Hlavní navigace

Srovnání českých freewebů: až 100 MB bez reklam

25. 3. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Doba, kdy se poskytovatelé obsahu předháněli se stále výhodnějšími nabídkami bezplatného hostingu, je už dávno pryč. Freeweby už nejsou středem zájmu většiny internetových firem a ceny kvalitního placeného hostingu v uplynulých letech výrazně klesly. Otázkou tedy zůstává, zda tuzemské freeweby mají ještě co nabídnout.

Téměř každý, kdo podlehne kouzlu Internetu, brzy zjistí, že celosvětová síť je ideálním způsobem, jak se podělit o své myšlenky nejen se svými přáteli, ale i ostatními lidmi připojenými na síť po celém světě. Ale kam takové stránky umístit? Jednou z nejdostupnějších možností, pokud nechceme za hosting platit, jsou freeweby. Přestože jich na českém Internetu už není tolik jako dříve, je stále z čeho vybírat a rozdíly mezi jednotlivými službami jsou překvapivě veliké.

Na Internetu méně zběhlý uživatel nejspíš využije nabídku svého poskytovatele připojení či oblíbeného portálu, kde může získat 1–15 MB prostoru pro svoji prezentaci. To ale obvykle časem přestane stačit.

Navíc tyto freeweby v žádném případě nemohou uspokojit náročnějšího uživatele. Vždyť Sweb má v základní nabídce jen ubohý 1 MB prostoru bez možnosti uploadu souborů přes FTP a až za poplatek, i když jen nepatrný, lze získat FTP a 11 MB místa. U konkurenčního Webparku portálu Centrum je sice FTP rozhraní samozřejmostí, ale uživatel je omezen 3 MB místa a navíc se u každé stránky zobrazuje lišta s reklamním bannerem, což nemusí každému vyhovovat. Naproti tomu úplně bez reklam je MůjWeb portálu Atlas, který nabízí již relativně slušných 15 MB místa. Zklamáním je však absence FTP a poměrně dlouhá adresa se dvěma lomítky.

Mezi portály je na tom pravděpodobně nejlépe služba Volný.cz, která nabízí 10 MB místa bez reklam a s možností přístupu jak přes webové rozhraní, tak i FTP. Ani jedna z výše uvedených služeb však nepřepokládá náročnější využití, a tudíž nenabízí podporu skriptů či databází.

Kvalitní hosting je tedy třeba hledat jinde, a to u specializovaných služeb, mezi které patří např. hojně užívaný server Webzdarma.cz, jenž nabízí celých 50 MB místa a doménu třetího řádu s možností výběru z úctyhodné nabídky 16 domén druhého řádu. Navíc si přijdou na své i náročnější uživatelé, kteří mohou při tvorbě webu využít skripty v PHP s napojením na databázi MySQL. Daní za zajímavou nabídku je však reklamní banner zobrazovaný na vašich stránkách, se kterým se každý nemusí smířit.

Dvojnásobek místa (celých 100 MB) a výběr ze dvou typů databází (MySQL nebo PostgreSQL) nabízí služba IC.CZ, u které získáte adresu ve tvaru jmeno.ic.cz. Opět však na svých stránkách budete muset strpět reklamní banner.

Jde to i bez reklam

Důkazem toho, že na českém Internetu lze najít i kvalitní freeweb bez reklam, je velice nadějně vypadající služba Tenzor.cz. Její nabídka zahrnuje 100 MB místa, možnost přístupu jak přes webové rozhraní, tak i z FTP klienta, a adresu ve tvaru www.tenzor.cz/jme­no. Jedinou vadou na kráse je absence jakékoliv skriptovací technologie, což by však obyčejného uživatele nemuselo až tak trápit.

A pokud bezpodmínečně vyžadujete podporu PHP, mohla by vás zaujmout služba PHP5.cz, která nabízí sice jen 10 MB místa, ale stejně jako Tenzor je bez reklam.

Některé freeweby nabízejí i statistiky: Sweb, Webpark, A4 a IC.

Tuzemské freeweby

Služba Prostor www/ ftp přístup Adresa stránek Reklama Podpora skriptů
Sweb 1 MB* ano/ne* sweb.cz/jmeno ne není
Webpark 3 MB ano/ano jmeno.webpark.cz
www.webpark.cz/ jmeno
banner, lišta není
Atlas MujWeb 15 MB ano/ne mujweb.cz/ www/jmeno ne není
Webzdarma 50 MB ano/ano doména 3.řádu banner PHP, MySQL
A4.cz 10 MB ne/ano jmeno.a4.cz pop-under okno PHP
PHP5.cz 10 MB ne/ano jmeno.php5.cz ne PHP, MySQL
Volný.cz 10 MB ano/ano www.volny.cz/ jmeno ne není
Tenzor 100 MB ano/ano www.tenzor.cz/ jmeno ne není
IC.CZ 100 MB ano/ano jmeno.ic.cz banner PHP, MySQL, PostgreSQL

Poznámka: * Po zaplacení 60 korun ročně navýšení prostoru o 10 MB a možnost přístupu přes FTP. 

Když si chcete pořídit doménu

Pokud to myslíte s publikováním na webu alespoň trochu vážně, určitě se neobejdete bez domény. V tomto případě můžete v rámci platby za doménu hned u několika firem získat velice slušný hosting bez reklam úplně zadarmo.

Velikost prostoru se pohybuje v průměru okolo 500 MB, což je pětkrát více než u nejlepšího tuzemského freewebu. Navíc podpora skriptů a databází je zde samozřejmostí. Je třeba si však dát pozor na omezení trafficu, která se pohybují podle jednotlivých služeb obvykle od 2 do 5 GB měsíčně. Zároveň se vyplatí porovnat i ceny za registraci a provoz vámi vybrané domény.

Hosting zadarmo k doméně

Content First 2022_tip temata

Služba Prostor Traffic Podpora skriptů E-mailové schránky Ceny domény
Pipni.cz 500 MB 5 GB PHP, ASP, JSP neomezený počet 842 CZ, 200 COM
Forpsi.com 100 MB 2 GB PHP, MySQL pouze přesměrování 800 CZ, 158 COM
XNET 650 MB 5 GB PHP, MySQL, PostgreSQL max. 20 schránek 1198 CZ, 430 COM
Hosting zdarma 500 MB 5 GB PHP, MySQL neomezený počet 990 CZ, 290 COM

Poznámka: Uvedené ceny jsou bez DPH a zahrnují zřízení domény a první rok provozu.

Který freeweb je nejlepší?

Plánujete-li v nejbližší době zřízení internetových stránek a zatím neuvažujete o vlastní doméně, rozhodně se vyplatí dobře si rozmyslet, kam svůj web umístit. Server Tenzor.cz, který nabízí 100 MB prostoru bez reklam, dnes představuje bezkonkurenčně nejlepší nabídku pro většinu uživatelů. Potřebujete-li však pro svůj web technologii PHP a databázi, bude pro vás dobrou volbou server IC.CZ se stejně velkým prostorem, avšak s reklamou. Za cenu menšího prostoru lze pořídit také bezplatný hosting bez reklam na serveru PHP5.CZ.

Anketa

Máte své stránky na nějakém freehostingu?

Autor článku

Autor je nezávislým publicistou, jeho webové stránky najdete na www.pctipy.com.