Hlavní navigace

Dvacet milionů pro Socifi a tři pro 3DSimo. Rockaway začíná startupový podzim

6. 10. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Brand Embassy, Storyous a teď Socifi a 3DSimo. Startupová stáj pod křídly investiční skupiny Jakuba Havrlanta se rozrůstá.

Jak vydělat peníze na otevřené wi-fi síti? Holešovičtí Socifi na to přišli. Původní projekt agentury PositiveZero už svou matku v podstatě přerostl. “Naši aktivní zákazníci jsou v jednatřiceti zemích s tím, že nejvíc jich je ve Spojených státech. Momentálně otevíráme deset až patnáct zákaznických účtů denně,” tvrdí spoluzakladatel startupu Zdeněk Hornych

Zákazníkem Socifi může být jakákoliv firma, která poskytuje svým zákazníkům otevřenou wi-fi síť. Jakmile se pak chce uživatel připojit k internetu, musí přijít přes systém Socifi, kde už na něj číhá reklama, anketa nebo vstup na facebookovou stránku a podobně. Provozovatelé tak mohou jednoduše získávat kontaktní údaje nebo třeba facebookové fanoušky či následovníky na Twitteru a s uživateli následně komunikovat dle svých potřeb. Veškerá data jsou synchronizovaná se systémy MailChimp, Salesforce a další. 

Startup ale má i vlastní reklamní síť na principu real-time biddingu, kde si zadavatelé reklamy mohou přesně cílit pomocí demografikých informací, nastavit cílení na konkrétní zařízení, na určitá místa v určitý čas a podobně.

Investici začal Hornych a spol. shánět už před prázdninami, kdy vyjednával s bývalým šéfem AVG J. R. Smithem, který jim měl kromě investice výrazně pomoci na americký trh. Finální investici ale nakonec zařídila až skupina kolem Havrlanta a na starosti je bude mít další ex-AVG manažer Dušan Zábrodský. Rockaway částky tradičně nezveřejňuje, ale za minoritní podíl v Socifi měl investor podle některých zdrojů zaplatit kolem jednoho milionu dolarů. 

"Věříme, že Socifi má unikátní řešení pro monetizaci veřejných sítí. Zároveň momentálně nemají přímého konkurenta na trhu, který má velký potenciál. Naším cílem je prosadit firmu jako lídra na americkém trhu,” vysvětluje s tím, že startup už teď spolupracuje s velkými firmami jako třeba Cisco, Xirrus nebo Ruckus na vytvoření společného řešení, které by mohly globální korporace nabízet skrz své prodejní kanály. 

„Tato spolupráce může může být oboustranně výhodná. Pro Socify může být cestou k větší propagaci služby, a nakonec i k jisté formě standardizace. Pro Cisco může být naopak možnost efektivní monetizace wi-fi zajímavým prodejním argumentem,“ komentuje startup šéf Cisca Ivo Němeček

První zastávkou na globální jízdě Socifi mají být Spojené státy. “Momentálně vybíráme kanceláře v San Franciscu tak, abychom tam měli první lokální posily už během října. Máme nasmlouvaných přes padesát obchodních zástupců, kteří už obchází operátory, ISP, radnice nebo třeba obchodní domy,” tvrdí Hornych. 

Socifi ale nejsou jediným úlovkem, který uvízl v investorské síti. Rockaway si potichu za tři miliony korun koupilo ještě třicetiprocentní podíl ve projektu 3Dsimo studenta ČVUT Davida Paškeviče. Ten se rozhodl využít boomu 3D tisku po svém a vyvíjí 3D pero. Havrlantova skupina se tak po chvilce, kdy řádila především na poli e-commerce, opřela i do budování svého startupového portfolia. 

Startupy a obchody 

Havrlant sedí přibližně na třech stovkách milionů, které chce investovat do vybudování skupiny technologických startupů, a zároveň posiluje druhý pilíř své skupiny – E-Commerce Holding. Tam už mu přibyli výrazní pomocníci v podobě dua Daniela KřetínskéhoPatrika Tkáče a jejich Czech Media Invest.

„Naše ambice jsou jasné – stát se jedničkou v ČR a zavedeným hráčem v zahraničí v investicích do startupů. Samozřejmě se počítá s tím, že budeme partnerem zahraničních investičních fondů, kterým budeme naše firmy nabízet,“ tvrdí Dušan Zábrodský, Havrlantův nový muž pro startupy. "Primárně hledáme technologické projekty, ale zohledňujeme i fakt, jestli nám zapadají do skupiny. Je příjemné, když můžeme být sami sobě zákazníky a moci do jisté míry beztrestně otestovat koncepty na reálných klientech,” dodává. 

V tuzemsku už ale mají zavedenou konkurenci. Pražské Credo Ventures nebo brněnský Y-Soft Venture se letos také rozjíždí a cílí především na startupy z Jihomoravského inovačního centra. Ať už to byl v dubnu šedesátimilionový Codasip,  červnová třicetimilionová akce ve Videoflotu nebo minulý týden Comprimato, je jasné, že tuzemské startupy, které mají naději na úspěch, jsou pod bedlivým dohledem tuzemských investorů. 

Kromě úspěšného jabloneckého Mitonu se tak o startupy začínají zajímat i velké tuzemské korporace. Fond Sprintide Venture, spadající pod skupinu KKCG, si v létě jako svůj první zářez připsal podíl v Geewě, kterou podpořil 80 miliony korun. A kolem krouží už i dravci z fondu J&T. 

Stavíme si interní akcelerátor

Do startupového dobrodružství se pustil i Zábrodský, který kvůli tomu po sedmi letech opustil tuzemský bezpečnostní klenot AVG. “Odešli mi oba nadřízení  a nový generální ředitel se rozhodl zůstat ve Spojených státech, kam se tím pádem začala přesouvat i moje práce. A to pro mě bylo znamení pro změnu. Během posledního roku jsem se hodně zajímal o akvizice a vím, že na trhu je mnoho nových možností, i díky dynamicky se rozjíždějícím startupům. A proto jsem se rozhodl přejít do Rockaway," tvrdí Zábrodský. 

CIF - osobnosti

Havrlant skupinu staví tak, aby mohly všechny firmy využívat společné zázemí. "V podstatě vzniká taková interní agentura složená ze všech startupistů, se kterými spolupracujeme. Mohou si navzájem pomáhat,” vysvětluje mluvčí Rockaway Michaela Papežová s tím, že Zábrodský a další manažeři pomáhají firmám podobně jako třeba startupové akcelerátory. 

„Od definice vize, strategie přes nastavení struktury až po vybudování prodejních kanálů. S každou firmou pracujeme šest až dvanáct měsíců tak, abychom je dostali do další fáze, kterou může být vstup strategického partnera,“ vyjmenovává Zábrodský. Cílem skupiny však není prodávání startupů, ale naopak jejich rozvoj. „Cílem je najít partnera, ale to neznamená, že bychom v tom okamžiku odcházeli,“ dodává.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).