Hlavní navigace

Prokletý multiplex 4. Řadě diváků nedá stále spát

8. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Je multiplex 4 opravdu tak nespolehlivá síť, jak si myslí členové diskusních fór věnujících se digitální televizi, nebo je chyba i na jejich straně? Problémy s příjmem u řady z nich stále přetrvávají.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Ač už od spuštění ostrého provozu multiplexu 4 uběhly téměř přesně dva týdny a jeho příjem by tedy v daných lokalitách měl být naprosto bezproblémový, na diskusních fórech (včetně toho na DigiZone.cz) neutichají nářky řady diváků, kteří se tuto síť snaží marně zachytit. Ty je možné rozdělit do dvou skupin. U první z nich v podstatě o nic nejde. Multiplex 4 dříve nemohli sledovat a stejný stav platí i teď, čili rozhořčení u nich může vládnout, nicméně si nemají v podstatě na co stěžovat. Horší je to u skupiny druhé. Podle našeho diskusního fóra totiž existuje řada diváků, která multiplex 4 dříve zachytila, ale po změnách, jež provedla společnost Digital Broadcasting, jim signál z pro ně nepochopitelného důvodu zmizel. Kde je tedy chyba?

Snažím se najít jádro problému a ve vzpomínkách se proto vracím o pár týdnů nazpět, konkrétně na tiskovou konferenci, na níž operátor čtvrtého zemského multiplexu prezentoval svoje plány. Tady se asi stala hlavní chyba. Pro řadu novinářů totiž byla hlavní atrakcí nikoliv prezentace plánů s multiplexem 4, ale přítomnost bývalého šéfa televize Nova Vladimíra Železného, který se po několika letech vrátil na mediální pole, aby pomohl rozjet nejen novou digitální síť, ale také televizi Pohoda. „Trochu“ stranou pak zůstala fakta, která by přítomné kolegy měla zajímat nejvíce. Osobně mě nejvíce překvapilo, a opakuji se už po několikáté, že na akci nebyly vůbec prezentovány technické detaily sítě včetně výkonů a lokalit, ze kterých se bude vysílat. Nedokážu si představit, že něco podobného by si dovolily udělat České Radiokomunikace

Bohužel tuto organizační chybu potvrdil i další fakt, kterým je vyjádření v tiskové zprávě z 25. června, ve které je pro Prahu doslova uvedeno: Pokrytí Prahy a okolí bude již dnes od večerních hodin 87 % obyvatel Prahy indoor outdoor portable. Operátor tedy hodně zariskoval, a jak se ukázalo, příliš se mu to nevyplatilo. Jak se totiž v diskusních fórech ukazuje, řada diváků, kteří mají problémy s příjmem multiplexu 4, se ho skutečně snaží zachytit v lepším případě na nějaké pokojové antény, v horším případě pak na jakési náhražky, kterými mohou být kusy různých drátů, případně koaxiálních kabelů, v horším případě, jak to popsal náš externí spolupracovník Čestmír Polák, „kusy hřebíků vražené do televize“. Takovýmto lidem pak těžko vysvětlujete, že multiplex zachytit nemohou, když ho náhodou před změnou operátora bez problémů zachytili.

Nechci se samozřejmě Digital Broadcasting stoprocentně zastávat, ale chybu bych hledal někde na půl cesty, tedy mezi provozovatelem multiplexu a samotným divákem, který by chtěl pokud možno za minimum maximum. Chápu, že za řádky, které jsem už napsal, a ještě budou následovat, mě teď řada čtenářů nebude mít vůbec ráda a dost možná mi to dá v diskusi i náležitě najevo, je mi ale divné, že například mně osobně se na pražském Jižním Městě multiplex 4 zlepšil, ale ve stejné lokalitě ho soused nechytí, ať se podle svých slov snaží, jak chce. Extrémem je pak pro mě příjem této sítě z Černé Studnice na Liberecku, která mi jde většinou absolutně bez výpadků, ale člověk v severních Čechách ji nezachytí. Asi se někde stala chyba… Taktéž mám potvrzeno, že příjem multiplexu 4 z Prahy je možné realizovat bez problémů i několik desítek kilometrů od hlavního města, kdežto přímo tady ho údajně řada diváků stále nezachytí. To mě zkrátka hlava nebere.

BRAND23 Workshop

Abych ale neházel vinu jen na samotné diváky, nářky na diskusních fórech mohou mít do budoucna významný vliv na budoucnost této sítě. Při jejich procházení totiž může snadno nezasvěcený čtenář nabít dojmu, že tento multiplex je značně nespolehlivý, na řadě míst ho není možné vůbec naladit a potýká se s X technickými problémy. K tomu samozřejmě může přispět i řada nešťastných náhod, která tuto síť potkala. Připomeňme mimo jiné vyhořelý vysílač na Jihlavsku, odepsané úložiště dat televize Pohoda a případně i fotografie, které se na internetu objevily a prezentovaly tento multiplex jako spíchnutý hodně horkou jehlou.

Při této příležitosti bych uvedl zejména výpravu Lubomíra Čumpla z Jihlavského DX klubu, jenž vyfotil jednorakvičkový vysílač v této lokalitě namířený kamsi neznámo na dálnici D1. Jako fatální se může do budoucna ukázat nezájem televizí o tuto síť, které díky informacím, jež byly dostupné, dají přednost raději Českým Radiokomunikacím. O prvního zákazníka, kterým byla televize Óčko, už Digital Broadcasting přišla. Vysílání vlastní televize Pohoda ji nad vodou rozhodně neudrží…

Máte problémy s příjmem multiplexu 4?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).