Hlavní navigace

První střípky do mozaiky Digi Biz a Digi Home

8. 6. 2005
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

O myšlence Digital Home a Digital Business se Český Telecom poprvé rozhovořil na loňském Invexu a má s ním poměrně vysoké cíle jak ve firmách, tak v domácnostech. Na převratné novinky ještě čekáme, ale Eurotel již prezentoval první novinku pro firmy, připravenou spolu s Microsoftem a rovněž první "výstřel" směrem k domácím zákazníkům - pilotní "obchůdek" v Novém Smíchově.
Jak jsme už na Lupě psali, myšlenky, provázející projekty Digital Business a Digital Home jsou velice odvážné, zvlášť poté, co se v rámci strategické aliance na počátku roku k firmám Český Telecom (ČTc) a Eurotel přidal také Microsoft, takže je do určité míry dané technologické směřování. Cílem je nabídnout balíčky služeb pro domácnosti a firmy tak, aby uživatelé mohli využívat pokročilé možnosti technologií, aniž by se museli příliš starat o další okolní „podružnosti“. Na velké novinky, jako bude digitální televize po ADSL a podobně, si musíme ještě počkat, ovšem Eurotel představil některé své novinky, které již nabízí a v brzké době bude nabízet zákazníkům.

Mobilní e-mail a správa údajů pro firmy

Eurotel v rámci spolupráce s Microsoftem nabízí již druhou službu, umožňující firemním zákazníkům využívat přístup k e-mailům a dalším službám pomocí mobilního telefonu. Zatímco pro běžné uživatele je určen především mobil se zabudovaným e-mailovým klientem, pro firemní uživatele jsou určeny produkty Office Connector a Eurotel Mobile Exchange Plus.

Office Connector je nabízen již několik měsíců, byl vyvinut ve spolupráci s firmou Logos, a dovoluje využívat přístup ke službám Exchange serveru nebo Lotus Notes řadě mobilních zařízení, využívajících operační systém Symbian, PalmOS a Windows Mobile. V praxi se jedná o propojení dat z Exchange serveru či Lotus Notes se speciálním synchronizačním serverem, který data následně „tlačí“ k mobilnímu uživateli. Výhodou je široká podpora – jak mobilních terminálů, tak serverových řešení na straně zákazníka.

Nová služba Eurotel Mobile Exchange Plus (EMEP) využívá pouze technologie Microsoftu (MS), a tak funguje pouze s jeho Exchange serverem a mobilními telefony, vybavenými Pocket PC/Smartphone/Win­dows Mobile. Na celé službě je zajímavé to, že zatímco v případě Office Connector zákazník získává od Eurotelu určité softwarové řešení, v případě EMEP figuruje Eurotel v podstatě pouze jako dodavatel datových přenosů a případně „styčný bod“, který zákazníkům poradí, jak službu zprovoznit (resp. doporučí partnera, který provede potřebné zásahy). Služba totiž využívá existující funkce Exchange 2003 serveru, resp. Small Business Serveru, který Exchange server obsahuje, a funkcí mobilních telefonů, vybavených ActiveSync. Eurotel se stará především o to, firmám službu představit a přesvědčit je, že je vhodné ji začít používat – pokud mají potřebné serverové vybavení a mobilní přístroje, kromě nákladů na přenesená data je nic nestojí – aktivace je zdarma. Novinkou, kterou Eurotel pro tuto příležitost připravil, je nový datový tarif Data Plus, obsahující „zdarma“ 20 MB přenesených dat při měsíční ceně 299 korun.

Možnosti služby se tedy přímo odvozují od toho, co umí Exchange a příslušný mobilní telefon. V praxi to je synchonizace e-mailů, tedy přijímání a odesílání pošty včetně příloh, správa kontaktů, takže na serveru a v mobilu jsou stále aktuální kontakty a rovněž správa kalendáře je propojená s firemním serverem. Jedinou drobností, která není podporovaná v dosavadních verzích operačních systémů od MS pro mobilní zařízení jsou kontakty, to napraví nejnovější verze Windows Mobile 5.

V následující tabulce, která pochází z prezentace Eurotelu, můžete porovnat možnosti jednotlivých řešení. Office Connector Plus je varianta, při které se speciální synchronizační server nachází přímo ve firmě, která chce službu využívat, jinak je používán synchronizační server Eurotelu.

1666

Další novinky Eurotel chystá – jednou z nich je Data Biz Smart, který bude kombinovat více služeb: Data Biz Mail, připojení k Internetu, Eurotel Mobile Exchange, zabezpečení firemní sítě či připojení přes WiFi body ČTc a Eurotelu. Jedná se tedy o samostatné služby, které již jsou v nabídce, nebo se právě chystají, a je možné je pořídit i samostatně. Nejzajímavější z novinek bude samozřejmě Data Biz Mail.

Tato služba je vlastně e-mailem, hostovaným na Exchange serveru Eurotelu, takže zákazník může využívat všechny výhody Exchange přes MS Outlook, aniž by musel si pořizovat vlastní hardware a software pro server. Samozřejmosti je vlastní doména druhého řádu. Spuštění služby se očekává na konci léta.

Zatímco Data Biz Smart je nabídkou spíše pro malé a střední firmy, pro větší, případně náročnější organizace bude určené Kompletní ICT řešení, které bude zahrnovat všechny potřebné telekomunikační a IT služby, postavené na míru zákazníkovi.

Eurotel zmínil také dvě zajímavé oblasti, které budou součástí jeho nabídky – obecně hostování aplikací pro zákazníky (ASP – Application service provider) a možnost využití billingu. ASP bude dovolovat pronajímat aplikace, umístěné na serverech Eurotelu, takže zákazník nebude muset pořizovat vlastní licence, nebude se muset starat o aplikace, aktualizace, bezpečnost a podobně. Samozřejmě se předpokládá, že základem nabídky budou aplikace Microsoftu, ovšem při zájmu zákazníků není problém provozovat vlastně libovolnou aplikaci, u které to bude možné licenčně ošetřit (pay-per-user). Uvidíme, kolik firem se rozhodne takto „outsourcovat“ i tyto základní nástroje – na jedné straně odpadají některé problémy, na straně druhé zákazník nemá například v případě informačního systému stoprocentní kontrolu nad daty, jako v případě vlastní instalace.

Druhá zmíněná oblast je využití billingových služeb, neboli umožnění třetím stranám využívat pro zpoplatnění služeb účty zákazníků ČTc a Eurotelu, ať již tarifních, nebo využívajících prepaid – někde něco zaplatíte a objeví se to na vyúčtování, které platíte telekomunikačnímu operátorovi. Tato služba již podle slov zástupců Eurotelu v praxi funguje na stránkách Eurotel Live, kde se zpoplatňují různé obsahy podle požadavků dodavatelů, ale stále se jedná o službu, která je poskytována přímo pod hlavičkou Eurotelu. Ovšem využití billingu by mělo být možné i pro další, zcela nezávislé služby. V daný okamžik však bohužel žádná služba toto řešení v praxi nevyužívá.

Jak se zdá, novinka v oblasti mobilního přístupu k službám Exchange není příliš novinkou, je to defacto marketingově-obchodní spolupráce. Zákazník využije stávající možnosti produktů, pouze si k tomu přikoupí datové přenosy, v tomto případě od Eurotelu, a Eurotel mu také bude schopen v případě zájmu poradit. Teoreticky to je situace, ve které každý získává, Microsoft bude mít více zákazníků závislých na službám jeho produktů, zákazník bude mít flexibilnější přístup k informacím v Exchange a Eurotel získá poměrně bez práce zákazníky pro datové přenosy. Což samozřejmě nic nemění na tom, že pokud je výsledkem spokojený zákazník, je vše tak jak má být.

Skládačka pro digitální domov

Zatímco pro oblast Digi Biz se rýsují první konkrétní produkty (byť jen marketingově zabalené), je marketingová omáčka přesně to, co zatím chybí aktivitám kolem Digi Home. Eurotel před třemi týdny otevřel ve své prodejně v Praze v nákupním středisku Nový Smíchov speciální stánek, věnovaný produktům pro Digi Home a Digi Biz. Na stánku jsou k vidění například chytré telefony Nokia a Qtek (Eurotel Dataphone III), ADSL a CDMA modemy, různé doplňky, jako jsou D-Link routery, základnové stanice WiFi, router Asus, dovolujíci připojit CDMA k WiFi a další drobnosti. Důležitou součástí je také velká plazmová televize, medíální přehrávač D-Link MediaLounge a digitální bezpečností videokamera D-Link. Eurotel na tomto stánku ukazuje, jak je možné obohatit domácnost, případně firmu, o další zařízení, které umožní využívat připojení k Internetu lépe, případně ho využívat k dalším účelům.

KL24

MediaLounge je možné integrovat do domácí WiFI sítě a na televizi přehrávat data z počítače, ať to jsou filmy, hudba, nebo fotky. Kamerku lze instalovat rovněž do WiFi sítě a na dálku ji sledovat a ovládat, lze ji rovněž využít jako bezpečnostní kameru s detektorem pohybu a podobně. Bohužel v tomto případě se jedná v podstatě o nabídku samotných produktů, které je samozřejmě v některých případech personál schopen vhodně doplnit o příslušné služby, ale pro zákazníky by jistě bylo o mnoho příjemnější, kdyby mu Eurotel nabízel například službu „Eurotel hlídání domu“. Kombinací kamerky a služeb od Eurotelu by vznikl produkt, který by informoval zákazníka o vniknutí do objektu pomocí MMS, umožňoval by zákazníkovi si nechat pravidelně zasílat MMS například pro hlídání dítěte a podobně – prostě provázat služby a produkty. Stejně tak MediaLounge, který například nejde podle všeho ani využít pro poslouchání českých internetových rádií, neboť využívá službu 365Live. V tomto směru tak nyní dělá Eurotel spíše propagační a osvětovou službu, neboť i tato zařízení jsou pro řadu zákazníků novinkou, ale chybí tomu krok dál.

Uvidíme, co nám ČTc a Eurotel nabídnou pro domácnosti a firmy dále – zatím se nejedná o služby, které by byly nějak přelomové a zásadní, v podstatě nejvýraznější službou je v tomto směru Office Connector, který si nechal Eurotel vyvinout, a který výrazně rozšiřuje možnosti využití řady mobilních telefonů. U služby Mobile Exchange Plus je Eurotel pouze „poslem“, který má firmy naučit již existující službu využívat, a nabídka několika produktů, využitelných v domácnosti, se rozhodně nedá označovat pojmem řešení.

Čtete si na mobilu e-maily?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).