Hlavní navigace

Radost ze souhlasu Novy s TPP trvala přesně 14 dní

31. 8. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Přesně dva týdny optimismu vyměřila televize Nova všem, co se těší na rozšiřování zemské digitální televize do dalších regionů České republiky. Dva týdny po oznámení, že přistupuje k Technickému plánu přechodu, tedy harmonogramu, který určuje nejen termíny spouštění digitálního, ale také vypínání analogového vysílání, generální ředitel Novy Petr Dvořák prohlásil, že nejsledovanější televizi nevyhovuje dubnový termín vypínání analogu v Praze.

Tak pravil lídr digitalizace

Duben příštího roku je vůbec prvním termínem většího vypínání analogového televizního vysílání u nás. Do té doby se bude vypínat jenom analogový signál druhého programu České televize, který musí uvolnit vysílací kanály pro veřejnoprávní multiplex a další digitální sítě. Od dubna 2009 by se měly k vypínání analogu přidat Nova, Prima a ČT 1. Tak je to napsané v Technickém plánu přechodu (TPP), s nímž Nova i Prima vyslovily souhlas, na jehož základě nyní požádají Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání tzv. bonusové licence pro další celoplošný pozemně šířený digitální program.

Skutečnost, že se má v Praze vypínat kompletní analogové televizní nejdříve z celého státu, do TPP prosadily nové digitální televize. Generální ředitel Novy Petr Dvořákrozhovoru pro páteční Lidové noviny upozornil, že většina těchto nových televizí se nyní bojí požádat o kompenzační licenci pro digitální vysílání a zřejmě ani nezačnou vysílat. Což je nemilé, protože pak by se ukázalo, že jejich argumenty pro rychlé vypínání analogu v Praze, tedy že se potřebují od začátku dostat do regionů s největší hustotou obyvatel a počtem diváků, padly. A Nova samozřejmě nepotřebuje, aby jí v regionu s největším počtem obyvatel přibyla konkurence, z níž si diváci obraní o analogový signál budou logicky vybírat, o něco dříve, než je to nezbytně nutné.

Najdeme důvod? Najdeme!

Teď je jenom třeba najít patřičné důvody, proč by se v Praze nemělo vypínat analogové vysílání už v dubnu. Petr Dvořák je ve zmíněném rozhovoru pro LN naznačil. Jsou to společné televizní antény (STA), zejména prý na pražském Jižním Městě, které je třeba před vypnutím analogu upravit pro příjem digitální televize. O této „novince“ se ale ví už několik let a Národní koordinační skupina pro digitalizaci už loni v květnu vydala podrobný návod k několika typům úprav STA. V Praze se digitálně vysílá od roku 2000, Nova zde provozuje řádné digitální vysílání od roku 2005. To znamená, že souběh analogového a digitálního zemského vysílání tu probíhá už osm let, a pokud máme počítat jen dobu, po kterou Nova vysílá digitálně v přechodném multiplexu A, tři roky.

To je docela dlouhá doba na to, aby si domácnosti a majitelé domů, kterých se to týká, upravily STA. Nemluvě o tom, že dubnový termín vypínání analogového vysílání v Praze obsahuje TPP, který schválila vláda už letos v květnu a Nova ho odsouhlasila 15. srpna. Pražští diváci tedy mají celé září, říjen, listopad, prosinec, leden, únor a březen na úpravy STA. Stačí jen, aby jim to někdo řekl. Udělá to Nova ve svých Televizních novinách? Nebo na tolik propagovaném webu tn.cz, kam by mohla umístit ony přehledné návody na úpravy STA? Nebo to neudělá a bude se vymlouvat na to, že diváci neměli dostatek informací ani času, takže se termín vypínání analogu v Praze musí posunout?

Normální a nenormální země

Rozhovor Petra Dvořáka pro Lidové noviny obsahuje i další demagogie. Šéf Novy v něm například tvrdí, že „ve všech normálních státech“ se analogové vysílání vypíná nejprve v problémových venkovských oblastech a hlavní aglomerace přichází na řadu jako poslední. Ano, tak to funguje třeba ve Velké Británii nebo Švédsku. Máme ale sousední Německo považovat za nenormální zemi, když Berlín vypínal zemské analogové televizní vysílání jako vůbec první spolková země už v srpnu 2003? Oč nenormálnější je třeba Vídeň, která vypínala analogovu televizi jako jeden z prvních regionů Rakouska? Našim jižním sousedům stačily na vypínání analogové televize na většině území pouhé dva roky.

Dá se jistě namítnout, že v Berlíně a Vídni bylo oproti Praze minimum domácností závislých na pozemním analogovém příjmu televize. Pokud se ale v Praze digitálně vysílá osm let, o termínu vypnutí analogu víme osm měsíců dopředu, můžeme diváky na změnu připravit opravdu masivní, dobře promyšlenou kampaní. Tedy pokud se televizím bude chtít. A nebo je můžeme strašit tím, že pokud nestihnou upravit svoje STA, čeká je martyrium s náhradním příjmem televize přes satelit, které jim ale nemusí vyjít, protože majitelé domů zakazují instalovat na střechy satelitní paraboly. Také o tom se Petr Dvořák nezapomněl zmínit v pátečním rozhovoru pro LN – včetně městské vyhlášky ze Znojma, která satelitní talíře zakazuje instalovat na domy v městské památkové rezervaci.

Nova je zkrátka znovu na koni

Škoda, že Dvořák nezmínil i další způsoby příjmu digitální televize – kabel a IPTV. U nich totiž, až na horší penetraci, žádné riziko s STA nebo zakázanou instalací satelitních talířů na střechu nehrozí. Závěr minulého týdne se vůbec nesl v duchu demagogické masáže televize Nova. Naše nejsledovanější televize se nejprve v tiskové zprávě pochválila, si přes léto držela vysokou sledovanost víkendových filmů, i když jinak její sledovanost o letních prázdninách klesla na historické dno. Hned poté následovala tisková zpráva o zavedení „exkluzivní služby“ – denního zveřejňování nejsledovanějších pořadů Novy, Primy a České televize na nováckém webu tn.cz.

MM socky3

Podle mluvčí Novy Michaely Fričové jde o „jedinečnou službu novinářům, odborníkům i televizním divákům“. To jistě – zvlášť proto, že Nova bude zveřejňovat výsledky sledovanosti všech televizí v divácké skupině 15 až 54 let, na kterou se už několik let soustředí při přípravě svého programu a na kterou prodává reklamu. Všichni ostatní měří sledovanost na diváckou skupinu od patnácti let výše, bez omezení horní hranice věku. V této divácké skupině Nova nedosahuje tak dobrých výsledků jako v té, kterou bude používat pro zveřejňování dat na tn.cz. Ale to je detail, který by měl zůstat veřejnosti, a zvlášť novinářům, skryt. Od nich se čeká, že budou ona data nekriticky z tn.cz přebírat a dělat tak Nově neplacenou reklamu.

Ale ani Nova někdy nemá jasno, co by vlastně chtěla. Zatímco v Televizních novinách houfně propaguje web tn.cz, generální ředitel Petr Dvořák se na tom samém webu v pátečním online rozhovoru se čtenáři loučil slovy: Neseďte už dlouho u internetu, protože za necelou hodinu vám začíná na Nově napínavý film Skála se Seannem Connery, tak si ho nenechte utéct. Takže od Televizních novin honem k počítači, od počítače honem k Nově. Opovažte se odvážit jinak!

Vypne Nova v dubnu analogové vysílání v Praze?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.