Hlavní navigace

V české internetové reklamě se loni protočilo 13 miliard korun

5. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výdaje do internetové reklamy na českém trhu stouply loni meziročně o pětinu. Výrazně posílil prodej reklamy modelem RTB, ale například i PR články a videoreklama.

Podle Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) přesáhly v roce 2013 výdaje do internetové reklamy 13 miliard korun. Ve srovnání s rokem 2012 stouply výdaje do reklamy na českém Internetu o téměř pětinu. Největší podíl investic do internetové reklamy připadl tradičně na display reklamu. Více či méně rostly výdaje do všech forem internetové reklamy.


Autor: SPIR

V ceníkových cenách utratili loni zadavatelé za display reklamu 6,8 miliardy Kč. Je však třeba připomenout, že ceníkové ceny jsou ceny před odečtením agenturních slev a bonusů, bez kterých se dnes na trhu v podstatě žádná reklama neprodává. Rozdíl mezi ceníkovou a reálnou cenou je tak u display reklamy dost podstatný.


Autor: SPIR

Ve vyhledávání a reklamních sítích Google, Sklik, Facebook, eTarget apod. dosáhly výdaje v reálných cenách 4,6 miliardy. Oproti roku 2012 rostly výrazněji výdaje na reklamu v obsahových sítích. Zatímco v roce 2012 z celkového objemu vynaložených peněz připadlo 70 % na vyhledávání a 30 % na obsahové sítě, loni dosáhl podíl obsahových sítí 37 %.

Ze všech sledovaných forem reklamy zaznamenal nejvyšší, více než pětinásobný, růst objem reklamy prodané modelem RTB. Loni dosáhly 45 milionů Kč. Mezi dalšími rychle se rozvíjejícími formáty jsou placené PR články s dvojnásobným nárůstem oproti roku 2012 a videoreklama, která inkasovala meziročně o třetinu více. 

„Pokud bychom měli určit nějaký trend, pak kromě obecného růstu obratu v ceníkových cenách lze jistě hovořit o prohlubující se pestrosti obchodních modelů a formátů inzertních ploch a s tím spojené diverzifikaci investic" komentuje výsledky průzkumu Ján Simkanič, předseda výkonné rady SPIR.

Porovnáme-li celkové inzertní výkony internetu s výkony ostatních médií za předcházející rok, které pocházejí z monitoringu inzertních výkonů společnosti Admosphere, pak internet jako mediatyp zaujal s více než 13 miliardami korun třetí příčku za televizí a tiskem.


Autor: SPIR

Celkový podíl internetu na všech reklamních výdajích dosáhl v loňském roce 17,4 %, což je o více než 2 procentní body větší podíl oproti roku 2012. Internet se tak opět přiblížil tisku, jehož podíl zůstal téměř na stejné úrovni jako v roce 2012. K výraznějšímu poklesu došlo u výdajů do televizní reklamy (30,1 mld. Kč – 2012, 27,8 mld. Kč 2013) naopak významně vzrostly výdaje do rozhlasové reklamy (990 mil. – 2011, 5,8 mld. Kč 2013).

cif - debata 2


Autor: SPIR

SPIR odhaduje, že výdaje do internetové reklamy letos porostou meziročně o 15 procent.

Zdroj: tisková zpráva

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).