Hlavní navigace

Válka o diváka nabírá obrátky také na Slovensku, Joj chystá dva další kanály

8. 10. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Ostrá bitva o diváka, která se u nás odehrává zatím hlavně mezi komerčními televizemi, se brzo přesune také na Slovensko. Po Markíze, která již získala licenci pro chystaný filmový kanál Markíza Cinema, plánuje spustit novou stanici také konkurenční JOJ. Ta by již byla provozovatelem třetího privátního programu. Výhledově by však chtěla i čtvrtý kanál. Generální ředitel České televize Petr Dvořák obsadil tři ze čtyř volných pozic v managementu ČT po ředitelích, kteří rezignovali.

TV JOJ chce spustit třetí kanál. Možná to udělá ještě letos

Slovenská televize JOJ by do budoucna ráda provozovala ne tři ale rovnou čtyři stanice. Serveru Mediálne.sk to řekl její ředitel František Borovský. Optimální představa zní, abychom měli jednoho dne čtyři stanice, ale v této chvíli to není kvůli podmínkám na reklamním trhu finančně realizovatelné, konstatoval Borovský. V současné době patří do JOJ Group kanály TV JOJ a JOJ Plus. Třetího programu by se mohli diváci dočkat už velmi brzy. Může to být ještě letos a nejpozději příští rok. Borovský však zatím neprozradil, jak se bude stanice jmenovat, ani jaké bude její tematické zaměření. Programová skladba se přerozdělí. Každá stanice bude mít jiný charakter. Nemůžu to ještě naznačit, ale ne proto, že bych to nechtěl říci, ale z důvodu kontextu vyjednávání akvizičních obchodů, uvedl šéf televize JOJ a dodal: Nakupujeme pomalu a potichu. Borovský vyloučil, že by JOJ do budoucna provozovala například sportovní stanici. Důvodem je velká konkurence na trhu a vysoká cena vysílacích práv.

Lukáš Polák: Třetí kanál slovenské JOJ možná ještě letos, další pak v budoucnu

Evropský soudní dvůr zlegalizoval příjem zahraniční placené televize

V úterý padlo v Lucemburku přelomové rozhodnutí, které pravděpodobně v budoucnu znění vnímání příjmu zahraniční placené televize na území cizího státu. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl o tom, že žádná překážka nemůže bránit zájemci v tom, aby si objednal například v České republice služby jako jsou Sky Italia, Sky UK, Canal Digital a další v případě, že jsou legálně pořízené a zaplacené. Celá věc má ale pochopitelně i svou odvrácenou stranu. Vstupuje do ní totiž copyright, který dává rozhodnutí protipól. Jak se k tomuto rozhodnutí postaví placené kanály a co mu říkají operátoři? Celý kolotoč odstartovala Fotbalová asociace Premier League (FAPL), která žalovala hospodskou Elen Murphyovou z Portsmouthu za to, že nesledovala spolu se svými hosty tuto nejvyšší anglickou fotbalovou ligu prostřednictvím satelitní služby BSkyB, ale použila oficiálně pořízenou kartu s dekodérem z Řecka. Britská Sky považovala vysílání Premier League na území tohoto státu za své výsadní právo.

Karty - CS Link, Skylink, UPC, Sky a další

Příjem placené televize ze zahraničí už nebude žádný problém. (Foto: Čestmír Polák)

Lukáš Polák: Placená televize ze zahraničí legálně i u nás? Zatím ještě nejásejte
Lukáš Polák: Příjem oficiálně zaplacené televize ze zahraničí už nebude nelegální

Změny na Kavčích horách – příchod Šámala, povýšení Fridricha

První zasedání Rady České televize po volbě nového generálního ředitele proběhlo ve středu v Praze na Kavčích horách. Nový šéf ČT Petr Dvořák by na něm představil některé nové členy managementu veřejnoprávní televize. Média spekulovala o návratu zakladatele zpravodajského kanálu ČT 24 Zdeňka Šámala, příchodu bývalého finančního ředitele televize Nova Milana Cimirota a o nové funkci pro stávajícího šéfa divize Nová média ČT Milana Fridricha (například podle Lidových novin by se mohl stát novým programovým ředitelem). Dvořák tyto spekulace skutečně přetavil v realitu. Nový generální ředitel se ujal funkce teprve toto pondělí 3. října, oficiálně byl jmenován k 1. říjnu. Ještě před jeho příchodem na Kavčí hory rezignovali na svoje funkce výkonný ředitel ČT 24 Roman Bradáč, obchodní a marketingový ředitel Robert Kvapil, finanční ředitelka Lujza Oravcová a ředitel programových okruhů Radek Žádník.

Zdeněk Šámal

Zkušený televizní manažer Zdeněk Šámal se vrátil na Kavčí hory. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Petr Dvořák poprvé předstoupí před Radu ČT. Představí nové členy vedení?
Jan Potůček: Potvrzeno: Zdeněk Šámal se vrací do České televize vést program ČT 24
Jan Potůček: Milan Fridrich povede program ČT, Nová média převezme Pavlína Kvapilová

Stručně

Chystanou stanici STIL, za níž stojí plzeňská společnost TPMC, která v minulosti dodávala pořady i pro lifestylovou televizi Public, zařadila do nabídky své digitální kabelové televize společnost UPC Česká republika. Informoval o tom mluvčí operátora František Malina. Od 3. října už tak mají zákazníci k dispozici 110 programů všech žánrů. O chystaném kanálu už vás server DigiZone.cz informoval v průběhu září.

Lukáš Polák: Odstartovala televize STIL. Do digitálního kabelu ji zařazuje UPC

Testy nového kódovacího systému Irdeto, na který postupně přechází satelitní služby Skylink a CS Link, zahájila i třetí satelitní platforma v Česku, freeSAT (donedávno UPC Direct). Ta připojila k systému Irdeto programy DoQ, Fishing&Hunting, Filmbox Hungary a RTR Planeta. Jde o stanice, které provozovateli freeSATu, společnosti UPC DTH, poskytuje rumunská firma Eastern Space Systems (ESS).

Jan Potůček: freeSAT od UPC začal testovat kódování Irdeto – jako Skylink a CS Link

Sportovní kanál Digi Sport, který je exkluzivně dostupný pouze pro zákazníky společností Digi Czech Republic a Digi Slovakia, nedávno oslavil své první narozeniny. Při té příležitosti server DigiZone.cz vyzpovídal jeho šéfredaktora Jaroslava Šišoláka, jenž do loňského léta působil jako šéfredaktor sportovní redakce STV. Zmiňuje se mimo jiné o zmatcích, které provázely možné zařazení Digi Sportu do nabídky dalších operátorů a blízkých plánech této stanice.

Lukáš Polák: Chceme výrazně posílit svou pozici na českém trhu, říká šéf kanálu Digi Sport
Lukáš Polák: Kanál Digi Sport v dohledné době na satelitu v HD kvalitě nebude

Digi Sport HD screenshot

Kanálu Digi Sport v HD kvalitě se čeští diváci na satelitu zřejmě nedočkají. (Zdroj: Sateliti.info)

Pokud se vyřeší spor ohledně vítěze tendru na provozovatele peoplemetrů v Česku pro léta 2013 až 2017 a realizátorem elektronického měření sledovanosti televizí bude opět společnost Mediaresearch, začnou se do dat sledovanosti započítávat i opožděné sledovanosti nahraných pořadů a sledování pořadů z televizních videoarchivů. Serveru MediaGuru.cz to řekla předsedkyně představenstva Mediaresearch Tereza Šimečková.

Jan Potůček: Mediaresearch slibuje měření zpožděné sledovanosti a televizních archivů

Dosud nejlepším letošním výsledkem pro televizi Prima skončila nedělní show Česko Slovensko má talent. Od 20 hodin si ji pustil v průměru 1 396 tisíc dospělých diváků při podílu na publiku 33,77 %. Nový díl Soukromých pastí na Nově tak porazila o více než 200 tisíc diváků. Soukromé pasti sledoval „pouhý“ 1 120 tisíc diváků (share 26,65 %). Platí to pro cílovou skupinu lidí starších 15 let, na kterou Nova primárně necílí.

Lukáš Polák: Talent na Primě měl 1 396 tisíc diváků. Výrazně porazil i Novu

UXD

Televizi Nova ke konci října opustí reportér Jiří Hynek, který se v Televizních novinách zaměřoval na investigativní reportáže. Serveru DigiZone.cz to potvrdil ředitel PR Novy Vladimír Mužík i sám reportér. „Jiří Hynek požádal o ukončení pracovního poměru, odchází k 30. říjnu,“ řekl Mužík s tím, že reportér odůvodnil svůj odchod potřebou „změny“. Na Nově působil posledních pět let. V podstatě totéž řekl DigiZone.cz i Hynek.

Jan Potůček: Reportér Jiří Hynek odejde ke konci října z televize Nova

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):