeví určitě také Big Bang Theory, o kterém média prozatím pouze spekulovala. Největším překvapením však bude zřejmě přesun anglické Premier League z hlavního kanálu Primy právě na Cool.

Dosud známé skutečnosti

Žádost o udělení licence kanálu Prima Cool obdržela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) loni v prosinci a vedení společnosti FTV Prima nechtělo ani sdělit, jak se bude její kanál jmenovat. V tento moment nebudeme sdělovat žádné informace, které se této bonusové licence týkají. Bylo by to ještě předčasné. Diváci budou s veškerými novinkami seznamováni průběžně, uvedla tehdy mluvčí Jana Kocová. O tom, jakým směrem by se mohl kanál ubírat, si udělali zájemci ještě v ten samý měsíc, kdy poskytl rozhovor Lidovým novinám ředitel Primy Marek Singer. Spustíme ho na jaře, a nebude to „převařená“ Prima. Přinese jiné, nové tituly, sliboval Singer. Diváky tohoto kanálu tehdy popsal jako vybíravější, individualističtí a baví je jiný druh seriálů. Heroes na Primě udělal 18 procent, to je v podstatě neúspěch. Ale na druhém kanále? To by docela šlo, naznačil Singer směr, kam by se mohl kanál ubírat, a už tehdy bylo více méně jasné, že se program, jehož název nebyl ještě v tu dobu znám, zaměří především na muže.

Claire - Heroes - NBC

Tuto informaci potvrdilo také jedno z únorových čísel odborného týdeníku Marketing&Media, které s odvoláním na reklamní agentury uvedlo, že jeho cílovou skupinou mají být muži ve věku od 20 do 40 let. Pracovní název Cool zanedlouho potvrdila registrace stejnojmenné ochranné známky na Úřadě průmyslového vlastnictví, o které vás jako první informoval právě náš server. Licenci od RRTV pak získal kanál letos v únoru. Mezi médii probíhaly prozatím různé spekulace o seriálech, které se na Primě Cool objeví. Hovořilo se např. o Futuramě, The Big Bang Theory, How I Met Your Mother, Eureka nebo Chuck. V tuto chvíli jsou všechny zatím stále ve fázi spekulací, i když je pravda, že Prima na některé z nich práva skutečně koupila. Oficiálně potvrzený byl doposud pouze animovaný seriál Futurama od tvůrců populárních Simpsonových, jejichž dvacátá série právě okupuje televizní obrazovky ve Spojených státech. Je možné, že Prima Cool bude pouze jediným spuštěným kanálem z portfolia této televize. Už od loňského roku sice FTV Prima vlastní licenci pro ženský program Prima Klub, ředitel televize Marek Singer však nedávno serveru iDNES.cz v podstatě řekl, že jeho start není jasný.

Premier League - foto

Anglická Premier League se přesune na Primu Cool

Sobotní zápasy Premier League budou na Primě brzy minulostí. Přesunou se totiž právě na kanál Prima Cool. To bude asi jedna z nejzásadnějších změn pro diváky hlavního programu televize Prima. Pokud se ale podíváme na seriálovou tvorbu, která bude zajímat diváky asi nejvíce, Prima Cool nabídne především americkou, ale také evropskou produkci, konkrétně pak britskou. Z materiálů, které má server DigiZone.cz k dispozici, vyplývá, že kanál nabídne např. tvorbu programů CBS, NBC nebo FOX, objeví se také dílko pocházející od Sci-fi Channelu. Britskou tvorbu pak zastoupí např. BBC nebo Sky1. Ze seriálů, které je možné již v tuto chvíli prozradit, je to kromě Futuramy skutečně Big Bang Theory. Prima Cool odstartuje v poměrně překvapivém termínu. Jde sice o první den nového měsíce, ale 1. dubna bude ve středu, tedy přesně uprostřed pracovního týdne. Startu televize bude předcházet tisková konference, která se bude konat 5. března, od 8. března začne reklamní kampaň.

Big Bang Theory - CBS

Blíže k seriálům Big Bang Theory a Futurama

Úspěšný americký seriál Big Bang Theory, který vysílala v premiéře v srpnu 2007 americká televize CBS, si získal popularitu i mezi českými diváky. U nás se zatím ještě nevysílal, takže jde o tuzemskou premiéru, ale mnozí už si stahují tuto komedii o dvojici mladých teoretických fyziků nějakou dobu z internetu. Děj se točí hlavně kolem toho, že hlavní hrdinové žijí ve vlastním světě a o tom, co se děje v tom reálném, nemají příliš potuchy. Jejich klid však naruší mladá servírka Penny v podání Kaley Cuoco. V Československé filmové databázi (CSFD), kde filmy i další díla hodnotí sami diváci, se Teorie velkého třesku, kterou bude Prima Cool vysílat v první sérii každé úterý od 21 hodin, umístila na 16. místě nejpopulárnějších seriálů a získala hodnocení 91 %. Hlavní hrdiny budou do češtiny dabovat Aleš Háma a Jakub Wehrenberg. Americký animovaný seriál Futurama je sice zasazen do budoucnosti, ale satirický humor se trefuje do věcí současných nebo nadčasových. Prima Cool nabídne první až pátou sérii, a to vždy jeden díl od pondělí do neděle v 19 hodin. Postavám propůjčili hlasy Jan Dolanský, Andrea Elsnerová nebo např. Martin Stránský.

VIDEO:
Ukázka ze seriálu Big Bang Theory (YouTube)
Video z našeho sesterského serveru Bomba.cz
Futurama – Star Trek (Bomba.cz)
Futurama – další video ze serveru Bomba.cz

Uplinkové paraboly společnosti SES Astra

Podrobnosti k vysílání a šíření

Nový kanál nebude hned od počátku vysílat čtyřiadvacet hodin denně. K tomu dojde až později. V první fázi počítá Prima Cool s tím, že ve všední dny bude vysílat minimálně dvanáct až třináct hodin denně, alespoň to jí stanovuje licence, kterou jí nedávno udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. O víkendech pak bude vysílání rozšířeno na 15 hodin. Se začátkem vysílání se počítá v tu dobu mezi devátou a desátou hodinou dopolední, program pak bude denně končit přibližně o půlnoci. Předseda RRTV Václav Žák serveru DigiZone.cz řekl, že ve všední dny nebude vysílán ranní a dopolední blok. Vysílání bude začínat odpoledním blokem, konstatoval Žák. Ten budou tvořit seriály a komedie. Podvečerní vysílání pak doplní ještě dokumentární pořady. Večerní blok počítá i s filmy. Kanál Prima Cool má uděleny dvě licence. Jedna je určena pro terestrickou digitální síť – program se objeví v multiplexu 2 Českých Radiokomunikací, druhá pro kabel a satelit, obě na dobu dvanácti let.

CIF23

Co se týká DVB-S distribuce, tu zajistí společnost Czech Digital Group s největší pravděpodobností na kmitočtu 11786/H prostřednictvím uplinku v Praze na Kavčích horách, pochopitelně na družici Astra, pozice 23.5 st. vých. Na svých kartách ji nabídnou distributoři Media Vision (Gital) i Skylink. Se zařazením programu se také počítá do konkurenční UPC Direct. Zařazení kanálu do rumunské platformy Digi TV zůstává otázkou. Tento operátor naposledy nabídl filmový a seriálový program Nova Cinema. Zpravodajská televize Z1 nebo plnoformátová TV Barrandov se však v ní doposud neobjevily.

Foto: archiv NBC (Heroes), Big Bang Theory (CBS) a SES Astra (uplinkové paraboly)

Je podle vašeho názoru přesun Premier League na Primu Cool dobrým krokem?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).