Hlavní navigace

Týdenní revize: bomby i rekonstrukce

18. 3. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Zatímco na české politiky dopadaly Googlovy bomby, jiní nelenili a vylepšovali své služby. Seznam spustil nové mapy, Microsoft znovuzalepil Windows a začal více obtěžovat jejich nelegální uživatele, Google zamířil k Marsu a koupil další firmu. Portálu Atlas roste návštěvnost. Podívali jsme se také na budoucnost telefonování, ceny za WiFi připojení a zamysleli se nad budoucností tenkých klientů.

Atlas začíná překvapovat. Z pozice „třetího vzadu“ se dal do pohybu a začal ukusovat podíly návštěvnosti konkurenci. Co je toho příčinou? A můžeme očekávat další výraznější pohyby?
Blog Petra Šnajdra na Lupě: Atlas povyrostl a ne o málo

Novela zákona 365/2000 Sb. o informačních systémech veřejné správy umožnila nově vydávání ověřených výpisů z katastru nemovitostí či z obchodního rejstříku i na poštách, u notářů, na některých obecních úřadech a v kancelářích Hospodářské komory. Zajímavá věc, kolik lidí ji asi využije? Nové zprávy přišly i ohledně dialerů (v tomto případě těch, které přepojují vytáčené připojení na drahá čísla bez vědomí uživatele). Jejich počet klesá – jak jinak. Klesá totiž i počet vytáčených linek…
Jiří Peterka: Stalo se: pro výpisy třeba i na poštu 

Microsoft opravil další chybu ve Windows a oznámil, že již více než 250.000 uživatelů si prostřednictvím služby Automatické aktualizace stáhlo nástroj pro kontrolu licence tohoto operačního systému. Po úspěšném testování se tento program prý rozšíří na všechny ostatní uživatele. Někteří z toho však již nyní nejsou dvakrát nadšeni – neodbytné upozorňování na „ještě více výhod“ jim překáží v práci. Jistěže se jedná o majitele nelegálních kopií Windows a nápad na jejich „přiškrcení“ není špatný. Bude však i úspěšný, nebo si „domácí piráti“ od hlášky ve Windows pomohou jinak a sami?
Vojtěch Bednář: Nyní ještě výhodnější!
Ondřej Bitto: Bezpečnost v uplynulém týdnu: chyba v produktu Microsoft a další pokus o phishing

Logo COS
Vybírejte ve čtyřech kategoriích (software, projekt, akce a osobnost) to nejlepší z české open-source scény. Hlasujte ve velké anketě CZECH OPEN SOURCE 2006 a vyhrajte hodnotné ceny.

Mezi provozovatele sítí instantní komunikace (instant messaging, IM) se přidal další hráč: News Corp. Její nejznámější projekt, portál MySpace, si dělá ambice na komunitní portál, ale dojem z něj je zatím všelijaký. Jeho design je nepřehledný, funkce nijak inovativní a navíc je zahlcen grafickou reklamou. Jenže co když se mezi slepými stane jednooký králem?
Jilmův blog na Lupě: MySpace vstupuje na pole kecálků

Mimochodem, myslíte, že státní úředníci si se svojí erární výpočetní technikou nemůžou dvakrát vyskakovat? Omyl – resp. jak kteří. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy svým úředníkům zjevně dopřává nadstandard: nakupuje jim notebooky s dvoujádrovými procesory na 2 GHz a s 2 GB RAM. Většina škol musí stejný výkon rozdělit mezi násobně více uživatelů – ale takové počty by se jistě ministerským úředníkům nelíbily…
Jankův blog na Lupě: Tatra 603 je lidové vozítko aneb MŠMT kupuje notebooky pro úředníky

Takzvanými tenkými klienty nebývá obvykle myšlena obsluha počítačů v Somálsku, ale speciální pracovní stanice s omezenou hardwarovou výbavou. Zatímco Sun se svým nápadem dostat tyto počítače do celého světa v devadesátých let příliš neuspěl, idea se dnes vrací obloukem díky Googlu a jeho záměru přesunout všechna data od uživatele na své servery. Budeme skutečně všechny dokumenty skladovat na Internetu? Stanou se desktopové aplikace minulostí a veškeré služby budeme používat online? Porazí Google svou koncepcí Microsoft?
David Antoš: Zahodíme harddisky?

Karel Umlauf, spoluzakladatel firmy Globe Internet, kterou před dvěma lety koupil panevropský webhoster Active 24, ohlásil začátkem března odchod z vedení firmy. Následoval tak své bývalé kolegy Jakuba Ditricha a Jana Panocha, kteří za nepříliš klidné situace ve vzájemných vztazích odešli již dříve. Jaké jsou další plány Karla Umlaufa a jak vidí český trh s webhostingem? O tom i dalších zajímavostech jsme si povídali v centrále Active 24 v Praze na Petřinách.
Aleš Miklík: Karel Umlauf: chyběl mi adrenalin

Jsou doplňková videa tím pravým dalším oživením obsahu webu, nebo jen okrajovou záležitostí? Asi jak kde – zatímco u výběru bytu na webu realitní kanceláře už dávno měla být, na freemailech se asi jen tak neuchytí. Mobilmania začala do svých článků nově zařazovat videoukázky recenzovaných mobilů. Budou mít čtenáři čas a ochotu pouštět si mezi rychlým „webovým“ čtením i videa?
Blog Ondřeje Kokeše na Lupě: Video recenze – krok správným směrem?

Google se ve své inovační expanzi nezastavuje a co týden oznamuje nové akviziční přírůstky a převratné nápady. Tentokrát jde o firmu @LastSoftware, která se zabývá vývojem aplikací pro 3D modelování. K čemu to může být Googlu dobré? Kdo (Google?) ví. Co třeba integrace trojrozměrných modelů do map Google Earth? Anebo něco ještě úplně jiného, co si dnes jen Google umí představit?
Kromě toho také zamířil na Mars – alespoň se svými mapami. Kromě Google Earth tak máme i Google Mars a dojmy z přeletů nad touto planetou si intenzitou mnohdy nezadají s tou naší mateřskou. Kdo první najde utajenou základnu marťanů?
Blog Petra Šnajdra na Lupě: Google koupil firmu vytvářející nástroje pro 3D návrhy a modelování a Google zamířil k Marsu

O první českém phishingu jsme na Lupě již několikrát psali. Kdosi hromadně rozeslal e-mail, v němž příjemce přesvědčoval o nutnosti přihlásit se do internetového bankovnictví Citibank za účelem autorizace příchozí platby. Jak těmto podvodům nenaletět a umět je rozpoznat? Recept je jako vždy prostý, ale je nutné jej používat při čtení každého podobného e-mailu – a to je možná ten problém…
Ondřej Bitto: Jak se nechytit na phishingovou návnadu

Na české politiky dopadlo hned několik Google bomb z většího náletu, pravděpodobně ze strany příznivců technařů, zbitých na loňském CzechTeku. Premiér Jiří Paroubek se tak vyšvihnul do čela kandidátky „namyšlených buranů“ sestavené vyhledávači, na což provozovatelé webu reagovali zákazem vstupu vyhledávacích robotů. Google totiž prý s úřadem vlády nehodlal vyjednávat. Podobně byl postižen web ČSSD, KSČM i opoziční lídr Mirek Topolánek a prezident Václav Klaus. Reálné bomby naštěstí politikové prozatím nechávají v klidu – avšak uvidíme na příští technopárty…
Jankův blog na Lupě: Namyšlenej buran, banda zmr(píp)ů a další Google bomby, Úřad vlády s intervencí u Google neuspěl, co se ještě obrátit na Microsoft?
Martinův blog na Lupě: Paroubek.cz se brání a Namyšlenej buran „prodává“ parfémy
Jiří Macich: Nová Google bomba útočí na KSČM a A další Google bomba: Cílem je Václav Klaus

Na konferenci Seznamte se s projekty mladých vystoupili minulý týden mezi jinými i provozovatelé webového projektu Libimseti.cz a představili své ambiciózní plány na poražení silné konkurence v podobě portálů. Podívali jsme se při té příležitosti na situaci v oblasti českých komunitních serverů. Mají zde nováčci ještě šanci a prostor uspět? A co na jejich plány říkají provozovatelé portálů?
Radim Hasalík: Komunitní servery: nadšenci versus portály

Mobilita uživatelů metropolitních, lokálních až malých bezdrátových sítí byla dosud značně omezena velikostí buňky. Kvůli neutuchajícímu zájmu uživatelů o podporu mobility se ale i v oblasti těchto dosud „imobilních“ sítí udělalo v poslední době hodně. A vedle dat v těchto sítích stále častěji běhá hlas i multimédia.
Rita Pužmanová: Quo vadis, bezdrátová komunikace? (2/3)

Seznam.cz představil koncem ledna novou beta verzi své mapovací služby Mapy.cz a včera ji převedl do ostrého provozu. Na jaké novinky se můžeme těšit? Jak si nová služba stojí ve srovnání se svou českou konkurencí, tedy Centrem a Atlasem? A kde se Seznam inspiroval při tvorbě uživatelského prostředí? Nápověda je to veliká – hlavního inovátora vyhledávačů tu zmiňujeme každou chvíli. Přesto to nemusí znamenat, že mapy Seznamu jsou nutně horší (nebo jen stejné) než „originál“…
David Antoš: Nové Mapy.cz: kopie lepší než originál

cif-tip-téma-foto

V poslední době se stále více a více hovoří o virtuálních mobilních operátorech a o konvergovaných hlasových službách, které stírají rozdíl mezi telefonováním v pevných a mobilních sítích. Z dosavadních alternativních operátorů se tak například možná stanou i virtuální mobilní operátoři. Co to přesně znamená a jaká je vlastně budoucnost telefonování (nejen v ČR)? A kolik to asi bude stát?
Jiří Peterka: Jaká je budoucnost telefonování? (1.)

Začátek letošního roku byl ve znamení zvyšování rychlostí a zlepšení poměru cena/výkon u vysokorychlos­tního připojení k Internetu. Změny odstartovali poskytovatelé ADSL připojení, následovaní společnostmi nabízejícími připojení přes rozvody kabelové televize. Jak se s touto skutečností vyrovnávají poskytovatelé WiFi připojení? V našem přehledu jsme porovnali nabídky největších WiFi poskytovatelů podle naší databáze WiFi hotspotů.
Martin Vyleťal: Cenové srovnání WiFi připojení

Jsou podle vás "Google bomby" vadou, nebo vlastností vyhledávačů?