Hlavní navigace

Signál DVB-T z Německa naladí diváci i na pražském Jižním Městě

27. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
27. 7. 2007

Čtenáři DigiZone.cz slaví úspěchy s laděním zemského digitálního vysílání, které německá strana spustila v pondělí z pěti saských lokalit. Po Liberecku, Mělnicku a Kladně naladili DVB-T z Německa dokonce obyvatelé pražského sídliště Jižní Město.

Sasko hraje i v Praze na Jižním Městě, známý to chytá na vertikální (anténu) Super Colorku. 36. kanál mu jde stabilně, 39. kanál s výpadky, je totiž rušen slabým analogovým vysílačem Strahov. Drážďany jsou odtud 123 kilometrů daleko, píše jeden ze čtenářů DigiZone.cz.

Dva další čtenáři potvrzují úspěšné naladění saského digitálního vysílání v Liberci. V Liberci Rochlice je příjem možný doslova na kus drátu. Německo chytám pouze na svod kabelu od set-top-boxu k anténě. Síla je sice 40 % a kvalita 20 %, ale digitálnímu přijímači TechniSat DigiPal 2 to stačí, napsal DigiZone.cz čtenář z Liberecka.

Druhý z libereckých čtenářů uvádí podrobnosti svého ladicího úspěchu: Liberec – Vesec, 2. patro (panelák) – výhled směrem do Německa. Přijímačem je Comag SL35T a anténou ‚matrace TVA 21–60‘ nastavená naležato a bez zesilovače. Kanál 27 chytám se sílou 57 %, kanál 36 se sílou 50 a kanál 39 se sílou 49 %. Kvalita je ve všech případech stoprocentní.

Divák z Mělnicka ale upozorňuje, že úspěch při ladění zahraničního digitálního vysílání může mít krátké trvání: Musím konstatovat, že signál z Drážďan má charakter dálkového příjmu. Není spolehlivý. Druhý den po zapnutí se změnila intenzita signálů, takže je nedostupný kanál 29. Jeví se to jako by u kanálu 29 a 39 snížili výkon. Vliv na kvalitu může mít podle něj i počasí a denní doba: Za slunečního svitu spolehlivě funguje kanál 36, po západu se přidá kanál 39. Kanál 29 má výkon asi 60 %, ale kvalita tu kolísá mezi deseti a 20 %.

cif 24 - early cena - média

Podrobnosti o nově spuštěném digitálním vysílání se dočtete v článku Sasko spouští digitální televizi, pohraničí čekají problémy. Podle u něj připojené ankety se o příjem DVB-T z Německa pokusí 30 procent ze 138 hlasujících čtenářů DigiZone.cz. Vzhledem k tomu, že celá polovina respondentu nemá k německému signálu žádný přístup, bude se o přeshraniční příjem podle ankety pokoušet 60 procent hlasujících, kteří jsou v dosahu signálu z Německa.

Německá digitalizace v českém pohraničí nabízí vždy tři multiplexy dohromady s jedenácti programy veřejnoprávní televize. Komerční programy z Německa čeští diváci v zemském digitálním vysílání zatím nenaladí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).