Hlavní navigace

Týdenní revize: nový video portál a volby na Internetu

25. 10. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Internetová média informovala o výsledcích voleb nejrychleji a nejobsáhleji. Televize Nova spustila video portál, se kterým má velké ambice. Mafra se po freemailu pouští také do internetové telefonie. Jaký byl první ročník WebExpo? Proč Evropská komise uvažuje o zařazení broadbandu do veřejné služby? Firefox přinese nejen rychlejší zpracování JavaScriptu. Phishing bují díky sociálním sítím. Otestovali jsme OpenOffice.org 3.0.

Minulý týden proběhly volby do krajských zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu. Internet informoval o průběžných výsledcích voleb již tradičně nejrychleji. Oproti klasickým masovým médiím se na Internetu objevily podrobné a detailní informace, na které v tištěných médiích či televizním zpravodajství není dostatek prostoru. Výsledky voleb byly již v průběhu přepočítávání hlasů zveřejňovány na serveru www.volby.cz, který od roku 1996 provozuje Český statistický úřad (ČSÚ). Ten byl navíc v omezené podobě dostupný také na adrese www.volbyhned.cz, která byla zřízena za účelem absorbování nárazové zátěže během samotných voleb a krátce před nimi a po nich. O prezentaci a vizualizaci dat, zveřejňovaných na zmiňovaných adresách, se postaraly internetové zpravodajské servery, které k volbám připravily celé své „speciály“.
Jiří Peterka: Stalo se: Internet byl po volbách nejrychlejší

Mediální skupina Mafra se po freemailu a vyhledávání od Google pouští také do internetové telefonie. Na doméně www.klikniavo­lej.cz nedávno spustila betaverzi služby, která připomíná funkcionalitu dostupnou na moderních VoIP ústřednách určených pro firemní sektor, tzv. systém „click and dial“. Ten umožňuje, prostřednictvím webového rozhraní prohlížeče a centrálního telefonního seznamu, vytáčet jednotlivé položky pouhým kliknutím na kontakt. Portálová „VoIP“ služba iDnesu využívá také funkci online seznamu, ale navíc díky speciálnímu telefonnímu číslu, který služba přiřazuje ke každému vkládanému kontaktu, má uživatel možnost se na kontakt dovolat i ze svého mobilního telefonu, v případě, kdy nedisponuje připojením k Internetu.
Karel Wolf: Mafra se tak trochu pouští do internetové telefonie

Na osmém setkání v rámci projektu NetClub byl hostem Libor Malý, majitel a ředitel společnosti LMC. Moderátorovi diskuse Miloši Čermákovi mimo jiné prozradil jak se dostal od programování až k vedení e-recruitmentové společnosti a proč si myslí, že je buddhismus prospěšný pro obchod. Vyjádřil se také ke sporu, který vedl se společností Seznam, kvůli portálu Spráce.
Redakce: Libor Malý v NetClubu uvedl na pravou míru své spory se Seznamem
Netclub blog: Libor Malý: spor se Seznamem je pro mne uzavřená záležitost

Logo NetClub
Hostem 9. NetClubu bude Roman Gallo, ředitel pro rozvoj mediálních strategií ve společnosti PPF. Dříve řadu let působil jako šéfredaktor Hospodářských novin a v několika pozicích ve vydavatelství MAFRA, a.s., kde mimo jiné stál u zrodu portálu www.idnes.cz. Podílel se také na vzniku zpravodajského serveru Aktuálně.cz nebo internetového zpravodajství Deník.cz. Registrovat svoji účast na diskusi s omezeným počtem míst můžete již nyní.

Zajímá vás, jak budou v budoucnu vypadat botnety neboli sítě zneužitých počítačů? Podle bezpečnostních expertů se rizika, na která jsme zvyklí u počítačů připojených k Internetu, přenesou ve velkém měřítku také na tzv. chytré telefony. Ačkoli některé prognózy předpovídaly, že bezpečnostní rizika chytrých telefonů budou horkým tématem již letos, k masovějšímu zneužívání jejich bezpečnostních chyb zatím nedochází. To však neznamená, že mobilní zařízení bezpečnostní „díry“ nemají. Často jsou medializovány bezpečnostní chyby například u mobilního telefonu iPhone. Proč tedy v rozporu s prognózami dosud mobilní telefony nepředstavují pro útočníky lákavější cíl?
Pavel Houser: Budou botnety zítřka složeny z chytrých telefonů?

Oblasti internetových prohlížečů je letos na novinky bohatá. Mozilla Corporation nedávno uvolnila finální verzi Firefox 3.0, konkurenční společnost Opera Software představila prohlížeč Opera 9.6. Vyšel také Flock 2.0 a do světa internetových prohlížečů vstoupil díky projektu ChromeGoogle. Ani softwarový gigant Microsoft nezaostává, brzy uvolní finální verzi Internet Exploreru 8, jehož druhá betaverze vyšla před několika týdny. Vývojáři z Mozilly už ale pracují na další verzi Firefoxu, která bude mít označení 3.1. Ačkoli by se podle názvu mohlo zdát, že budoucí Firefox 3.1 nepřinese mnoho zásadních novinek, opak je pravdou. Jaké novinky verze 3.1 přinese? Rychlejší zpracování JavaScriptu je pouze jednou z mnoha vylepšení, které nový Firefoxu nabídne svým uživatelům.
Jiří Macich: Firefox 3.1 nenabídne jen anonymní mód

Od sobotního rána uplynulého víkendu až do pozdních hodin nedělního odpoledne probíhal v prostorách Provozně ekonomické fakulty Zemědělské univerzity v Praze (PEF ZČU) nultý ročník experimentu jménem WebExpo 2008. Odhalil největší český veletrh nové trendy v internetové reklamě a tvorbě webových aplikací? Jaký měl vlastně smysl?
Karel Wolf: Ještě jedno ohlédnutí za WebExpem: kam se ubírá česká internetová komunita?
Jiří Macich: Jaké bylo pražské WebExpo 2008?

Logo - Křišťálová Lupa 2008
Už jen do neděle 26. října máte možnost hlasovat v anketě Křišťálová Lupa 2008. Vybírat můžete nejlepší weby a projekty v devíti kategoriích: e-shop, veřejný sektor, freemail, vyhledávač, zpravodajství, zábava, magazín, blog a komunitní server. Všichni registrovaní hlasující budou zařazeni do slosování o zajímavé ceny. Výsledky ankety budou vyhlášeny na slavnostním večeru 27. listopadu 2008.

Evropská komise zvažuje zařadit broadband do univerzální služby, která dosud pokrývá služby související s pevnými telefonními linkami, například veřejné telefonní automaty. Co k takovým úvahám Komisi vede? Podle jejího názoru není tempo růstu pokrytí a využívání vysokorychlostního Internetu na území Unie dostatečné. Komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová chce do roku 2010 zajistit pro všechny občany EU možnost přístupu k širokopásmovému Internetu. A právě zařazení broadbandu do univerzální služby může být jednou z možností, jak tohoto cíle dosáhnout. Ale je toto skutečně tím správným řešením?
Jiří Peterka: Evropská komise: broadband pro všechny!

Současná finanční krize nenechala stranou ani oblast Internetu a informačních technologií. Ačkoli některé softwarové firmy nakupují „ve velkém“, jako by se snad na světových trzích nic neobvyklého nedělo, do budoucna právě v souvislosti s krizí, mohou poklesnout výdaje firem na IT. Prodlouží se v souvislosti s nižší ochotou firem investovat peníze do nových produktů periody mezi inovacemi? Může mít neochota firem investovat do IT i pozitivní dopad na toto odvětví?
Vojtěch Bednář: IT ve stínu krize

Logo WebTop100
Přijďte se 30. října podívat do pražského Konferenčního centra City, kde se uskuteční tradiční a osvědčená konference WebTop100, na které vedle předních odborníků z oblasti internetového podnikání vystoupí například Dana Bérová nebo Jaroslav Bengl z Google. Detaily naleznete v programu konference.
Zároveň bychom rádi připomněli blížící se Czech Internet Fórum 2008, které Lupa.cz pořádá na stejném místě 20. listopadu. Přednášky se budou týkat změn na českém internetovém trhu za uplynulý rok, šancí českých hráčů v souboji s globální konkurencí, sociálních sítí a jejich využití v byznysu a problémů mobilního Internetu v Česku či vývoje a trendů v podílech kontextových reklamních systémů. Přednášet zde bude například Jiří Hlavenka, Patrick Zandl, Ondřej Filip, Daniel Dočekal či David Antoš.

Tvůrci kancelářského balíku OpenOffice.org uvolnili verzi 3.0. Ta podle jejich vyjádření dokáže plně zastoupit konkurenční balík Office od Microsoftu. Softwarový gigant zase přichází se zprávou, že v prvních čtyřech měsících příštího roku zveřejní druhý servisní balíček pro kancelářskou sadu Office 2007, který přinese nativní podporu pro ODF a export do PDF. OpenOffice.org 3.0 pro vás otestovali kolegové ze sesterského serveru Root.cz.
Redakce: OpenOffice.org 3.0: nepotřebujeme MS Office?
Petr Krčmář na Root.cz: OpenOffice.org 3.0: nepotřebujeme MS Office?
Petr Krčmář na Root.cz: OpenOffice.org 3.0: novinky v aplikacích
Jiří Macich: Potvrzeno: Office 2007 SP2 s podporou ODF a PDF

Televize Nova tento týden, půl roku po tn.cz, představila další velký internetový projekt. Na adrese nova.cz, která po spuštění tn.cz vypadala dosti opuštěně, spustila video portál, který je založen na videích vlastní tvorby, nikoliv na videích uživatelských. Nový projekt má opravdu velké ambice, když se podle slov Michaela Garina, generálního ředitele společnosti CME vlastnící televizi Nova, chce stát českým YouTube. Nova chce přilákat určitou část svých diváků od televizní obrazovky také k monitoru počítače. Nový videoarchiv přinesl i videa v novém formátu. Dříve Nova sázela na Microsoft Windows Media, teď přešla na Adobe Flash. Videa jsou nyní ve vyšší obrazové kvalitě než dříve, co se ale naopak nepovedlo je méně intuitivní navigace. Do budoucna Nova plánuje i přímé přenosy, například zpráv či sportovních utkání. Objevit by se měly i zahraniční seriály.
Jiří Macich: Nova.cz jako české Hulu.com?
Jiří Macich: Na nova.cz by mohl být i Dr. House nebo přímý přenos zpravodajství
Jan Potůček na Digizone.cz: Nova uvažuje o živém vysílání Televizních novin na internetu

Content tip EARLY

Ačkoli jsou internetoví uživatelé mnohem opatrnější než dříve, najdou se mezi nimi tací, kteří i přes mediálně prezentované případy phishingu, neznámou přílohu otevřou nebo kliknou na podezřelý odkaz. Nicméně bezpečnostní hrozby na Internetu se vyvíjí a proto se i skupina těch „opatrných“ může stát objetí útoku. Bezpečnostní rizika narůstají úměrně s tím, jak vzrůstá obliba sociálních sítí. Nedávný případ odcizení fotografií ze serveru Líbímseti.cz, ukazuje, že lidé na Internetu zveřejňují stále důvěrnější obsah, aniž by si uvědomovali možná bezpečnostní rizika.
Ondřej Bitto: Běžný uživatel stále hlavním terčem

Budeme se v budoucnu setkávat se stejným konceptem internetového obchodu, který je nyní běžně rozšířený nebo ho nahradí social shopping, nákupní rádci, aukční servery či obchodní tržiště?
Tomáš Hodboď: Internetové obchody, tak jak je známe, zahynou

Najdete si důvod na nové stránky nova.cz chodit pravidelně?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).