Hlavní navigace

Včera volání, dnes textovky, zítra aplikace

17. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Report o tom, jak američtí teenageři využívají mobilní telefony, se dá pěkně shrnout titulkem této glosy. Klíčový údaj výzkumu od Nielsenů je zarážející – průměrný americký mládežník pošle nebo dostane 3339 textových zpráv za měsíc.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Pokud vydělíte toto neuvěřitelné číslo počtem dnů, jste na více než stovce. Opravdu je to tak, podle výzkumu společnosti Nielsen se mladí Američané nezabývají skoro ničím jiným než psaním či čtením textových zpráv. Odečtěte čas na spánek a zjistěte si číslo textovek za hodinu. Více než šest. Je to hodně, nebo málo? Děvčata jsou v psaní textových zpráv ještě zdatnější než chlapci. Pochopitelně, mají totiž víc drbů.

Zajímavé je, že počty textových zpráv meziročně neklesají, ale naopak rostou. A to nejenom u teenagerů, ale napříč všemi věkovými skupinami. Jak se píše v titulku této glosy a i v titulku shrnutí reportu, včera jsme volali, dnes posíláme textové zprávy a aplikace nás čekají zítra. Americká mládež si dokonce při výběru telefonu dává pozor hlavně na to, aby měl přístroj QWERTY klávesnici. Ta totiž urychlí psaní textových zpráv, takže se ve finále pár esemesek vůbec neprojeví na čase. Nám starším se mohou tisíce textových zpráv zdát jako neuvěřitelná porce, ale znáte mládež.

Co se týče volání, to začíná americká mládež pomalu ale jistě opouštět. U starších generací k poklesu využívání volání zatím nedochází. Ale jelikož mládež znamená budoucnost, trend bude pokračovat a pomalu se rozlije mezi starší. Psaní textových zpráv je prý pro teenagery jednodušší a rychlejší než volání. Tuto definici moc nechápu, ale budiž, nerozumím teenagerům. Mladí Američané utratí za textové zprávy přibližně stejně jako za volání, což je pochopitelný poměr, čekal bych spíš více peněz utracených za textové zprávy.

ICTZ23

Proč si vlastně američtí teenageři pořizují mobilní telefon? Odpovědi jsou předvídatelné, 43 procent z účastníků výzkumu kvůli tomu, aby mohli textovat. Následuje bezpečnost, kontakt s přáteli a rodinou, ale třeba i soukromí a neochota využívat domácí telefon. Hezky roste využívání datových služeb a aplikací, populární je odesílání obrázků a mobilní Internet. Stažená data rostou meziročně několikanásobně, ovšem základem, ze kterého se počítá růst, je nízký.

Dnes je prostě čas textových zpráv. Můžeme si hrát s výpočty, kolik textových zpráv odešle průměrný americký teenager za rok, měsíc, den nebo hodinu. A to je tak všechno. Nezbývá nic jiného, než se těšit na zítra, až budou aktuální výpočty ohledně využívání něčeho jiného než textových zpráv. Nic proti tomuto způsobu komunikace, je fajn a já sám ho využívám, ale měli bychom se někam pohnout.

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.