Hlavní navigace

Týdenní revize: blogy jako tajná součást reklamní kampaně

19. 4. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Elektronických voleb se dočkáme nejdříve v roce 2014, o čtyři roky dříve si je pravděpodobně vyzkouší jen někteří šťastlivci. Jaké funkce přinese nová verze prohlížeče Mozilla Firefox? Po spojení Atlasu s Centrem se objevil spor o technologii, kterou bude firma používat pro vývoj. Proč vznikla webová stránka Odpojeni.cz? Klára, Natálie a Martina aneb komerčně motivované falešné příspěvky na blozích.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) se postavili proti návrhu, který předpokládal možnost odpojení uživatelů, kteří prostřednictvím Internetu stahují do svých počítačů nelegální obsah, například hudbu, filmy či software. Iniciativu volající po perzekuci „nelegálních stahovačů“ podpořil koncem minulého roku francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který stejně jako autoři iniciativy souhlasil s tím, aby internetoví provideři mohli automaticky odpojit od Internetu takového uživatele, u kterého byl detekován nelegálně stažený obsah. Evropská komise (EK) se návrhem začala skutečně zabývat, ale ještě dříve než dospěla ke konečnému stanovisku, vstoupil do hry EP, když přijal zprávu poukazující na skutečnost, že nastíněné řešení by kriminalizovalo i spotřebitele, kteří nelegální obsah nestahují za účelem zisku. Jinými slovy EP se postavil proti návrhu, který má nyní na stole EK právě proto, že jej považuje za nepřiměřený. Automatické odpojení od Internetu by podle poslanců totiž mohlo být v rozporu s občanskými právy a lidskými svobodami. Jaký je možné očekávat scénář budoucího vývoje kontroverzního návrhu?
Vojtěch Bednář: Malý test velké Evropy

Na letošní konferenci Internet ve státní zprávě a samosprávě (ISSS) podepsalo Ministerstvo vnitra a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) memorandum o vzájemné spolupráci, jehož cílem je připravit možnost elektronických voleb. Podle předsedy ČSÚ Jana Fischera je reálné, že možnost hlasovat elektronicky by mohla být poprvé řádně využita v parlamentních volbách v roce 2014. Podle náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka by určitý testovací režim volby elektronickou cestou mohl proběhnout ve vybraných okrscích již v senátních volbách o čtyři roky dříve. Než ale bude možné odevzdávat volební hlasy elektronicky, je třeba vyřešit nejen otázku technického řešení samotného procesu. Nový systém si totiž vyžádá změnu volebního zákona a souvisejících předpisů, které elektronickou volbu v současné době nepřipouští.
Jiří Peterka: Stalo se: připravují se elektronické volby

Síla médií ovlivňovat a působit na své konzumenty vyvolává řadu emocí. Například demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama vděčí podle mnoha expertům právě médiím za to, že se dokázal za poměrně krátkou dobu dostat do povědomí běžných Američanů. Někteří jeho kritici ho proto rádi označují za produkt médií, bez nichž by neměl vůbec šanci o post prezidenta bojovat.
Na Slovensku se zase vláda společně s částí poslanců snaží prostřednictvím nového tiskového zákona omezit omezit práci tamních novinářů, když dává každému občanovi právo na odpověď. Podle sporného ustanovení by měl mít kdokoli možnost ohradit se proti tvrzením novinářů uveřejněním vlastního článku, který budou noviny muset ze zákona otisknout. Takový postup ale představitelé slovenských deníků považují za zásah do svobody tisku a redakční nezávislosti.
V České republice kritizují média zejména politici, kteří v nich vidí své konkurenty či přímo nepřátele. Pověstný byl svým negativním vztahem k novinářům bývalý premiér Miloš Zeman. Ani současný předseda vlády Mirek Topolánek nemá s novináři zrovna vřelý vztah. Kritizuje je zejména proto, že údajně „překrucují“ fakta nebo, že neodvádí svou práci profesionálně.
Stesky na neobjektivnost médií se nevyhýbají ani světu Internetu. Například 21. a 27. února se ve večerním zpravodajství televize Prima objevila reportáž o nespokojených klientech jednoho českého internetového obchodu s mobilními telefony. Podle provozovatele e-shopu, Prima celý problém „nafoukla“ a odvysílané reportáže přispěly k jeho uzavření. Tomáš Votruba hodlá Primu za zničené podnikání žalovat. Zůstává však otázkou, zda-li by se provozovatel nedostal do stejných potíží i bez odvysílaných reportáží.
Karel Wolf: Nejmobil vs. TV Prima: pachatel neznámý

Vývoj webového prohlížeče Mozilla Firefox 3 se jistojistě chýlí ke konci. Všechny nové funkce jsou hotovy a vývojáři už finišují. Finální verze by na sebe neměla nechat dlouho čekat, ale již nyní se můžeme podívat na to, co je pro uživatele druhého nejrozšířenějšího prohlížeče současnosti připraveno. Nový prohlížeč se například více propojí s webovými stránkami Mozilly, přinese novou kartu pro správu zásuvných modulů či úplně nové zpracování záložek a historie navštívených stránek. Pro větší bezpečnost přidali vývojáři k již existujícímu antispamovému filtru i antimalwarový.
Jiří Macich: Mozilla Firefox 3 klepe na dveře

Doposud klidnou atmosféru kolem spojování bývalých rivalů – portálů Centrum.cz a Atlas.cz rozbouřila akce programátorů Atlasu, kteří na znamení nesouhlasu s novými poměry nabídli veřejně své služby novým zaměstnavatelům. Jak bude ve skutečnosti vypadat integrace obou společností do jednoho subjektu, není zatím příliš jasné. Stále se čeká na novou podobu struktury firmy, obsahu nebo jejího názvu. Nespokojenost některých zaměstnanců Atlasu s novými poměry má na celou transakci samozřejmě negativní dopad. Co vedlo zaměstnance Atlasu k vytvoření stránek Odpojeni.cz? Byla důvodem špatná komunikace mezi managementem firmy a zaměstnanci? Nebyly podobné důsledky ale v podstatě nevyhnutelné? Podle informací nejmenovaných zdrojů blízkých portálu Atlas.cz se rozhořel spor zejména o to, jaké technologie bude nová firma využívat pro vývoj. Vedení sloučených firem se rozhodlo používat původní technologii silnějšího portálu, tedy PHP4, C/C++, Bash a Perl. Atlas používal pro vývoj technologii Microsoft .NET. Programátoři zvyklí pracovat s určitou technologií se tak logicky snaží najít uplatnění mimo novou českou portálovou dvojku.
Jiří Kocourek: Odpojeni.cz aneb nelehké spojení dvou českých portálů
Jiří Hlavenka: Atlas ve spárech Centra: přátelská převzetí neexistují

Využívání blogů pro reklamní a PR účely není nijak neobvyklé. Komerčně motivované falešné příspěvky na blozích a v diskuzích však vyvolávají zpravidla negativní reakce. Případ stážistky PR agentury Bison & Rose, která založila několik blogů na zpravodajských serverech pod falešnou identitou a propagovala na nich připravovaný mikroplatební systém PaySec dokazuje, že podobný způsob velmi levné reklamy, je pro její zadavatele i tvůrce atraktivní. Vůči čtenářům to ale rozhodně není fér. Agentura se po odhalení kauzy od blogů sice distancovala, s poukazem na stážistku, která bez vědomí firmy blogy zřizovala a plnila obsahem. Pravděpodobnější ale je, že blogy vznikly se souhlasem odpovědných pracovníků agentury, kteří se teď nepříjemnou kauzu snaží pouze zamést pod koberec.
Aleš Miklík: Čtenářské blogy cílem PR manipulace
Martin Kopta: Bison, Rose & Fake
Michal Černý: PR blog – vystřízlivěli jsme?

Deset let je významná doba v životě člověka. Natož pak v životě internetových projektů, tam je to doba téměř hraniční. Lupa ale kupodivu stále ještě žije. Není totiž projekt jako projekt, a pokud při něm stojí nejen dobrá myšlenka, ale také zájem a nadšení jeho tvůrců, má k přežití velkou šanci. A Lupa na tyto faktory štěstí měla. Kolem Lupy stáli vždy chytří a zapálení lidé, a ty tam můžeme najít i dnes. Alespoň tak se dívá na desetiletou existenci existenci Jiří Donát.
Jiří Donát: Lupa jako zrcadlo minulosti

Česká tisková kancelář (ČTK) přinesla už dvě zprávy, které na základě informací od dobře informovaných zdrojů, předpovídají budoucí prodej české portálové jedničky Seznam.cz. Podle ČTK by měl prodej Seznamu začít již příští měsíc. Podíl by měl prodávat i zakladatel portálu Ivo Lukačovič. Ten však podobné spekulace vytrvale odmítá. Nicméně dva minoritní akcionáři fondy Miura Int. a Tiger Holding, které drží dohromady 30 % akcií, se ke zveřejněným informacím zatím nevyjádřily. Mnozí komentátoři tvrdí, že pro prodej Seznamu je nyní ideální doba. Pokud se nakonec přeci jenom Seznam prodávat bude, spekuluje se o tom, že by o něj mohla projevit zájem i společnost Warburg Pincus, která nyní vlastní Centrum a Atlas.
Jiří Hlavenka: Je i Seznam.cz na prodej?
Blog Milana Šustka na Lupě: Kdo bude novým majitelem Seznamu?

Ředitelé některých amerických firem naletěli internetovým podvodníkům, kteří tak získali přístup do firemních počítačových sítí. Podvodníci rozeslali do e-mailových schránek zprávu informující o tom, že na společnost byla podána žaloba. Součástí zprávy byl i odkaz na údajné webové schránky federálního soudu v Kalifornii, na kterých měly být k dispozici dokumenty, týkající se žaloby. Web, který samozřejmě neměl se skutečnými webovými stránkami soudu nic společného, vyžadoval pro zpřístupnění dokumentů týkajících se údajné žaloby instalaci plug-inu do webového prohlížeče. Plug-in byl ve skutečnosti malware, který umožnil útočníkům přístup do počítačové sítě. Hrozba v podobě žaloby se ukázala jako relativně efektivní. A dá se předpokládat, že podobné pokusy se budou objevovat čím dál častěji.
Pavel Houser: Phishing, který pracuje se strachem
Jiří Macich: Podvodníci vystrašili své oběti žalobou a pak jim infiltrovali počítač

MMF23 tip3

Nedávný průzkum potvrdil, že českému Internetu vládne platba dobírkou. Mají provozovatelé internetových obchodů a poskytovatelé obsahu jiné možnosti? Jakou nabídku jim trh předkládá? Z jakých bank si mohou vybrat ti, kteří chtějí implementovat platbu kartou? A jak je to s poplatky? Kromě plateb kartou, které nabízí čtyři české banky – Česká spořitelna, ČSOB, eBanka a Komerční banka, mohou zákazníci využít tzv. mobilní platby či mikroplatební systémy. České online peněženky by se měli na Internet vrátit již letos.
Jan Ambrož: Jaké možnosti platebních kanálů mají čeští e-obchodníci?

Český Internet čekají nejpozději do příštího prosince velké změny. Evropská směrnice o audiovizuálních službách, kterou musí Česká republika převzít do svého právního řádu, totiž reguluje komerční televizní vysílání na Internetu i katalogové služby videa, jako jsou Stream.cz Stream.cz nebo N-Joy.cz. Jak bude regulace uplatňována, na to jsme se zeptali předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václava Žáka. Dozvěděli jsme se od něj i řadu zajímavostí na téma pornografie.
Jan Kálal: Václav Žák: Dosud se nám nepodařilo definovat, co je pornografie

Bude podle vás Seznam prodán?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).