Hlavní navigace

Dialery

To ne já, to dialer

Dialery dokáží účet za vytáčené připojení k Internetu pořádně navýšit. Některé bez vědomí uživatele, jiné kvůli jeho nepozornosti. V obou případech však uživatel mohl řádění dialeru vhodným zabezpečením svého počítače zabránit. Co jej tedy zbavuje odpovědnosti?

Doba čtení: 2 minuty

Klient podle soudu vysoký účet způsobený dialerem platit nemusí

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že klient Telefóniky O2 nemusí operátorovi hradit částku přibližně ve výši šedesáti tisíc korun, kterou prosurfoval na vytáčeném připojení vinou dialeru. Spor se táhne už od roku 2005. Krajský soud potvrdil dřívější rozsudek. Žalobce nebyl poučen o všech rizicích používání Internetu, zdůvodnil soudce svůj verdikt. Naopak Český telekomunikační úřad zamítl stížnost jako neoprávněnou a klient nepochodil ani s reklamací vyúčtování přímo u operátora. Za klienta se…

Doba čtení: 1 minuta

Adware loni infikoval skoro až 40 procent počítačů

Společnost Trend Micro zveřejnila informace o četnosti infikování počítačů různými typy malwaru za loňský rok a to na základě výzkumu svých laboratoří. Adware v některých měsících roku 2007 infikoval skoro 40 procent počítačů. Další frekventovanou hrozbou byl trackware, čili software sledující chování uživatele infikovaného počítače, který pak nashromážděná data posílá dál přes Internet. V lednu 2007 infikoval trackware až 17 procent počítačů, ale pak toto číslo klesalo až ke 12 procentům,…

20. 3. 2008 14:47
Doba čtení: 1 minuta

ČTÚ upozorňuje na nová podvodná přesměrování dial-upu

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozorňuje, že při svých pravidelných kontrolách narazil na novou vlnu podvodných přesměrování vytáčeného internetového připojení. Využívána jsou zahraniční pevná, mobilní i satelitní telefonní čísla. Účastník, při využití připojení k Internetu prostřednictvím přístupového kódu 971 na volně dostupný obsah sítě Internet, je přesměrován na placený obsah, včetně zpětného prostupu ze stránek placeného obsahu na volně dostupné stránky Internetu, avšak za zvýšený…

17. 7. 2007 17:03
Doba čtení: 1 minuta

Antispywarový nástroj Ad-Aware v nové verzi 2007

Po řadě testovacích buildů konečně vyšla finální verze zbrusu nového bezpečnostního nástroje Ad-Aware 2007, který je stejně jako jeho předchůdce dostupný i ve volně šiřitelné edici pro nekomerční použití zdarma. Jde o nástroj bojující proti různým typům malwaru jako je spyware, adware nebo dialery. Nová verze přináší výrazně vylepšené funkce pro detekci infekce a její bezpečné odstranění. Poskytuje ochranu soukromí uživatelům webových prohlížečů MSIE, Firefox a Opera. Došlo také ke zpřehlednění…

11. 6. 2007 10:51
Doba čtení: do minuty

V únoru se malware činil hlavně okolo Valentýna

Společnosti Eset Software a Panda Software se ohlížejí za únorovou aktivitou malwaru. Eset konstatuje, že největší aktivita byla zaznamenána okolo Valentýna, o čemž jsme vás už ostatně informovali. Nejvíce infiltrací v únoru zaznamenala rodina červů Nuwar, která se šíří v příloze různých lživých e-mailů informujících například, že Saddám Husajn žije. (Tisková zpráva)

9. 3. 2007 14:00
Doba čtení: do minuty

Stable.cz: k hostingu bezpečnostní software zdarma

Poskytovatelé webhostingu se v poslední době předhánějí v různých akcích pro nové zákazníky. Nedávno Active 24 přišlo s nabídkou dárku v podobě optické myši k hostingu na platformě MS Windows, nově konkurenční Stable.cz pro změnu rozdává licenci k bezpečnostnímu nástroji Spy Sweeper, který chrání před spywarem, adwarem, rootkity, trojany. dialery nebo phishingem. Nabídka platí pro klienty, kteří si v období mezi 19. únorem a 16. březnem objednají hosting ve variantě Standard či Profi. (Tisková…

Doba čtení: do minuty

Soud rozhodl, že oběť dialeru účet platit nemusí

Podle včerejší reportáže v hlavní zpravodajské relaci televize Nova rozhodl pražský soud, že zákaznice bývalého Českého Telecomu nemusí platit extrémně vysoký účet způsobený činností dialeru. Zákaznice dříve neuspěla s reklamací ani u operátora, ani u Českého telekomunikačního úřadu. Uživatel neuzavřel smlouvu o zvýšeném tarifu, proto soud zrušil jeho povinnost platit takto zvýšený tarif, řekl soudce Kamil Tojner. Rozsudek je zatím nepravomocný, operátor se chce proti němu odvolat.

Doba čtení: do minuty

Na ČT2 bude pořad o dialerech

Dnes 30. října 2006 ve 20:55 hodin bude na ČT2 odvysílán další díl seriálu Případ pro ombudsmana, který bude tentokrát věnován tzv. žlutým linkám. Ve vysílání bude podána mj. informace o řešení konkrétní kauzy podvodného přesměrování na na linku ze zvláštním tarifem předvolby 976, kdy se byla postižená osoba nucena pro závažná pochybení Českého telekomunikačního úřadu obrátit o pomoc na veřejného ochránce práv JUDr. Otakara Motejla.

Doba čtení: do minuty

ČTÚ bude odškodňovat jen některé oběti dialerů (opraveno)

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozornil, že nebude automaticky odškodňovat všechny oběti dialerů. Naději obětem podvodného přesměrování dodal nález veřejného ochránce práv, jenže podle ČTÚ mohou náhradu škody požadovat jen klienti, kteří se včas pokusili využít všech opravných prostředků jako je

Doba čtení: 1 minuta

Bezplatný antivir od AOL

Společnost AOL vydala bezplatný antivirový software Active Virus Shield založený na technologii Kaspersky Lab. Active Virus Shield má ohlídat soubory a e-maily a chránit před viry, trojany, červy nebo spywarem, dialery a rootkity s důrazem na minimální zátěž systému. Po bezplatné registraci získáte licenční číslo platné jeden rok. Po jeho vypršení můžete registraci obnovit. (BetaNews)

8. 8. 2006 15:09
Doba čtení: do minuty

Stalo se: ČTÚ naplánoval analogovou tmu

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil návrh Technického plánu přechodu, který definuje konkrétní postup vypínání stávajícího analogového vysílání a náběh zemského digitálního vysílání. Jako nejzazší termín pro úplné vypnutí analogového vysílání (analogovou tmu) je stanoven 10. říjen 2010. ČTÚ už také zareagoval na kauzu dialerů.

Doba čtení: 11 minut

Týdenní revize: peníze na prvním místě

Ani kdysi akademická síť dnes není prosta finančních triků a motivací, spíš právě naopak - peníze a byznys hýbou děním na Internetu nezměrnou silou. A tak zatímco jeden vydělává, druhý ztrácí. Český telekomunikační úřad možná bude platit za dialery, T-Mobile slibuje cenovou revoluci, Telefónika 02 zveřejnila půlroční hospodářské výsledky. Chcete-li vydělávat i vy, možná vám poradíme (jak na e-shop). Byl Skype opravdu prolomen?

Doba čtení: 5 minut

Kauza dialery: zaplatí škody ČTÚ?

Až dosud neměly oběti dialerů prakticky žádnou šanci, když většinu jejich reklamací Český Telecom neuznal a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jeho rozhodnutí potvrdil. Teď ale ombudsman seznal, že ČTÚ neměl právo rozhodovat o reklamacích ohledně služeb charakteru poskytování obsahu. Sdružení obrany spotřebitelů nyní vyzývá postižené spotřebitele, aby se domáhali náhrady škody právě na ČTÚ.

Doba čtení: 9 minut

Ombudsman napadl postup ČTÚ ohledně dialerů

Veřejný ochránce práv napadl postup Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o stížnostech proti vyúčtování za nevědomé přesměrování internetového připojení prostřednictvím tzv. dialeru na linku se zvýšenou tarifikací. Ombudsman podle zprávy Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) shledal závažná pochybení a zároveň vyzývá k spolupráci s ČTÚ v této věci i Českou obchodní inspekci (ČOI) , která zde svou působnost dosud odmítala.

Doba čtení: 1 minuta

Příliš drahý IQ test?

Na Internetu existují desítky IQ testů a ne všechny jsou zcela férové. Na českém webu se v poslední době objevuje reklama IQ testu worldofiq.co.uk. Problém je však v tom, že za pomocí ActiveX komponenty dojde k přesměrování připojení na telefonní číslo s vysokým tarifem. Za každou minutu připojení k Internetu pak uživatel zaplatí 70 korun. Toto přesměrování podle našich informací probíhá bez jakéhokoliv předchozího varování. (Tisková zpráva)

Doba čtení: do minuty

Počet podvodných přesměrování pořád klesá

Podle Českého Telecomu počet podvodých přesměrování připojení k Internetu stále klesá. V dubnu loňského roku musel Český Telecom řešit ještě asi 450 sporných případů, nyní je toto číslo třikrát menší. Podle pravidelné analýzy se tak ukazuje, že opatření, která jsme společně s ostatními operátory učinili v minulém roce, byla správná a výrazně přispěla ke zlepšení celé situace, říká výkonný ředitel pro regulaci a propojování David Šita. (Tisková zpráva)

Doba čtení: do minuty

Konference Security 2006 bude 17. května 2006

Již 14. ročník prestižní konference Security, která je tradičně věnovaná otázkám bezpečnosti IT a záštitu nad jejím průběhem převzalo i letos ministerstvo informatiky, se uskuteční dne 17. května 2006 v pražském hotelu Diplomat. Hlavními tématickými bloky budou informační společnost, řízení informační bezpečnosti a bezpečnost IT v praxi. Zajímavostí bude určitě reálná ukázka účinnosti současných metod boje proti spamu.

3. 4. 2006 13:13
Doba čtení: do minuty

Týdenní revize: bomby i rekonstrukce

Zatímco na české politiky dopadaly Googlovy bomby, jiní nelenili a vylepšovali své služby. Seznam spustil nové mapy, Microsoft znovuzalepil Windows a začal více obtěžovat jejich nelegální uživatele, Google zamířil k Marsu a koupil další firmu. Portálu Atlas roste návštěvnost. Podívali jsme se také na budoucnost telefonování, ceny za WiFi připojení a zamysleli se nad budoucností tenkých klientů.

18. 3. 2006 6:30
Doba čtení: 6 minut

Stalo se: pro výpisy třeba i na poštu

Novelizovaný zákon o informačních systémech veřejné správy umožní vydávání ověřených výpisů, například z katastru nemovitostí či z obchodního rejstříku, i na poštách, u notářů, na některých obecních úřadech, i v kancelářích Hospodářské komory. Byl IZIP v roce 2001 jediným projektem svého druhu, nebo měl alternativu? Co je nového kolem problému podvodných dialerů? A Volný má nového ředitele.

Doba čtení: 9 minut

Počet podvodných přesměrování stále klesá

Trend snižování počtu podvodných přesměrování na linky s předčíslím 976 pokračoval i v posledních třech měsících. Vyplývá to z posledních únorových statistik Českého Telecomu. Zatímco lednové průzkumy roku 2005 vykazovaly téměř 500 sporných případů, v listopadu 2005 poklesly na téměř 300 sporných případů. Na začátku roku 2006 jich Český Telecom řešil méně než 250. (Tisková zpráva)

8. 3. 2006 13:05
Doba čtení: do minuty

Stalo se: nastupuje ADSL2+

Český Telecom spustil svůj omezený testovací provoz IPTV, zřejmě již na ADSL2+, a také zkušební provoz dial-upu za paušál. Souběžně s tím představil své ADSL2+ také Czech On Line. Jak se vyvíjí situace kolem podvodných dialerů? ČTÚ připravil ceník odposlechů. SPIS vydal již druhou verzi svého Manifestu znalostní společnosti.

Doba čtení: 12 minut

Pavel Vtelenský: Erotika je inzerenty na webu neprávem podceněna

[Oživeno] Oblast erotiky je nejen na českém Internetu stále trochu tabu, o kapitánech tohoto průmyslu se dočtete jen zřídka. "Erotický obsah" přitom tvoří velkou část internetových toků – jak datových, tak finančních. Majitel serveru Amateri.cz prozrazuje, že tento druh podnikání skutečně není stejný jako všechny ostatní.

Doba čtení: 10 minut

Podvodná přesměrování na linky začínající 972, 973 a 974

O podvodných přesměrováních na linky začínající 97 už bylo napsáno mnoho. Tyto předvolby se momentálně používají pro volání na různé subjekty a pro podvodná přesměrování se nepoužívají. Linky s touto předvolbou by však neměly být určeny pro volání vůbec, měly by být pro placené datové přenosy. V číslování je zmatek. Kdo za to může?

Doba čtení: 4 minuty

Dialery, jak je vidí Český Telecom

Český Telecom se na současnou situaci kolem podvodných dialerů dívá poněkud odlišně než asociace APVTS. Není tak optimistický a nehlásí, že už je vyhráno. Chce naopak pokračovat v boji proti podvodným dialerům a neodpískal ani tzv. certifikované dialery. Řešení ale prý závisí hlavně na legislativních nástrojích regulátora či přímo zákonodárce.

Doba čtení: 10 minut

Opravdu je problém s dialery vyřešen?

Počátkem září 2005 vydala Asociace poskytovatelů veřejných telekomunikačních služeb (APVTS) tiskovou zprávu o tom, že se jim prý podařilo vyřešit problém s dialery – podvodným přesměrováním do sítě Internet. Kéž by to byla pravda.

Doba čtení: 3 minuty

Přemrštěným účtům za telefon odzvoněno?

Na serveru Měšec dnes vyšel článek Jiřího Nápravníka, mapující vývoj problémů s dialery. Značnou část viny přitom vidí v nedostatečné kontrole ze strany Českého telekomunikačního úřadu: „Rychlost a způsob řešení případů podvodného přesměrování na linky s vysokým tarifem nasvědčuje tomu, že vyšetřování kriminality v prostředí Internetu i její prevence jsou v ČR teprve na začátku, i když vedení ČTÚ a další úřady se snaží všechny přesvědčit, že mají situaci pod kontrolou.“

20. 9. 2005 15:05
Doba čtení: do minuty

Kauza dialery: je vyhráno?

Teprve od začátku července se začala prakticky aplikovat opatření proti podvodným dialerům, která si mezi sebou dohodli operátoři na půdě APVTS. Už nyní ale jejich pracovní skupina dospěla k závěru, že opatření jsou natolik úspěšná, že dalších opatření už není zapotřebí - a zastavila vývoj tzv. certifikovaných dialerů.

Doba čtení: 8 minut

Bezpečí zdarma: kvalitní sniffer a čištění počítače

Vybrali jsme pro vás a ohodnotili ty bezpečnostní utility, jejichž nové verze vyšly v nedávné době, a zároveň jsou zdarma. Dnes se můžete kromě jiného těšit na monitorování síťové komunikace pomocí programu Visual Sniffer nebo odstranění škodlivého kódu v podání Microsoftu. Neméně zajímavé jsou také možnosti obrany aplikacemi Samurai či WehnTrust.

Doba čtení: 3 minuty

Kauza dialery: čtyři měsíce poté

Teprve čtyři měsíce poté, co se operátoři na půdě asociace APVTS dohodli na společném postupu proti dialerům, se jejich dohoda prakticky naplňuje. Je to ve prospěch koncového uživatele, nebo naopak v jeho neprospěch? Co přinesla středeční diskuse u kulatého stolu na téma dialerů? Jaký lze očekávat další vývoj v této oblasti?

Doba čtení: 9 minut