Hlavní navigace

„Svět-top-box“ aneb když není chyba na vašem přijímači

27. 4. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 115393
Setkal jsem se již s různým pojmenováním digitálního pozemního přijímače, jako např.sex-box či sekto-box, jedna zákaznice důchodového věku toto zařízení pojmenovala jako svět-top-box. Zprvu jsem si myslel, že ono ironické pojmenování patří širokému televiznímu přehledu s určitým nadhledem. Mýlil jsem se, žena takto jen chtěla označit zařízení, které jí stále nenabízí očekávaný seznam programů.

Její světová „krabička“, jak lidé velice často hovoří, ji prý zklamala. Naštěstí pro mne, jako prodejce, se nejednalo o technickou, ale o obsahovou závadu. Chvilku mi trvalo, než jsem jí v krátkosti a stručně vysvětlil současnou situaci okolo přechodu na pozemní digitální televizi i důvody jeho odkladu. I když se v mé odpovědi moc neorientovala, vyzvídala ode mne jinou možnost příjmu televize. Jednalo se tedy o osobu, která již více než 3/4 roku má „zdigitalizovanou“ domácnost. Bohužel v nabídce jejího světového přístroje chybí televize Prima. A nejen jí.

Stoupající preference satelitního příjmu

S blížícím se prvním výkopem fotbalového míče chystaného Mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku narůstá napětí diváků, kteří léta žijí bez možnosti příjmu televize Prima. Nyní je však ona chystaná událost donutí k pořízení satelitního přijímače. Pokud nechtějí o zápasy přijít, nic jiného jim ani nezbude. Doposud byli diváci zvyklí zápasy hledat na dostupném veřejnoprávním programu, letos je tomu jinak. Se stoupající preferencí satelitního příjmu se poslední dobou setkáváme i zde, na serveru DigiZone.cz, kde nemalá část diváků na DVB-S již přešla nebo se právě chystá a dotazují se zde na technické či obsahové otázky.

I když je stále terestrický příjem televizního vysílání v České republice nejvíce oblíben a používán díky odkladům v zahajování DVB-T vysílání, nemusí tomu tak být napořád. Lákadlu v podobě desítek či stovek tematických televizních programů i rozhlasových stanic se neubrání mnoho diváků, zvláště pak těch, co chtějí sledovat i něco nového. Ať už nové české digitální programy (ČT 24, ČT 4 Sport, Óčko atd.), nebo další stanice. Brzy se dočkáme startu další tuzemských digitálních programů (Z 1, Sport 5, TV Barrandov, atd.), které zájem o satelitní příjem televize ještě zvýší. Se souběžným oddalováním rozvoje pozemní digitální sítě zcela určitě. Samozřejmě, že lidé bez pokrytí sítě DVB-T spoléhají dál na analogový signál, ten ale bývá často nekvalitní a strohý.

Kvalita versus kvantita

Mezi tím, byť sice ve stádiu příprav, se na českého diváka chystá další důvod pro instalaci satelitní paraboly – televize s vysokým rozlišením obrazu – HDTV. Vzestupný trend v prodeji širokoúhlých plochých televizorů a pomalý, ale jistý přechod zobrazovacího formátu ze 4:3 na lepší 16:9, také satelitnímu příjmu nahrává. Samozřejmě, že se HD programy šíří i přes kabelovou televizi, ale pouze přes tu digitální, která je pouze ve velkých městech a téměř vždy hlavně jen v panelácích a bytových domech. Na poli HDTV je naše země stále mezi posledními. Státy jako Albánie, Rusko, Polsko, Bulharsko či Maďarsko již v nabídkách takovýchto programů nezůstávají svým divákům nic dlužni. Abonenti DTH platforem, jako jsou např. Digi TV, UPC Direct či O2TV širokou programovou nabídku již mají, o její zobrazovací kvalitě by se ale dalo jistě polemizovat.

cif 24 - early cena - média

Narůstající žádosti po kvalitním – tudíž HDTV – zobrazení oblíbených programů majiteli moderních širokoúhlých zobrazovačů nebere zatím nikdo moc vážně. Bohužel však tímto dostává současná digitální televizní krize v naší zemi další políček. Televizní diváci jsou na celém světě stejní, ten náš však musí stále na něco čekat. V USA šli cestou digitalizace obohacující stávající stanice kvalitnějším obrazem (HDTV), u nás jsme chtěli jít zpočátku cestou bohatší programové nabídky. I toto se nám úspěšně daří prodlužovat. Nedivme se pak, že rostou na našich domech satelitní paraboly jako houby po dešti. Ona totiž televizní digitální éra nezačíná, ona již dávno běží!

Autor je prodejcem televizní techniky v Domažlicích

Uvažujete o přechodu na satelitní příjem televize?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).