Hlavní navigace

Uvidíme po pěti letech na obrazovce Novy a Primy opět to samé?

16. 5. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Tenhle článek nebude bulvární. Jen jsem si hned v souvislosti s psaním textu o Česko Slovensko má talent a Talentmanii vzpomněl na titulek deníku Blesk, jehož část zněla „Když Nova 5, tak Prima 20!“. A skutečně to vypadá, že televize se na nás budou snažit zaútočit naprosto stejnými formáty a bude pouze na samotném divákovi, který z nich si vybere. Z toho, co se doposud ví, mám pocit, že čtyři televizní programy budou vysílat na podzim úplně to samé. No posuďte sami...
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Vezmeme to popořadě. Již několik měsíců běžela mezi lidmi formou šuškandy informace, že Nova s Markízou připravují další společný projekt. Nebylo jasné, zdali půjde o Česko Slovenskou SuperStar 2 či jinou soutěž. Po několika týdnech po této zprávě bylo více méně jasné, že obě stanice začínají pracovat na „federální“ verzi soutěže Got Talent. Než to začne být složité, řekněme si, o čem tato soutěž je, k čemuž asi nejlépe poslouží britský model. Tamní verze Got Talentu je, jak již z názvu vyplývá, talentovou soutěží, ve které účastníci bojují například v kategoriích zpěv, tanec, zábava a tak dále. Výhrou je pak poměrně velmi pohádková suma sto tisíc liber. Co však čert nechtěl, v dubnu přinesl slovenský server Mediálne.sk zprávu, že obě média bohužel (?) o tuto soutěž přišla. Psali jsme o tom tehdy i na našem webu. V kostce, došlo k tomu, že Markíza, která již na Slovensku tento pořad s úspěchem odvysílala a měla předkupní právo pro další pokračování, promeškala termín, do kterého měla o tento pořad projevit zájem. Tím pádem „ostrouhala“ i tuzemská Nova.

Na slovenské komerční jedničce kvůli tomu bylo velké haló a svou pozici musel z pochopitelných důvodů vyklidit dosavadní šéf výrobního centra Jaroslav Slávik a na jeho místo nastoupil ředitel výroby sesterské Novy Petr Erben. A Nově s Markízou tuto soutěž nevyfoukl nikdo jiný než jejich rivalové – televize Prima a JOJ. Reakce těchto dvou médií byla v podstatě blesková. Ve stejnou dobu, kdy nastoupil na svou druhou židli Erben z Novy, rozjela Prima a JOJ castingy do této soutěže. Markíza si však nenechala svou prohranou bitvu líbit a začala vysílat krátký tajemný textový klip, kde lákala zájemce s talentem, ať se připraví. Jak se začátkem května ukázalo, Nova s Markízou se nevzdaly a rozjely castingy na vlastní talentovou soutěž, která se podle prvotních informací měla jmenovat Česko Slovensko hledá hvězdu, o týden později se ukázalo, že se bude jmenovat pouze Talentmanie. Nova s Markízou popsaly tento pořad jako talentovou show, kam se bude moci přihlásit kdokoliv bez rozdílu věku.

Zatímco Prima nabídne svým divákům Česko Slovensko má talent, na Nově to bude Talentmanie. Nechová se Nova tak trochu jako podvedená manželka, která chce ukázat, že ona bude mít ještě poslední slovo, a přesto, že vlastně bude vysílat to stejné jako Prima, byť zabalené do jiného obalu a jistě trochu jinak, bude ona tou jedničkou? Samozřejmě, že půjde především a pouze o boj o diváky, ale opravdu si musely televize vybrat jako svůj tahák pro podzimní měsíce naprosto stejný formát? Je jasné jedno, obě konkurenční stanice ho musí nabídnout na podzim. Zatímco Nova s Markízou už oznámily, že odvysílají Talentmanii od září do prosince (V tiskové zprávě informace chyběla, ale termín byl uvedený na webových stránkách. Nyní chybí i tam.), Prima s TV JOJ zatím vyčkávají. Na léto pochopitelně takovouto soutěž dát nemohou, protože by ji nikdo nesledoval, a pozdější měsíce také nepřipadají v úvahu. Také Česko Slovensko má talent tedy musí být tahákem podzimu.

Bulvární deník Blesk přinesl navíc ve čtvrtek článek s názvem „Drsná přetahovaná o Mareše: Když Nova 5, tak Prima 20!“. Může jít o tradiční blaf oblíbeného žlutého tisku, nebo to také může být, byť na takovýto tip média, výjimečně pravda. V tiskové zprávě, kterou totiž vydala Nova s Markízou, jméno tohoto populárního moderátora chybí. Zmiňuje se pouze o Adéle Banášové, která již s Marešem moderovala Česko Slovenskou SuperStar a je u našich východních sousedů populární jako u nás Leoš Mareš, známý také z ranní show rádia Evropa 2. Protože je jasné, že takovýto tip soutěže budou moderovat dvě tváře, jedna z Česka a druhá ze Slovenska, musí Banášová ještě dostat partnera. Znamená to tedy, že Nova s Markízou mají buď vše velmi dobře promyšlené a mimo jiné se také vezou na medializaci bulvárem a druhého moderátora záměrně tají, nebo skutečně mezi českou komerční jedničkou a dvojkou o tohoto moderátora probíhá litý boj.

MM socky3

Lze si poměrně jednoduše představit, ale to už jen spekuluji, u nedělní glosy mi to snad odpustíte, že oba formáty poběží vedle sebe nebo minimálně ve stejnou dobu, tedy, že Nova + Markíza a Prima + JOJ nasadí talenty ve stejný den. O tom, že to bude v prime-timu, tedy hlavním vysílacím čase od 20 hodin, snad nikdo nepochybuje. Kdyby k tomu skutečně došlo, obávám se, že pro českou komerční dvojku by to byla sebevražda. Jistě si vzpomenete na dobu před pěti lety, kdy proti sobě běžely dvě reality show – Big Brother na Nově a VyVolení na Primě. Tehdy zaznamenala doslova bombastickou sledovanost česká komerční dvojka. Vždyť na takové úkazy, jakými byli Vladko nebo Regina, jen stěží zapomenete a museli jste si je buď zamilovat, nebo je nesnášet. Dnes je bohužel Prima v situaci, když už na tom sice není ve sledovanosti úplně nejhůře, ale kdyby měla alespoň poloviční, co má Nova, práskaly by na pražské Palmovce špunty. Je tedy otázkou, zdali svůj úspěch dokáže zopakovat. Nechme se překvapit.

Jako důkaz svědčí stále ještě vysílaný Robin Hood, kterého bych označil, promiňte mi to přirovnání, za „SuperStar v malém“. Nejde sice jen o zpěv, ale je to také taková show podobná této soutěži, byť komornější. A výsledky sledovanosti? Prima si rozhodně nemůže vyskakovat. První díl startoval před několika týdny jako totální propadák, poté se sice zvedl ode dna a mířil vzhůru, nicméně stále nejde o výsledek, kterým by se česká komerční dvojka mohla chlubit. Osobně si nepamatuji, možná mě paměť klame, že by se Prima, byť jen jednou, pochlubila výsledky Cesty ke hvězdám. A proto, dojde-li k nasazení talentů ve stejnou dobu, což vůbec není nepravděpodobné, mohlo by se získání Got Talentu Primě ještě pěkně vymstít, zatímco Nova by udělala ze svého přešlapu přednost a nabídla show bombastičtější a větší a na obrazovce ji avízy lépe prodala, jak to zkrátka umí. Vždyť je vidět, že česká komerční jednička nespí a již v sobotu do svých diváků ve Volejte Novu hustila, že začínají castingy a její první promo skutečně nevypadalo špatně.

Který formát nakonec podle vás u diváků zvítězí?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.